Fortina

Napsala Jana Němečková, publikováno 10.7. 2006, rozsáhlá aktualizace březen 2016

Pokud čekáte, že článek bude věnován úspěchům našich steeplerů z posledních let, pak se mýlíte: vítěze v Cheltenhamu nebo koně úspěšného v Grand Steeplechase de Paris dokázala česká krev vyprodukovat desítky let před Peruánem nebo Masinim. Nevěříte?

Náš příběh začneme u Gouvernanta, výborného francouzského hřebce, který byl v roce 1905 dovezen do Napajedel. Mít tu plemeníka s Gouvernantovou kariérou by bylo obrovským úspěchem i v dnešní době - vždyť Gouvernant, syn vítěze Trojkoruny Flying Foxe, dokázal získat takové dostihy jako Poule d'Essai des Poulains, Prix du Cadran, Prix Eugene Adam, Grand Prix de Saint-Cloud, Prix Jean Prat nebo Grosser Preis von Baden. Mimoto byl, jak píše publikace 'Plemeníci našeho plnokrevného chovu - Hřebčín Napajedla': "překrásný, typický plnokrevník, velkého, dlouhého rámce a korektních, velmi ušlechtilých tvarů, skloubených v krásný, harmonický celek." Gouvernant si navíc i jako otec vedl dobře, ale nás bude zajímat jediný z jeho potomků, jehož jméno prozradím za chvíli. Gouvernant připouštěl v Napajedlích v letech 1906 - 1912, a zmíněný potomek se narodil v roce 1910. Jinými slovy, i když se jako země jeho původu dá zjistit pouze "Rakousko", je téměř jisté, že pochází z Gouvernantovy napajedelské éry. Tímto potomkem je klisna Thea.

obrázek - Gouvernant
Gouvernant, zdroj Sport Horse Data

Gouvernant ovšem není jediným napojením They na český, potažmo spíš rakousko-uherský chov. Její matka Theorie je dcerou plemeníka Kisber Ocscse, kterého není jako Kisbérova pravého bratra třeba příliš představovat. Zajímavější je ovšem matka Theorie, klisna Kunst, jejímž otcem je hnědák Hastings. A ačkoliv je i u něj v závorce suffix "HUN", Hastings byl českým odchovancem - narodil se totiž přímo v kladrubském hřebčíně. Podobně jako dnešní potomci špičkových plemeníků byl českým odchovancem se světovou krví, když jeho matkou byla v Anglii narozená Miss Bowzer, pojem sám o sobě: ještě z jejího britského působení pochází dcery Miss Roland a Lady Elizabeth, přičemž první je matkou britského Craig Millara, druhá odešla také do střední Evropy, kde se stala matkou Buccaneerova syna Strabantzera a klisny Aschenbrodel, pozdější matky napajedelského plemeníka Abonnenta. Nicméně, Kunst - i když jmenovaná mezi potomky Hastingse zařazenými do chovu - se nejspíš narodila v období mimo Hastingsovo napajedelské působení (léta páně 1888 - 1894), čímž pro nás ztrácí trochu zajímavosti. Ale patrně se všichni shodneme, že Thea byla klisnou víc než dost vázanou na český chov.

Tady ovšem její příběh teprve začíná, protože Thea byla kupodivu vyvezena do Francie. Nevíme jak a proč, víme pouze kdy: v roce 1913. Zda pokračovala v dostihové kariéře, nebo šla do chovu... kdo ví. Pro nás zbývá jen velmi zajímavé zjištění, že kůň středoevropského chovu byl zajímavý pro francouzské chovatele. A nikoliv pro nějaký lokální chov a krytí nepříliš významnými plemeníky - Theu, mimochodem matku čtyř vítězů, v roce 1923 nakryl samotný La Farina! Klasicky umístěný hřebec, chef-de-race plemeník, otec několika klasických vítězů a mimo jiné děd plemeníků Vandale a Verso. Ze spojení La Fariny a They se narodila klisna Bertina. O její kariéře víme pouze to, že dokázala zvítězit; v chovu si ovšem vedla celkem zdatně: sedm jejích potomků dokázalo zvítězit, a triumfovali jak na rovinách, tak na proutěnkách i ve steeplechase. Jedním z partnerů Bertiny byl celkem úspěšný dostihový kůň Formor, a z jejich spojení se v roce 1941 narodil ryzáček pojmenovaný Fortina.

Kariéra

Když o několik let později odcházel Fortina do chovu, psalo se o něm: "Je velmi vzácné, aby byl k dispozici plemeník, který by spojoval brilantní kariéru ve steeplechase s výborným původem." S Fortinovou brilantní kariérou rozhodně nikdo nepřeháněl. Fortina startoval do svých pěti let ve Francii, a to v rovinových i překážkových dostizích. Celkem si připsal pět vítězství a devět umístění; jako čtyřletý triumfoval v Prix Niort (proutěnky, 3100 metrů, 75 000 franků), Prix de l'Allier (steeplechase, 3400 metrů, 75 000 franků) a Prix Xophime (steeplechase, 3500 metrů, 100 000 franků), o rok později vyhrál podstatně důležitější Prix Oiseleur (steeplechase, 3800 metrů, 100 000 franků) a Prix l'Hon (steeplechase, 3500 metrů, 150 000 franků). V témže roce přišel první ze zlatých hřebů Fortinovy kariéry - druhé místo v Grand Steeplechase de Paris za Lindorem, který triumfoval i o rok později.

obrázek - Fortina
Fortina, zdroj Sport Horse Data

Šestiletý Fortina už neběhal ve Francii, ale jeho majitel, Lord Grimthorpe, s ním vyrazili dobýt kolébku turfu. Prvním startem Fortina ohromil Manchester, kde v tříapůlmílové Lancashire Chase odnosil nejvyšší hmotnost v poli a pokořil své rivaly zadrženě o osm délek. Jen o pět dní později stál Fortina na startu steeplového křtu ohněm, nejcennějšího britského překážkového dostihu - Cheltenham Gold Cupu. Fortina nejenže vyhrál - druhého Happy Horse navíc doslova zesměšnil dlouhými deseti délkami! Po Cheltenhamu se Fortina objevil na dráze před koncem sezóny už jen jednou, opět v Manchesteru, kde v Emblem Chase podlehl Silver Fameovi, nesoucímu o více než šest kilogramů méně.

Tím vlastně skončila Fortinova kariéra. Pokud běžel další dostihy, záznamy o nich nejsou pro běžného smrtelníka dostupné. V sezóně 1949 si Fortina poranil spěnku a poté, co se jeho zranění nehojilo tak, jak bylo potřeba, odešel Fortina do chovu.

Fortina v chovu

Kolem 165 cm vysoký, talentovaný hřebec s působivou stavbou; Fortina se dostal na Grange Stud, kde působil za poplatek "48 liber plus 1 libra pro stájníka". Otázku, jak naplní očekávání, zodpověděl Fortina naprosto razantně: už před Fortinovou smrtí v květnu 1968 byl seznam jeho velkých vítězů náležitě impozantní, a to zdaleka nebyl všem dnům konec:

Fortinovi potomci

Následující výčet je téměř jistě neúplný, ale přesto impozantní:

Bampton Castle (Fortina - Maiden Castle, Gilling Castle) byl kromě dvou vítězství v American Grand National i jednou třetí, v ročníku 1964, a v letech 1967 a 1968 získal americký National Hunt Cup. Brasher (Fortina - Broken Dawn, Bimco) má jediný dohledatelný start - vítězství ve skotské Velké národní 1965. Comforting Wave (Fortina - Waving Pine, Wavetop) doběhl druhý v Autumn Trial Chase 1964 - za skvělým americkým Jay Trumpem, vítězem Maryland Hunt Cupu i britské Velké národní. Flying Cottage (Fortina - Dawn Cottage, Cottage) běhal ve Státech, kde získal Carolina Cup - dostih, do jehož výsledkové listiny se zapsali velikáni steeplechase jako Al Skywalker, Lonesome Glory či Sur la Tete. Fort Devon (Fortina - Devoncourt, Devonian) získal nejen Maryland Hunt Cup, ale také Pennsylvania Hunt Cup a další druhé místo v Maryland Hunt Cupu, rok před svým vítězstvím. Fort Leney (Fortina - Leney Princess, Roi d'Egypte) získal už v roce 1964 Punchestown Gold Cup, a kromě Cheltenham Gold Cupu ještě v letech 1967 a 1968 jedničkovou Leopardstown Chase. Fortria (Fortina - Senria, Sun Yat-Sen) měl pověst jednoho z nejtalentovanějších steeplerů Británie. Získal dvakrát Queen Mother Champion Chase (1960 a 1961), zmíněnou Irish Grand National, a v Cheltenham Gold Cupu získal dvě druhá místa - 1962 za Mandarinem, a 1963 za Mill Housem. Mandarin byl tvrdým koněm, který vyhrál Grand Prix de Paris s nataženou šlachou - a mimochodem, byl také synem Deux Pour Centa. Klisna Glencaraig Lady (Fortina - Luckibash, Turbulent) se stala jednou ze čtyř klisen, které vyhrály Cheltenham Gold Cup, a to v roce 1972; o dva roky dříve získala G1 Punchestown Gold Cup. Last Link (Fortina - Senria, Sun Yat-Sen) byla pravou sestrou Fortrii; kromě vítězství v irské Velké národní nemá další záznam, ale stala se výbornou matkou, viz níže.

Fortinovým synem byl i Barony Fort (Fortina - Sunset Slave, Arctic Slave) - a tuším, že jeho jméno "zazní" v hlavách mnoha lidí tou správnou ozvěnou. Nejen účastník Velké národní s Charlotte Brew, která byla jednou z prvních žen, které v ní startovaly; ale rovněž účastník Velké pardubické z roku 1977, kde - stejně jako ve Velké národní - utrpěl pád.

Minigalerie Fortinových potomků:
obrázek - Fort Devon obrázek - Fort Leney obrázek - Glencaraig Lady
Vlevo v Americe úspěšný Fort Devon, zdroj Sport Horse Data; uprostřed Fort Leney s Patem Taaffem, © Gerald Segasby, původní zdroj zde;
vpravo cheltenhamská vítězka Glencaraig Lady, zdroj Sport Horse Data
obrázek - Glencaraig Lady obrázek - Barony Fort
Ještě jednou Glencaraig Lady, zdroj Sport Horse Data; vpravo Barony Fort s Charlotte Brew, © Telegraph
obrázek - Fortria
Výborný Fortria (vlevo) v dostihu před Mandarinem; více informací o něm v angličtině zde.

Fortinovy dcery

Dlouhý úvod je na tomto místě asi zbytečný. Fortinovy dcery se v chovu prosadily stejně výborně, jako jeho přímí potomci na dráze, a to jak jako přímé producentky, tak zakladatelky úspěšných a dodnes funkčních rodin, které jsou v national hunt světě běžně k potkání.

obrázek - Fortina
Fiddling the Facts, zdroj

Early Light (Fortina - Broken Dawn, Bimco) se stala bábou hnědky Dawn Run po Deep Run, jedné z nejúspěšnějších klisen v historii national hunt dostihů. Při 21 triumfech z 35 startů získala i Irish Champion Hurdle, Grande Course de Haies d'Auteuil, cheltenhamské Champion Hurdle i Cheltenham Gold Cup samotný; mimochodem se stala jediným koněm, který kdy double Champion Hurdle - Gold Cup získal. Její vítězství v Gold Cupu je považováno za jedno z největších v historii, a dnes má na závodišti vlastní sochu - jak stojí na stránkách závodiště, přímo proti velkému Arklovi, což mluví za vše. Jiná Fortinova dcera Fortilage (Fortina - Tenacious, Overthrow) dala valacha Birling Jack po Bronze Hill - vítěze sedmi dostihů, a také třetího ve skotské Velké národní 1990. Ryzka Fortinette dala valacha Hungary Hur po Prince Hansel, vítěze jedničkové John Durkan Memorial Punchestown Chase z roku 1988. Jen pro zajímavost, jeho polosestra Lucie Fort po Lucifer dala valacha Madison County, vítěze či umístěného v 22 z 31 startů. Forty Five (Fortina - Wildfire, Golestan) se stala bábou hnědáka Large Action po The Parson, výborného proutěnkáře - vítěze tří G1 proutěnek (včetně nováčků), a v letech 1994 a 1995 třetího a druhého v Champion Hurdle. Výše zmíněná Last Link byla výbornou matkou, její rodina se zachovala do dnešních dnů (ve spojení s top plemeníky jak Old Vic, Westerner nebo Bob Back) a dokáže vyprodukovat koně jako Gr.2 proutěnkáře Creepy a G3 steeplera Sir Oj. Pravnučka Fiddling the Facts (1991, Orchestra) získala jedničkovou Feltham Novices Chase, druhé místo ve Welsh National a dvě třetí místa v Hennessy Gold Cupu 1998 a 1999. V roce 1999 byla dokonce považována za favoritku Velké národní. Nejlepším přímým potomkem Last Link byl samozřejmě výše zmíněný Last Suspect - nejen vítěz Velké národní 1985, ale už Leopardstown Chase G1 z roku 1981. Vítězka Irish Grand National (v šesti letech!) Olympia (Fortina - Lady Lucinda, Skilligalee) dala valacha Alpheus po Valerullah, vítěze Arkle Challenge Trophy Chase G1. Sun Frolic (Fortina - Iceborough, Iceberg) se stala bábou amerického Turtle Head po Mystic, který získal National Hunt Cup v roce 1982, jako čtyřletý. V dalších letech přidal druhé místo v Carolina Cupu (viz výše), a druhé místo v Colonial Cupu za čtyřnásobným šampionem Flattererem. Snad alespoň malou zmínku si zaslouží klisna Bolshoi Ballet, narozená z Fortinovy dcery Ton Rettour (Fortina - Next Best, Sir Rowland), nakryté Sadler's Wellsem - tehdy ještě rozuměno bezvýznamným synem výborného Felicitation. Bolshoi Ballet měla jedinou dceru a dvě vnučky; první dala Anshanova syna You and I, exportovaného do Států, kde se několikrát umístil ve stakes steeplechase; druhá je zodpovědná za vnuka Jimmy Bond po Primitive Rising, který v roce 2007 došel ve dvaadvacetihlavém poli druhý v Grand Sefton Chase v Aintree. Jinak v dostihu, který dva roky nato vyhrál Dev, syn Anshana a pravnuk Fortinovy dcery Tina's Toi (Fortina - Soem Toi, Tiverton). Poslední klisnou, kterou zmíním, bude Tina Fort (Fortina - Ceylon Queen, King Hal), jejíž syn Tartan Takeover po Tycoon došel druhý ve skotské Velké národní 1990 - před výše zmíněným Birling Jackem. Vnukem Tina Fort byl ryzák Simple Arithmetic po Southern Music - v roce 1995 třetí jak v G2 Henry VIII. Novices Chase, tak v G1 Supreme Novices Hurdle. Další vnučkou byla Lady Rebecca po Rolfe - trojnásobná vítězka cheltenhamských G1 Cleeve Hurdle, a vítězka úctyhodných 13 z 19 startů. Patrně nejmladším talentem rodiny pak byla v roce 2006 narozená Kentford Grey Lady po Silver Patriarch, několikanásobně G2 umístěná proutěnkářka; ta naneštěstí uhynula jako devítiletá na koliku.

obrázek - Last Suspect obrázek - Dawn Run
Vlevo: Last Suspect vítězí ve Velké národní 1985 (vlevo, bílý dres s pruhem), více zde; vpravo skvělá Dawn Run s Tonym Mullinsem v Punchestownu; jejích fotek je na internetu dostatek.
obrázek - Glencaraig Lady obrázek - Kentford Grey Lady
Family story: vlevo Lady Rebecca, zdroj Racing Post; vpravo Kentford Grey Lady, foto z twitteru.

Pokud jde o rodiny Fortinových dcer, do současnosti jich pokračuje celá řada, a je nemožné je všechny jmenovitě uvádět, stejně jako početné úspěšné proutěnkáře a steeplery na Ostrovech. Jen jeden příklad, který si ale zmínku zcela určitě zaslouží, je klisna Spruce Head, polosestra Turtle Head po Val de l'Orne (!). Ta dala klisnu Snar's Good Fortune - umístěnou v dostihu série Maryland Million Stakes - v americkém rovinovém stakes dostihu (!). Snar's Good Fortune je navíc úspěšnou matkou tří vítězů (prozatím), mimojiné i dcery po výborném mladém The Cliff's Edge. Tento úhyb k rovinám je sice naprosto ojedinělý, ale spolu s množstvím dodnes aktivních rodin velice hezky demonstruje kvality Fortinovy krve.

Závěrem...

Přesné statistiky Fortinova působení neznám. Určitě byli slavnější national hunt plemeníci, než byl on... Ale každopádně, asi není přehnané říct, že s Fortinou to "rakousko-uherská" krev, nebo možná spíš přímo naše česká, dotáhla asi nejdál, co se kdy našim koním podařilo.