Timothy

Napsala Eva Holubcová, publikováno: 10.4. 2012

Timothy patří mezi zapomenuté plemeníky, kteří prošli napajedelským chovem. Narodil se roku 1884 po derby - vítězi Hermit a vynikající matce Lady Masham.

obrázek - Hermit
Hermit

Hermit vyhrál Derby za mimořádných okolností, v době kdy již se na něm projevovaly velké zdravotní problémy pro které měl být škrtnut. Jednalo se o krvácení z nozder, kteroužto dispozici podědil od obou rodičů a sám ji také dále předával. Hermit v den Derby vypadal i díky speciální dietě s minimem sena velmi špatně, celkově bylo velmi atypické počasí, když byla zima, chladno a sněžilo.Hermit však senzačně vyhrál závěrečným dlouhým finišem o krk. Mnohé spíše vzrušovalo emotivní pozadí lidských vztahů kolem derby-vítěze. Majitel lord Chaplin totiž obdržel 20tisíc liber na základě sázky od svého někdejšího soka v lásce, který mu odvedl partnerku krátce před svatbou, což byl tehdy obrovský skandál přetřásaný mnoho let. Pro soka, markýze z Hastingsu, to byla přímá cesta nejen k finančnímu zruinování, ale jak zněla jeho poslední slova před smrtí o rok pozdějí "Hermitovo derby mi zlomilo srdce, ale nedal jsem to na sobě znát, ne?" Kolem Hermita však byly i další vzrušující události, avšak tohle se stalo jedním z velkých příběhů turfu.

Hermit v chovu začínal s úvodní kolekcí pouhých šesti hříbat, aby se vypracoval na jednoho z nejmódnějších plemeníků své doby a na šampión plemeníka v Anglii sedm let za sebou. Dal řadu vynikajících klasických klisen jako Thebais, Shotover, St. Marguerite, či Lonely, ale i hřebce jako Tristan, St. Blaise, Friar´s Balsam aj. Později byl ceněn jako výborný otec matek. Negativem bylo předávání dispozic ke krvácení...

obrázek - Corrida
Z rodiny vychází i Corrida

Matka Lady Masham kromě Timothy dala jeho pravého bratra Petera, který na dráze získal jako dvouletý Hopeful Stakes a Middle Park Stakes, v dalších letech Royal Hunt Cup, Hardwicke Stakes či Stewards Cup. Peter později působil v chovu, pro nás je relevantní to, že je otcem někdejšího dobře hodnoceného napajedelského plemeníka Zsupána. Dcera Lady Masham Bay Archeress je bábou Parthian, který v roce 1900 vyhrál AJC St. Leger i VRC St. Leger.

Nejvýznamnější klisnou v rámci rodiny byla zřejmě Fairy Gold, pravnučka Lady Masham, od níž se odvíjí největší úspěchy rodiny vůbec. Stakes vítězka Fairy Gold totiž v chovu dala dva význačné plemeníky Fair Play (otec amerického Koně století Man O´War) a Friar Marcus. Pokračovatelkou však byla dcera St. Lucre, která krom toho, že je bábou plemeníka Dark Legend, se Sardanapale dala Zaribu, kterážto sama byla excelentní dostihový kůň a je také matkou jedné z největších klisen 20. století vůbec Corridy. Zariba byla jednou ze zakládajících klisen v chovu Agy Khana, sama dala ještě Goyu a Abjera. Právě z této větve rodiny vycházela naše rodina Aramo.

obrázek - Timothy
Timothy © das Goldene Buch

Timothy se narodil roku 1884 a na dostihové dráze k jeho největším úspěchům patří vítězství ve slavném Ascot Gold Cup, kde jako čtyřletý porazil Tissaphernes a vynikající klisnu Tenebreuse. Ta o rok dříve vyhrála předzkoušku franc.Derby Prix Lupin, franc. 1000 Guineas a Grand Prix de Paris. Timothy ve svých třech letech patřil k poměrně dosti slabému ročníku, vyhrál však King Edward VII Stakes, byl druhý v St. James´s Palace Stakes a třetí ve St. Leger za Kilwarlin a derby-vítězem Merry Hampton. Ve čtyřech letech kromě Gold Cup vyhrál Alexandra Plate a byl třetí v Goodwood Cup.

V chovu napřed působil v Anglii, kde po sobě zanechal několik vynikajících matek. Z přímého potomstva vynikl Cushendall (vítěz Windsor Castle Stakes) a Stowmarket (vítěz Payne Stakes, druhý City and Suburban Handicap a Prendergast Stakes).

U dcer musíme zmínit napřed klisnu Timothy Mare, která je čtvrtou matkou Double Life, matky plemeníků Precipitation a Persian Gulf. Dcera Double Life Doubleton dala život Double Eclipse, ale hlavně je bábou Meld (1000 Guineas, Oaks, St. Leger, Coronation Stakes) - která dala Charlottown. Timothy Mare je také prabábou vítěze July Cup Bellacose, který je mateřský otec Hard Sauce (vítěz July Cup). Hard Sauce je zodpovědný za Hard Tack (děd Amyndase a praděd Buenos) a Hard Ridden (Irish 2000 Guineas, Derby). Jiná dcera Timothy Sterlina je bábou třetího z Prix Penelope Urlique a plemeníka Ukase, třetího v Prix du Jockey Club.

obrázek - Absurdity
Absurdity byla krásnou ukázkou úzkého propojení někdejšího R-U chovu se světem, neboť její otec Melton byl po nap. plemeníku Master Kildare a matka byla po nap. plemeníku Timothy

Ovšem klíčová byla klisna jménem Paradoxical, která neběhala. Ta totiž dala s Meltonem (synem pozdějšího napajedelského plemeníka Master Kildare!) dvě pravé sestry Doxu a Absurdity. Jako roček byla Absurdity koupena za 310 guinejí, na dráze slabá vítězka. V chovu však dala : 1) předního dvouletka Absurd, později pětinásobného šampión plemeníka na Novém Zélandu, 2) Jest, vítězku 1000 Guineas a Oaks, a matku nešťastného derby-vítěze Humorist, 3) Black Jester - vítěz St. Leger, 4) dcerku Gesture, která byla nejvýraznější pokračovatelkou. Z rodiny Gesture vychází mnoho vynikajících jedinců a klíčové matky, stačí zmínit jméno Queen of Light, z jejíž rodiny u nás působili plemeníci Marcham a High Extreme, 5) pokračovatelkou byla i Folly, která je třetí matkou u Blue Girl, zakladatelky rodiny u nás, z níž vychází Blatec.

Druhá dcera Paradoxical Doxa dala neběhající Lady of Pedigree, jejíž dceru, nevýznamnou vítězku Helene de Troie koupil velký francouzský chovatel Marcel Boussac. Z Helene de Troie odchoval La Troienne po Teddy, která na dráze byla velikým zklamáním, ale naštěstí jatkám unikla a byla prodána do USA. V tamním chovu se zařadila k největším matkám historie plnokrevníka vůbec, založila totiž rodinu, ze které vzešlo více jak 800 stakes vítězů (!!!) a mnoho šampiónů všude po světě. Ironií osudu si Marcel Boussac do chovu nechal její 3 sestru Adargatis, která měla více představě odpovídající výkony na dráze, protože vyhrála klasické Prix de Diane. V chovu však slávy La Troienne nedosáhla, přesto byla vynikající matkou, neboť dala 5 stakes vítězů, mezi nimi vynikající plemeníky a dostihové koně, pravé bratry Ardan a Pardal. Právě z tého větve pochází klisna Cranora, zakladatelka rodiny u nás.

Schéma vlivu Timothy

Timothy byl roku 1897 přivezen do Rakouska - Uherska, kde působil v maďarském hřebčíně Abony a v letech 1902 - 1905 působil v Napajedlích, kde zapouštěl na základě svých výsledů v Maďarsku /uváděni úspěšní Gyalár a Pompás/ relativně vysoké počty klisen, pokud vnímáme kontext toho, že stál vedle hvězdného Matchboxe a v hřebčíně k dispozici byli i Tokio, Orelio a Vesuvian. V roce 1903 dostal např. 27 partnerek. Bohužel většina jich nezabřezla, celkově se po něm evidovalo jen několik hříbat a to hřebečci Irish Car, Napraforgo, Tilly Ting Tim a Tüppelsgrün; a klisničky Coeur Dame a Rosina.

V rámci Rakouska - Uherska byly do chovu zařazeny klisny z předchozí produkce jako: Alexandra, Epatante, Hamar, Cheverony, Kullancs, Marqueé, Passarelle, Pilinga, Timidity, Timeless, Titi a Trabucos. V roce 1905 byl z napajedelského chovu vyřazen a přešel do polokrevného chovu hřebčína Piber. V roce 1918 po rozpadu Rakouska - Uherska některé z jeho polokrevných klisen narozených v Piberu převzal kladrubský hřebčín, u dvou z nich se objevilo krvácení z nozder.

Celkově Timothy dnes zůstal úplně zapomenut, přesto je zajímavé sledovat, jak se jeho krev, která se u nás vytratila, zase vrátila zpět v klisnách Cranora a Blue Girl, i v krvi koní z velmi rozvětvených rodin, které založily jeho dcery.

Zdroje: