Komentáře archivní

Zpracovala Eva Holubcová, publikováno v letech 2013 až 2015

Komentáře jsou abecedně seřazené a týkají se koní: Amaragon, Ardua, Aztek, Čáriray, Delifo, Eliáš, Finés, Gauner Danon, Hegnus, Hipo Jape, Chemik, Kasim, King's Look, Lávra, Longmus, Lorain, Love Me, Mirabell Kid, Miragton, Mlýn, Modena, Moulin Rouge, Nikas, Orix, Sadba, Sheby Jail, Sherardo, Paleta, Pareto, Status Quo, Taggerton, Talent, Templář, Ter Mill, Vandual, Victory Bond, Viva Lea, Zagroškudla, Zarif a Woody.

Aztek, Ardua a Amaragon

publikováno: 20.3. 2009

Ardua (In Camera - Argentina, Mill Pond). Ta se sice na první pohled honosí překážkovým původem, ale reálně pochází z výborné rodiny Aramo, která se mezinárodně proslavila Arvou. Rodina je v současné době reálně na pokraji svého konce, i když na Slovensku se na přechodný okamžik objevila na jatka určená Arvina dcera. U nás přežívá pouze větev sestry Arvy - Arcoly, jinak klisny této rodiny jsou pouze v Německu. Odchovankyně Srubovky Ardua by mohla být jednou velmi zajímavou pro chov, neboť pochází z rodiny, která svoji sílu drží dodnes (určitě znáte koně jako Daylami) a jediná exportovaná klisna - jakou byla výjimečná Arva - dokázala v Německu neskutečné věci.

Amaragon (Rainbows for Life - Amadara) se může pyšnit slavným příbuzným, matčiným polobratrem Amant Grisem, který byl jako vítěz Velké pardubické roku 2008 diskvalifikován, protože nebyl objet točný bod. O dva roky později i přes značné tísnění v cílové rovině nebyl doběh Tiumen - Amant Gris prohozen a zůstal tak na druhém místě, přesto je vlastně morálním dvojnásobným vítězem Velké pardubické. Rodinu založila Amande Praline, která vyhrála Velkou červnovou cenu, byla druhá ve slovenské JCK, třetí v rakouském Preis der Diana, čtvrtá v naší JCK i Oaks a pátá v Derby.

obrázek - Aztek
Aztek

Aztek je dokonalý případ toho, že nelze vnímat chovnou klisnu jako samostatnou jednotku, ale vždy v rámci její rodiny. Zakladatelka rodiny Glory se narodila v malém hřebčíně Pampelja po Idle Boy (syn Bend Or) z importované klisny Miss Greton roku 1900. Od té doby uplynulo 114 let, přesto ještě před několika lety měla rodina dvojnásobného Koně roku v Rusku Akbashe. Z rodiny Glory byla sem importovaná klisna Aprobacija. O samotné rodině Glory bych ráda někdy napsala něco více, ale prozatím se spokojme s prostým přehledem nejdůležitějších jedinců rodiny v Rusku a u nás. Určitě byli nějací vynecháni, problémy jsou i s fonetickým přepisem jmen, ale věřím, že bude odpuštěno. Fanoušci by však neměli ve schématu přehlédnout příbuzného Azteka a to kultovního Almaze.

Rodina klisny Glory

Čáriray, Delifo a Eliáš

Publikováno: 7. listopad 2013

Čáriray (Ray of Light - Čarokráska, Bin Shaddad) je rozsáhle rozebrán v profilu rodiny Cicha Noc.

Delifo (Fly to the Stars - Delinka, Mill Pond). Ochovanec K-K Metal Delifo reprezentuje rodinu Damalis, která na našem území pobývá již více než století (!) a našim dostihům přinesla esa typu Delty (1. Simsonova cena, 2. JCK), Delegace (1. VJC, 1. Oaks), Děda (1. Zlatý pohár ZN) nebo Delimitace, která Jarní cenu klisen již jako zasloužilá matka v současném doběhu s Astrou. Delimitace totiž porodila jako dvouletá hříbě získané z nechtěného obskočení a celé je to zajímavý příběh.

Eliáš (Magnus - Eliška Přemyslovna, Buenos) pochází z mimoňské rodiny Elbflorenz. Elbflorenz byla první známkou chovatelské emancipace zemědělských podniků a mimoňské potěšila Evropou (2. Derby). Z rodiny dále vychází známí Ekrazit (2. VJC, 3. Derby), Ex Caliber (13x zvítězil právě v Lysé) a třetí z Velké pardubické Eliška Přemyslovna, maminka Eliáše.

Finés

obrázek - Finés
Finés

Finés (Kingsalsa - Fira, Laroche), která již odběhla vrcholné události pro klisny jako Memoriál Rudolfa Deyla a právě v neděli Jarní cenu klisen jako reprezentantka rodiny Flower Pie. Klisna Flower Pie patřila do várky klisen vybraných dr.ing. Fr. Lerchem roku 1962 k importu do Československa. Várka obsahovala jména jako Aralie, Caléche, Coralyse, Cortegana, Cranora, Donadola, Maribell, Relation, Valteline a Victory Bound. Polovina jimi založených rodin přežila dodnes i přes krajně nepřátelské podmínky a nejvíce v současné době tuto várku 1962'proslavil Renny Storm. Flower Pie pocházela z rodiny Resenlieu, která má četné vazby na náš chov. Resenlieu je čtvrtou matkou Likoni (autorka legendárního Lincolna) a čtvrtou matkou Coralyse, jednou z importovaných klisen roku 1962. A třetí větev této rodiny je právě Flower Pie. Všechny rodiny přežily dodnes, byť Likoni je zajištěná v TP chovu, nikoliv v A 1/1, kde až na Lincolna víceméně nic pořádného nedala. Nejznámějším reprezentantem rodiny ve světe je třetí z Prix de l'Arc de Triomphe 1961 a vítěz Gran Premio del Jockey Club 1962 - Misti IV, a od té doby již v řekách uplynulo skutečně mnoho vody.

Flower Pie (Apple Pie x Borealis) podle dostupných informací na dráze neběhala, zrovna jako její matka. V napajedelském chovu nic mimořádného nedala, pouze jedno bylo dobrým průměrem a to úvodní Flox (Cambremer). Dala dvě šikovné pokračovatelky, které byly obě dvě po Masis. Florencia dala vítězku Jarní ceny klisen Flexaretu a vítěze Ceny mítinku Faraona. Flexareta byla vynikající matkou, vždyť dala zejména výbornou Formosu II, autorku vítěze Velké červnové ceny Folka, dále známého Fóra - najdete ho v listině vítězů Zlatého poháru a slavného Formana, účastníka prestižních překážkových dostihů a samozřejmě Velké pardubické). Kromě Formosy II povila v SSSR slušnou Fillu a Fénixe, který udatně bojoval s Latinou o St. Leger. Dcera Flexarety Filla v SSSR založila dodnes fungující slušnou rodinu, která se mohla pyšnit např. vítězem ruského St. Leger a plemeníkem Lebedevem.

Naše hrdinka Finés ale pochází z jiné větve a to klisny Fontána, která celou svoji chovnou kariéru strávila v hřebčíně Mimoň. Na dráze ji reprezentoval asi nejlépe Forward (4. Cena tříletých hřebců), v chovu však nejvíce potěšila dcerka Fantasie (Wiesenklee), která darovala život skvělému Falunovi (2. VJC, 3. Derby). Rodinu se u nás ale zachovala přes jinou dceru a to Futurity (Behistoun), která kromě jedničkové Falladie dala také Fudžijamu, vítězku Ceny zimní královny a třetí z Simsonovy ceny. Fudžijama dlouhá léta působila v Mimoni jako chovná matka, z produktů asi čtenáři budou znát Fudžisana, umístěného v seriálu Schaumann pro dvouleté a Firu (Laroche), která v roce 2008 byla čtvrtá v Memoriálu Rudolfa Deyla. Fira v chovu již dala trojkového vítěze Flickera (Scyris), ale odchovankyně Josefa Vymazala Finés je jejím nejlepším hříbětem a velkou nadějí na pokračování rodiny Flower Pie v chovu, protože Fira je bohužel již po smrti, i když po sobě nechala ještě jednu dcerku Faith (Rosensturm). Finés v pouhých čtyřech startech zvládla být třetí v trojce, vyhrát trojku a pak se jako tříletá postavit na start Memoriálu Rudolfa Deyla a Jarní ceny klisen proti nejlepším klisnám ročníku. Myslím, že je to na klisnu se čtyřmi starty obdivuhodný výkon.

Hegnus

Publikováno: 9. duben 2013

obrázek - Hegnus
Hegnus

Vítěz letošní IV. kvalifikace na Velkou pardubickou a v dalších letech budoucí účastník VP Hegnus (Magnus - Hespa, Big Walt) je příslušníkem rodiny Heimwehr, do které patří legendární Detvanova dceru Hviezda, Oaks vítězka Heka, vítězka Ceny zimního favorita Hexa a derby-vítězové Hviezdar a Hájek, který si po Derby zlomil nohu a zůstal tak zapomenut. Ve světě překážkových dostihů ji proslavili např. Holan a Hřivna, oba dva umístění ve Velké pardubické. Za hranicemi ji celosvětově proslavil HERALDIK, otec olympijských koní, který ale sám byl na dostihové dráze velmi špatný, teprve při přechodu na parkúry dosáhl nejvyšší "T" výkonnosti v Československu.

Hegnus pochází z větve Hviezdy a narodil se chovateli Františku Ševců. Jeho maminka Hespa měla dlouhou kariéru, ale nejvýraznějším v ní bylo vítězství v překážkové II. kategorii v Olšanech, kde se dnes už dostihy neběhají. Z jejího potomstva mimo Hegnuse vynikla hlavně Hemagé po Magnus, která vyhrála trojkové proutí v Pardubicích. V době, kdy na jednu sezónu patřila hřebčínu Napajedla se jí narodilo hříbě Hespea po Monolit.

Bába Heka (Norbert) na dráze dosáhla klasického vítězství v Oaks, potomstvo však bylo relativně nevýrazné, Hespa (Big Walt) byla třetí v slušovických Oaks a Hexana (Big Walt) byla 2x pátá ve slušovických jedničkách.

Praprabába Hexa (Toxin) byla výbornou dvouletkou, když pro sebe získala Simsonovu cenu i Cenu zimního favorita, ale ve třech letech na to již nenavázala a nejlepším tak bylo páté místo v Oaks. Bohužel v chovu slušovickým mnoho radosti nepřinesla, když dokázala dát jediné přeživší hříbě a to hned úvodní Heku... Těsně po revoluci skončil její život, jako u mnoha jiných koní té doby.

Co se týče rodiny, z hlediska budoucnosti bude velmi zajímavou Honey Desert (Next Desert - Hesika, Magnus - Hespa), tedy blízce příbuzná Hegnuse. Z rodiny jsou aktuálně u nás v chovu Heather (Hankalo - Hřivna), Heli Sectori (Sectori - Helina), a pravé sestry Hegnuse Hesika (Magnus - Hespa) a Hemagé (Magnus - Hespa) - obě dvě letos navštívily Ray of Lighta.

Chemik (Bully Pulpit - Chicadee, In A Tiff) je odchovancem J. Pšurného. Matka Chicadee se proslavila již výbornou Chialarunou (2.m. Cena Mysa, 3.m. Prípravná cena, 5.m. Cena sprinterů), která je Chemikovou pravou sestrou. Chicadee, která je po italském derby-vítězi In A Tiff (z větve Nijinského Northern Dancer linie), na dostihových drahách vyhrála II. kat. na 1200m a III.kat. na 1270m. Sprinterské vlohy tak má spíše po otci své matky, Double Schwarz (z linie Turn-To), který vyhrál Prix de l'Abbaye de Longchamp, a samozřejmě i v rámci rodiny. Matka Chicadee Cos I Do neběhala, v chovu dala steeplera How Mind You Go. Chemikova prabába Vicomtesse (Relko) 2x vyhrála a 6x se umístila, v chovu dala Gr.1. vítězku v Jižní Africe - Devon Air (Sparkler) a matku graded 2 umístěné Cream of the Crop. Syn Vicomtesse zvaný Vicomte byl třetí v Doncaster Cup a Henry II Stakes (Gr.3.), zatímco Chouchounova se umístila v Listed dostihu a Royal Beacon vyhrál v Itálii překážkový Gran Corsa di Siepi di Milano.

Praprabába Victorina byla výbornou, rychlou kobylkou. Stala se šampiónkou tříletých v Německu a také vyhrála Goldene Peitsche (Gr.3., 1200m) či Stewards Cup (1200m), třetí byla v July Cup (Gr.1., 1200m). Dala 7 vítězů, včetně druhé z Listed Albertiny. Dcera Victoriny - Rocketina je matkou a bábou listed vítězů, a praprabábou grupa tři vítěze. Victorina je také prabábou brazilského Koně roku a šampión dvouletka Falcon Jet, později plemeníka a praprabábou Byzantine, Gr.2. umístěné.

Kasim

Publikováno: 10. červenec 2013

Kasim patří k rodině, které bylo předpovídáno vymření již před 30lety... Ve regionu střední Evropy je přítomna již od 19. století. Skrze Kurbetu se udržela dodnes a protože se jedná v českém prostředí o vzácnou raritu, bylo by dobré si ji přiblížit více, i s exkurzí do historie Rakouska-Uherska. Více viz rodina Delilány.

King's Look

Publikováno: 23. červen 2013

Impozantní vítěz II. kat. v derby-dni 2013 King's Look (Look Honey - Ketty Sharp, Sharp End), který své konkurenty v "derby" pro český chov rozmetal ve velkém stylu šesti délkami, bude jistě velkou nadějí do budoucna, minimálně pro St. Leger a Cenu prezidenta republiky. Zůstal sice ve stínu jiných vítězů tohoto dne, ale přesto by se na něj zapomínat nemělo. Je vlastně prvním dobrým hříbětem z Ketty Sharp a více viz rodina Kicking Girl.

Lávra

Publikováno: 2.7. 2014

obrázek - Lávra
Lávra

Lávra byl vybrán, protože kolikrát narazíte na koně z kombinace Magnus x Lincoln x Saragan x Coral x Masis x Lionel z rodiny Lyndora?

Lávra se narodil u p Theimera ve stáji Amír po Magnus (Jape) a z klisny Leontýny. Otec Magnus disponoval v rámci středoevropských poměrů dobrým původem, ale i vlastní výkonností (4.m. v polském derby a následně výborný proutěnkář, jehož kariéra byla předčasně ukončena kvůli zranění). V chovu jeho zařazení možná mnozí mohli kritizovat, a naprosto odůvodněně. Nicméně zůstává faktem, že dokázal dát překvapivě dobré rovinové koně (mj. Shaman, Grainnie Kelly) při nikterak početně kvalitní příležitosti, ale především dobré steeplery. Protože je naše země orientovaná převážně na překážky a nejvyšší metou není Derby, ale Velká pardubická, je třeba ztrátu Magnuse vnímat v tomto kontextu jako bolestivou. Zvláště proto, že si dobře porozuměl s klisnami tuzemského chovu, což není samozřejmost.

Klisna Leontýna reprezentuje rodinu Lyndora, které se nyní opravdu nedaří, zvláště na rovinách. Posledním velkou vítězkou z této rodiny na rovině byla odchovankyně dr. Schulmanna a to bílá Cathy Dancer, která získala Cenu zimního favorita. Bohužel je už po smrti, ale nechala po sobě několik dcerek, které možná budou někdy zařazeny do chovu (letos tříletá Cathy Princess, Cayenne a Creola Tiger). Nenechme se zmýlit písmenkem "C", když rodinou je "L", tedy Lyndora. Písmenková odbočka na "Č", postupnou transformací na "C", vznikla u klisny Častá v Motěšicích a nikoliv v rámci písmenkové revolty, ale zpětným zjištěním záměny dvou klisen ze odlišných rodin. Na překážkách rodinu Lyndoru ještě připomněla v poslední době klisna Loire (Rainbows for Life), která vyhrála v letech 2012 a 2013 překážkové dostihy II. kat na 4200m. Také startovala loni v Ceně Labe, kde byla desátá. Letos je zatím otevřenou kapitolou jak se jí povede. Loire reprezentuje velmi úspěšnou část rodiny Lyndory odvozující se od klasických vítězek Lydie (Jarní cena klisen) - Libye (Oaks) - Lyže (Oaks). Loire bude jednou velmi cennou chovnou klisnou, neboť kromě toho, že pochází z klasické rodiny, budou potenciální majitelé chovné klisny snad také slyšet na kombinaci Rainbows for Life x Dara Monarch x Norbert.

Leontýny kariéra byla dost špatná. Z pouhých tří startů (rovina - proutí - překážky) zaznamenala postupně bilanci: 10.m. - zadržena - 7.m. Přešla poté do sportu, kde se jí jako správné Linkolnce dařilo. Vysportovala si v military stupeň C a v drezúře L, což na vyřazeného plnokrevníka není vůbec špatná bilance. V chovu jejím prvním hříbětem byl Leontýn (Majáles), který neúspěšně dva roky běhal steeplechase, poté se účastnil skokových soutěží až stupně L**, později se dcerou nových majitelů složil ZZVJ a byl dále prodán. V letech 2003, 2004 a 2008 nebyla připuštěna plnokrevným hřebcem. Roku 2006 se jí narodila Lilibeth (Mill Pond), která absolvovala 4 neúspěšné starty (2 na rovině, 2 na překážkách) abyla zařazena do chovu. Lilibeth má v současné době ... Potom přišel rozebíraný Lávra, v r. 2010 Lear (Mill Pond), o dva roky později jí hřebeček po Pop Rock uhynul. Druhá klisnička Léthé (Ryan) na svět přišla loni.

obrázek - Linka
Linka © archiv G. Jeníčkové

Bába Lávry Linka (Saragan) podědila barvu po svém otci Saragan, což byl do Polska importovaný znamenitý vytrvalec, který byl druhý v irském St. Leger. Byl po Sicambre, který se u nás uvedl jako mateřský otec legendárního Lincolna. Z dostihových vlastností se zprvu zdálo, že toho moc nepodědila, ve čtyřech letech bylo např. jejím nejlepším výsledkem druhé místo v IV. kat. na 2014m nebo čtvrté místo v III. kat. na 2018m. Jako pětiletá ale zaznamenala rovnou pět vítězství, když vyhrála Cenu Rastraty (IV., 2000m) po tuhém boji, když přišla závěrem, Cenu Falkensee (1600m) velmi lehce, Cenu Lyona (III., 2400m) opět závěrečným útokem, Cenu Elsetty (III., 1800m) velmi lehce o 8 délek a nakonec Cenu Agadira (II., 2000m) zadrženě o 8 délek nad Senzusem. Po takové sezóně byla ohodnocena dobře i v GH, kdy dostala plných 71.5 kg. Poté odešla do chovu v Napajedlích. Tam zplodila Linease (Sharp End), Lindexe (Amyndas) a Linetu (Paico) a jako poslední právě Leontýnu (Lincoln), která se již narodila u pana Theimera. Bohužel poté uhynula nezjištěna po Manhattan Project. Kariéru Linease dohledanou nemám, Lindex má veřejně evidován jen neúspěšný start v Bratislavě a Lineta po Paico byla nakonec nejlepším potomkem Linky na dráze. Dokázala totiž zvítězit v chuchelské čtyřce na 2414m.

Prabába Linie (Coral) obdržela nejvyšší GH 69 kg, a jako čtyřletá už byla zařazena do chovu, především díky svému původu. V chovu dala Lilace (Silver) - pátého v Ceně deníku Práce (2200m) a Lineála (Lakmus), který byl druhý v Ceně 15. výročí SČADJ (2800m) a v Karlovarské ceně na dvojnásobnou míli (3200m).

Praprabába Libye je první klisnou v jeho původu, která byla skutečně velkou hvězdou. Statistika je následující: 1.m. Cena mítinku (1800m), 1.m. Podzimní cena klisen neboli Oaks (2400m), 2.m. St. Leger (2800m), 3.m. Cena zimního favorita (1600m), 3.m. Jarní cena klisen (1600m), 3.m. Velká červnová cena (2200m), 4.m. Cena vítězů (2100m), 4.m. Cena Prahy (2400m) na Mezinárodním mítinku.

Kromě toho byla samozřejmě extrémně dobrou chovnou klisnou, neboť dala znamenitého Libanona (rakouský Kůň roku), vítěze Velké pardubické Limita a klasickou vítězku Lyži. Právě z větve Lyže vychází koně jako derby-vítěz Lykeion, druhá z Derby železná Lucinka a na třetím místě v Derby umístěné Lucretia a Lymphe, krom toho znamenití koně jako Lévi, ale především steepleři jako Lucyma či Lucydara a Ligreta.

Prapraprabába Lydie (Lionel - Lyndora) vyhrála Jarní cenu klisen a Oaks, v chovu se prezentovala famózním Lyonem, vítězem St. Leger Listrem a Oaks vítězkou Libyí.

Zakladatelkou rodiny je importovaná klisna Lyndora, která na dráze vyhrála Gerschův memoriál a v chovu kromě klasičky Lydie dala vítěze Velké jarní ceny Lymberta a vítěze Gomba handicapu Lyra.

Rodina Lyndora dala celou řadu dobrých rovinových koní i překážkařů. Na překážkách lze jmenovat především vítěze Velké pardubické Limita, dále Lyšaj, Liptova, Lijax, Limina, Lumena, Lucydaru, Lisharpa, Lucymu, Lydku atd. Na rovině vynikla sama zakladatelka rodiny Lyndora, která získala Gerschův memoriál, dále Lymbert (Velká jarní cena), Lydie (Gomba handicap, Jarní cena klisen), Lyr (Gomba handicap), Častá (Svatováclavská cena, Československá cena), Lyšaj (Svatováclavská cena), Lily (Gerschův memoriál), Lyon (Derby, St. Leger, Cena Moskvy na Mezinárodním mítinku, Československé ceny, Zlatý pohár Zemědělských novin, Velká květnová cena, Velká červnová cena, Cena znárodnění), Libye (Oaks), Listr (St.Leger), Lyže (Oaks), Čalka (Československá cena), Libanon (výborné výsledky v Rakousku), Lira (Oaks, St. Leger), Livorno (Cena znárodnění), Lucretia (Cena mítinku), Lymphe či Limit (Velká pardubická), Lucinka (Cena mítinku), Lucifée (Svatováclavská cena), Lorenzo (Svatováclavská cena, Československá cena, Velká květnová cena, aj.), Lykeion (Velká jarní cena, Derby), Lévi (Velká květnová cena, Cena časopisu Jazdectvo), Lucret (Cena Masise, Gerschův memoriál, Cena zimního favorita).

Love Me, Longmus a Lorain

Publikováno: 28.7. 2014

Longmus (Magnus - Longbecca, Beccari) je odchovanec p. Okleštěka. Patří do stejné rodiny jako klisna Semantica, ale do jiné větve, kterou u nás prezentuje v r. 1990 dovezená Long Sox. Nejstarší syn Long Sox jménem Lonx (Cataldi) absolvoval na rovině a překážkách 95 startů v letech 1994-2004, což je úctyhodné! Další Longar (Arcane) na rovině a překážkách vyběhl celkem 56x. Umístil se v řadě jedničkových dostihů. Pokračovatelka Long Sox - Longmona se dokázala nejlépe umístit na 3.m. v III.kat. Produkce Longmony utrpěla vlastnictvím p. Kantka, naštěstí si z ní Napajedla odchovala dvě hříbata, pravé sestry Logistika a Longbecca. Longbecca byla sice čtyřková kobyla, ovšem potomek ji už třídou předčí.

Lorain (Rainbows for Life - Lodgia) je z matky, která sem byla dovezena jako neběhavší. Patří do silné rodiny, když z ní pochází slavný Blushing Groom a ve vzdálenějších generacích hřebci jako Khaled (Hyperion). Lodgia prozatím dala především Lorpena, čtvrtého z silně obsazeného St. Leger a pátého z VJC.

Love Me (Egerton - Lorellai, Look Honey) patří do nejúspěšnější větve rodiny La Lézarde, kterou má na svědomí Latina.

obrázek - Love Me
Love Me

Kariéra Love Me: 1.m. Slovenské derby - Velká cena Raiffeisen Bank International (Gd-3, 2400 m), 3.m. slovenská Velká jarná cena STAROPRAMEN (L, 1700 m), 4.m. 77. Gerschův memoriál (I.kat., 1400 m), 4.m. 94. Charvát České derby (Gd-3, 2400 m), 4.m. 75. Rabbit Cena zimního favorita s podporou ČSCHPMDK (L,1600 m). Potřebuje to nějaký další komentář? Jeho rodina La Lézarde je rozsáhle probírána v odkazu.

Jedno je jisté. I kdyby Love Me už nikdy nic nepředvedl, stal se součástí historie. Ne proto, že získal slovenské Derby, jehož vítězové bývají velmi rychle zapomenuti. Ale proto, že představuje mnohá nej. Pro Napajedla je to první derby-vítěz jejich chovu po dlouhých 19 letech. Posledním derby-vítězem napajedelského chovu byl Regulus, jehož velmi kvalitní rodina se znovu v ústraní připomněla znamenitým Renny Stormem. Pro trenéra Allana Petrlíka a jeho rodinu to byl vůbec první derby-vítěz vůbec, stejně jako pro jeho mladičkého jezdce Jana Vernera. A konečně, pan Jandejsek jako velký investor do české turfu a chovu se dočkal skvělého zadostiučení. A to navíc s koněm, kterého s trenérem vybrali ve věku pouhých dvou měsíců. To se určitě nedá srovnat s nákupy hotových koní s black type potenciálem a takový triumf je o to sladší. A pro český chov vítězství Love Me přichází v pokračující krizi, kde jsme na historickém minimu zapouštěných klisen za desítky let a v situaci, kdy nejžádanější plemeník v ČR letos připustil 34 klisen... V situaci, kdy se mnozí tážou, jaký má smysl chovat.

Poslední dva nejvýraznější odchovanci českého chovu Renny Storm a Love Me byli z Napajedel, ale více je spojují jejich silné, české rodiny, které zde již mnohá desetiletí dělají dobré služby. Obě zakladatelky rodin La Lézarde i Relation byly vybrány ve Francii dr. ing. Fr. Lerchem a do Československa dovezeny necelé tři roky po sobě v letech 1962 a 1965. A tím se dostáváme k rodině Love Me, která se může chlubit skvělými výsledky a derby-vítězi jako legendární Latina (praprabába Love Me), Lancelot a famózním bojovníkem Laténem. O to více zamrzí, když Napajedla na svém webu odbydou rodinu Love Me jednou větou o jeho matce... Egerton byl na síti v souvislosti s Love Me prezentován mnohokrát, tak se soustředme na rodinu La Lézarde.

Zkrátka, kůň jako Love Me se nezjevil z ničeho, pochází ze kvalitní napajedelské rodiny, která pravidelně dávala kvalitní koně a patří ke jedné z mála rodin, které se vyrovnaly více než dobře s příchodem nové doby, která mnoho jiných rodin zničila nebo odsoudila k přežívání na pokraji zájmu.

Mirabell Kid, Miragton, Mlýn, Modena a Moulin Rouge

Publikováno: 3. červen 2013

Mirabell Kid (Colorado Kid - Mirabella, Blueridge Dancer). Tento slovenský odchovanec totiž pochází z velmi proslulé rodiny Spring Morning a dokonce přímo z větve, která překážkovým dostihům přinesla velký talent jménem Moning Let. Hřebeček debutoval druhým místem a určitě o něm ještě hodně uslyšíme, jen spíše na překážkách.

Miragton (Egerton - Mirabella, Blueridge Dancer), odchovanec stáje Agrolipt. Patří do jedné z nejstarších a nejlepších rodin, která posledních dvacet let prožívá velkou krizi a občas stranou zájmu dodá dobrého koně. Spring Morning se většinou profilovala jako rodina koní do překážek, ale takoví šampióni Mys či klasičtí vítězové jako Myjaxa tak vzácnou výjimkou z pravidla nebyli. Nejlepší zástupci poslední doby byli právě odchováni na Slovensku, např. Moning Let. V Napajedlích ji prezentuje jen "cizí klisna" a tou je právě Miragtonova matka. Ta byla pětkovou kobylkou a na dráze ji kromě Miragtona prezentovala Magnusbella (Magnus) - 2.m. v III.kat.

obrázek - Modena
Modena

Mlýn (Minds Music - Millenia, Lincoln), odchovanec Jantaru Bruntál. Millenia toho na dráze moc nepředvedla, ani se neumístila. V chovu dala: Millery (Manhattan Project), Myšan (Manhattan Project), Miracol (Vernius), Miláno (Dara Monarch), Minela (Zakinthos), Mlýn (Minds Music), Malajka (Secret n'Classy) a Menuet (Tribal Instinct). Z nich dokázal vyhrát Menuet (V.kat.) a Malajka (IV. kat.). Mlýn z nich vypadá nejlépe, kdysi na rovinách vyhrál V. kat., ale na překážkách se jeví být nejlepším z potomstva Millenie. Páté místo v NL není rozhodně k zahození a na další jeho kroky můžeme být po právu zvědaví! Millenia je dcerou Mlady (Lakmus), která na dráze moc kvalit nepředvedla, ale v chovu byla dobrá. Dala vítězku Ceny Arvy Maravillu, jedničkově umístěného Merlina, který později vyhrál II. kat. na překážkách a 4. z pardubického Derby Montreala. Bába Moskva byla hodně špatný dostihový kůň (37.5 kg v GH jako tříletá), v chovu její potomstvo už dosáhlo nejlépe na 52.5 kg v GH (roviny). Moskva byla po derby-vítězi Cejlon a z Molekuly, která byla v r. 1965 třetí v Ceně Masise... Pravý bratr Moskvy - Monaco byl třetí ve Velké červnové ceně a zvítězil v Ceně časopisu Jazdectvo. Molekula (Swashbuckler) byla dcerou Moldavy (City), která vyhrála Jarní cenu klisen (současně se Sinaj). Moldava byla z Moravy, vynikající matky, která dala krom ní ještě vítěze St. Leger Moloděc a vítězku Velké pardubické - Mocnou.

Modena (Jape - Měsť) pochází z jedné nejlepších ruských rodin, založené německou Ohne Sorge, která byla do SSSR přivezena v r. 1929. Z této rodiny prosluli Sosna III, Skabioza, Sajan, Sekunda, Sabija, Skala, Slana či Sarna. Posledně jmenovaná u nás vyhrála St. Leger a dala několik jedničkových koní. My budeme znát nejlépe trojnásobného vítěze Velké pardubické SAGARA.

Moulin Rouge (Rainbows for Life - Morganetta, Security Risk) odchovanec pana Luky je příslušník zatím dvougenerační, čerstvě rozvíjející se rodiny Moonbride. Moonbride se do našeho prostředí skvěle uvedla šampiónem dvouletých a klasickým vítězem Monolit (Rainbows for Life), jedničkovou vítězkou a třetí z Oaks - Morganettou (Security Risk), Moonrain (Rainbows for Life) - 4.m. NL, vítěz II.kat., Mojito (Security Risk) - 2.m. v III.kat., vítězka IV.kat. či Morado (Rainbows for Life) - 2x vítěz III.kat. Moulin Rouge je první hříbě Morganetty na dráze.

Nikas, Orix

Nikas (Scater - Nika) patří do rodiny Nicosia , která u nás byla založena v 60. létech a kterou na dráze reprezentovali skvělí koně jako Nikolas, Nelson (derby - vítěz, plemeník), Nikos (vítěz Velké červnové ceny, Ceny čs. Turfu) nebo Ninočka (umístěná v Československé, Zářijové i Svatováclavské ceně). Jeho profilu se budeme věnovat někdy podrobněji.

obrázek - Ostruha
Praprabába Ostruha

Orix (Mill Pond - Orega, Regulus) patří mezi outsidery, dvakrát vyhrál čtyřkovou steeplechase a loni byl šestý v Ceně Labe. Jeho matka Orega, kdysi šestá v Ceně ČASCH je po derby-vítězovi Regulus z rodiny Lerche a je představitelem sedmé generace této rodiny u nás. Bába Ostružina (Scottish Rifle) dosáhla na 67 kg v GH a v chovu jejím nejvýraznějším potomkem zůstal Osthan, čtvrtý ze Ceny Masise a pátý z Memoriálu prof. V. Michala. Praprabába Ostruha (Royal David) hrušovanského chovu je známá jako máma Ostlera (4.m. Cena Svobodného slova), ale především plemeníka Orlana (Lincoln). Orlan na dráze běhal pouze čtyři sezóny a to na překážkách. Starší návštěvníci dostihů hlavně v Pardubicích si ho jistě budou pamatovat, vždyť vyhrál Cenu Váhu, Velkou cenu Incheby, Cenu Korana, Steeplechase Popkovic a nebo Cross country Dynamita. Prapraprabába Orace (Court Gift) se umístila ve dvou jedničkových karlovarských dostizích a v chovu je autorkou jedničkově umístěného Olympy, ale především slavné steeplerky Orky několikrát umístěné ve Velké pardubické, kterou poté potkala velmi smutná a široce medializovaná smrt. Orix je tedy sice outsider, ale pozor na něj, pochází z rodiny, která v Pardubicích uspěla skrze Orlana a Orku.

Sadba, Sheby Jail, Sherardo

Publikováno: 9. duben 2013

obrázek - Sparta
Praprabába Sparta

Sadba (Bully Pulpit - Sněhurka, Rainbows for Life) byla odchována v Uherském Ostrohu. Patří do jedné z nejlepších rodin našeho chovu, která však v posledních dekádách ustoupila ze slávy. Rodina Sidney dlouhá léta produkovala velké hvězdy zdejšího turfu jako Silver, Symbol či Sparta. V posledních 20letech byli nejvýraznějšími jedinci Santa Luck (vítěz Svatováclavské a Velké květnové ceny) a Suprblesk (příslušník bratislavské dostihové elity, např. vítěz jedničkových dostihů: Zlatého bičíku, Jesenné míle, Prípravná cena či Jarné míľe). Suprblesk je odchovancem pana Pšurného a také patří do stejné větve rodiny jako Sadba. Santa Luck je z mimoňské větve dcery Sidney Silvána vedené Silvery - Santa Anita, zatímco Suprblesk pochází z větve jiné dcery Silvány a to větve tažené skrze Siesta-Sparta-Slavia-Supra Slew. Sadba je pravnučkou Slavie, jedné ze dvou dcer skvělé, ale bohužel velmi špatně zabřezávající Sparty v chovu. Slavii naštěstí osud matky nepotkal a tak dala několik pokračovatelek. S napajedelským plemeníkem Dunbeath, který svého času byl velkou nadějí a proto ho šejk Mohammed koupil za obrovské peníze jako dvouletého, dala Summer. Ta na dráze vyhrála jen IV.kat., ale v chovu u svého chovatele pana Grosse dala dceru Rainbows for Life - Sněhurku. Ta sice dosáhla jen na 3 umístění ze 13 startů, startovala třeba v Jarní ceně klisen, kde byla sedmá, ale výsledky nebyly dobré. Sněhurka má již zařazenou dceru Semiramis (Look Honey) v chovu, té se letos narodilo hříbě po Bully Pulpit, zatímco druhá dcerka Sadba je letos tříletá. Sadba možná nedosáhne na mety nejvyšší, ale do chovu bude výbornou partií, výborná mnoho desítek let etablovaná rodina, dobrý původ plný špičkových plemeníků.

Sheby Jail (Stormy Jail - Sheba, Rainbows for Life), odchovanec hřebčína Napajedla, letos teprve debutoval. Patří do nedávno importované rodiny Shehremy, které se tady relativně daří. Z poslední dob ji dobře prezentovali potomci vynikající Shercany (vítězka slušovických Oaks a slovenského St. Leger) jako Sharcan, Sherardo či Sherento. Dále ještě bylo slyšet o Sherpě a jejím synu Sheron.

Sherardo (Security Risk - Shercana) je dílem relativně nové rodiny Shehrema, která se zde dobře etablovala a na dráze se dařilo koním jako Sheffield (Cena Valašska, Moravská jarní cena), Shercana (bratislavské St. Leger, slušovické Oaks), Sherento (vyhrál Červnový pohár, dále 4. slovenské Derby), dále Sheron, Sherpa, Sharcan atd.

Status Quo, Paleta, Pareto

Publikováno: 3. červen 2013

Paleta (Varadar - Puketa, Dara Monarch) se narodila v Rudníku. Patří do jedné z nových rodin, kterou založila u nás v r. 1990 klisna Puzzle of Stars. Ta byla dovezena březí po Shy Groom společně s klisnami Booby Prize, Comitia, Long Sox a Yokohama. Rodina se etablovala v krátkém časovém rozmezí, nedaří se jí špatně. V Napajedlích stojí chovná klisna Purgona jako reprezentant rodiny. Puzzle of Stars věnovala život skvělé chovné matce Půlnoc, vítězce Ceně zimní královny a třetí ze českých i slovenských JCK, ale i v Oaks. Půlnoc se proslavila dvěmi vynikajícími syny. Pudr (Dara Monarch) absolvoval celkem 67 startů a nasbíral řadu ceněných umístění, včetně 3 vítězství v jedničkových dostizích. Druhý Pumpkin (Security Risk) získal vítězství v Memoriálu Dr.Frankenbergera či Velké červnové ceně. Z potomstva Půlnoci ještě připomenu Pareta, či Purgonu. Neuvěřitelná Půlnoc byla poté z hřebčína prodána a jaké jsou její osudy není, je ve hvězdách. Paleta tak zůstává zajímavu chovnou klisnou pro budoucnost.

Pareto (Rainbows for Life - Půlnoc) je výsledek druhé generace rodiny založené klisnou Puzzle of Stars (Alleged), která byla přivezena začátkem 90. lét jako posila napajedelského stáda společně s klisnami Booby Prize, Comitia, Long Sox a Yokohama. Hned úvodní dcerka Půlnoc se vydařila jak na dráze (Cena zimní královny, 3. JCK v ČR i na Slovensku a 3. Oaks) a v chovu byla znamenitou mámou - viz Pumpkin, Pudr, Puket, Puketa, Půltónina, Purgona. Puzzle of Stars ještě měla solidního Puebla.

obrázek - Sima
Bába Status Quo - Sima

Status Quo (Exaltation - Surprice, Sharp End) patří do vynikající rodiny Sidney. Jeho matka Surprice na dráze vyhrála proutí II. kategorie v Pardubicích a trojkovou steeplechase. V chovu dala zatím následující hříbata: Satisfakce (Secret n'Classy), Status Quo (Exaltation), Sibiřan (Mill Pond), Super House (Socr House) a posledního Sultán (Socr House) - 2012 a v témže roce byla znovu zapuštěna vítězem Gomba Handicapu Socr House. Bába Sima (Lakmus) se narodila v někdejším hřebčíně Mimoň a nejlepších úspěchů dosáhla ve svých 3letech, když byla třetí v Memoriál Rudolfa Deyla (1415m), čtvrtá v Cena sprinterů (I., 1000m) a čtvrtá v Zářijové ceně (I., 1000m). Zajímavostí je, že v Memoriálu tehdy vyhrála blízká příbuzná z rodiny, slavná Silistra, rovněž odchovankyně ze Zákup. Prabába Sítá byla zakoupena z Napajedel, kde se narodila Donaldovi a Silikose. Silikosa byla dcerou famózní Masisovy dcery Silvany. Silvana byla čtvrtá v JCK a pátá ve VJC, ale v chovu se zaskvěla a patří k nejlepším matkám rodiny Sidney, ale i československého chovu. Byla tak skvělou, že se jí sluší připomenout. Je matkou Silvera - nejlepšího syna Detvana vůbec. Silver v době největší formy nebyl k poražení a posbíral všechny možná vítězství od Derby po Svatováclavskou cenu, byl jedním z nejlepších koních v úseku historie 1948 - 1989. Silvana dala i extratřídního dvouletka a rychlíka Silvanera, který se i přes své distanční omezení dokázal umístit třetí v Derby. Silver i Silvaner byli později zařazeni jako plemeníci. Ovšem tím to neskončilo, byli tu i Siesta (St. Leger), Silex (1. Cena Masise, 4.m. Derby) a Silvery (5. JCK). Silikosa samotná patřila ke slabším potomkům Silvany, v chovu dala solidního Silikáta a Sítá, která byla druhá v Ceně Masise. Je škoda, že tato rodina upadla v zapomnění, přesto se jedinci z této rodiny ještě nacházejí např. u pana Pšurného (klisna Semiramis) nebo Supra Slew u Jany Hlaváčové. Nejlépe někdejší slávu velké rodiny v poslední době připomenul Suprblesk, který byl schopný vyhrát čtyři jedničkové dostihy v Bratislavě...

Taggerton, Talent, Templář, Ter Mill

Publikováno: 9. duben 2013

Taggerton (Egerton - Tanita, Blueridge Dancer) je odchovancem pana Piskly z klasické vítězky Tanity (1. Jarná cena kobýl, 1. Cena Arvy). Tanita patří mezi nejlepší hříbata již deset let mrtvého fenomenálního mílaře Blueridge Dancer, který byl v chovu nakonec velkým překvapením. Tanity matka Tyna's Run byla sem importována, avšak na dráze dosáhla nejlépe na 4.m. v V.kat. Je to dobrý příklad k zamyšlení nad tím, jestli tedy za každou cenu odsuzovat zařazování pětkových kobyl do chovu nebo to bráti individuálně. Tyna's Run byla po Tina's Pet, synu velmi populárního Mummy's Pet, záruce rychlosti a ranosti skrze potomstvo. Tyna's Run (kros linií Hyperion x Prince Rose) a z rodiny vítězky Derby a Oaks Fifinelly. Fifinella byla temperamentem nevyzpytatelný kůň a potomstvo to dědilo, nejlepším byl Press Gang, vítěz Middle Park Stakes a pozdější plemeník v Rusku (mateřský otec Derzkij a Zadornyj). Tyna's Run již dala Tyller (Fairlypi) - II.kat. vítěz, Torres Run (Royal Dragon) - 3. a 5. v L na Slovensku, Tiffany (Quite Regal) - 5.m. (poslední) v I.kat. pro dvouleté. Tanita se jeví, že by mohla být dobrou chovnou matkou a pokračovatelkou Tyna's Run. Vzhledem k tomu, že Tyna's Run má ještě několik dcerek, třeba se zadaří vznik nové rodiny.

obrázek - Tavbecca
Maminka Talenta - Tavbecca

Talent (Egerton - Tavbecca, Beccari) patří do rodiny Távol , jejíž historie se v našem regionu odvíjí již od roku 1885, kdy hrabě Nikolaus Esterházy koupil dvouletou klisnu Rape of the Lock pro dostihové účely a později do svého chovu. Klisna v chovu dala několik pokračovatelek, ale pro naše dostihové dějiny byla podstatná hlavně Toquade (Tokio), která je matkou skvělé klisny Tovább (Wool Winder), která patřila mezi mimořádné koně své doby, když získala nejenom Derby v Rakousku-Uhersku, maďarské a rakouské Oaks.

Talent v rovinových dostizích nezaujal, když nejlepším výsledkem byla vyhraná čtyřka, ale letos přešel na překážky, kde už jsou výsledky jinačí. Postupně zvítězil v V. a III. kategorii v Pardubicích a příští neděli ho uvidíme při dni Velké pardubické v Ceně ČASCH (NL, 4400m). Dobré je, že labutí píseň rodiny zatím ještě neskončila a při pohledu na Talenta je příjemné si uvědomit, že tato rodina zde funguje už desátou generaci a dala čtyři derby-vítěze (Tovább, Tornado, Taran, Trocadero). Talentova maminka Tavbecca (Beccari) se na dráze dvakrát umístila na pátém místě v jedničkových dostizích: Krétský labyrint (I., 1610m) a Velká májová cena-Palma Tumys a.s. (I., 2400m). Mimoto si vyhrála slušně obsazený dvojkový dostih nad Apartou a Vabecarem v Karlových Varech. Bohužel v chovu je jejím jediným evidovaným potomkem Talent (Egerton), poté byla nabízena na prodej a pro nezájem chovatelů nakonec funguje jako rekreační kůň.

Templář (Varadero) a Ter Mill (Mill Pond) jsou sice z "polokrevné" klisny Terezie (Ludovico x Vagram x Coral x Liberál x Jánošík), která je ale vysoko v krvi, neboť je výsledkem x-generací připařovaných plnokrevnými hřebci. Rodina se již v Pardubicích prezentovala vynikajícími Tomis a Torpille.

Vandual, Victory Bond, Viva Lea

Publikováno: 9. červen 2013

obrázek - Válka II
Válka II - jedna z elitních příslušnic rodiny Valencia

U Vanduala se jedná o ztělesněné spojení toho nejlepšího s nejlepším. Tj. šampión plemeníka Rainbows for Life s rodinou Valencia, které přineslo hodně dobrých zvířat.

Rainbows for Life představovat nemusíme, matka Viazma možná v Čechách tolik známa není, byť se na českých drahách již prezentoval i Vadual - Vandualův polobratr, který patří k nejlepším slovenských odchovancům posledních 20let. Hnědák Vadual (Noble Patriarch) posbíral výborné výsledky, mezi nejcennější pak patří: 1.m. Velká cena Slovenska, 1. Buccaneer Rennen, 3.m. Veľká májová cena, 3.m. CEBC Classic, 4.m. slovenské St. Leger. Vandual i Vadual pochází ze skvělé matky Viazmy, která reprezentuje neméně skvělou rodinu Valencia. Viazma (Ron Stevens x Nikolas x Libanon x L'Amiral x Masis) na dráze jako tříletá byla čtvrtá v Ceně Fredy, pátá v Ceně Arvy a Ceně tříletých klisen na Slovensku. Viazma je bohužel po smrti, ale krom nich ještě dala Vagoshe (pravý bratr Vanduala), který na Slovensku získal II. kat. a byl čtvrtý ve St. Leger.

Viazma byla dcerou Ron Stevense, kterého si dnes už téměř nikdo nevybavuje, ale jednalo se o Gr. 3. umístěného syna vynikajícho plemeníka Blushing Groom a z rodiny významných Exactly Sharp, No Pass No Sale a především Val de l'Orne. Ron Stevens měl několik jedničkových koní, je znám jako mateřský otec nešťastného Moning Let a také dvojice Vandual a Vadual.

Viazma byla z Viljy, která byla jeden z pětice jedničkových potomků po velmi předčasně uhynulém Nikolasovi (Behistoun), který proslul jako "Playboy Niki", vyhrál řadu jedničkových dostihů a byl zvolen Koněm roku 1981. Vilja byla čtvrtá v Ceně Turfu a byla jedno ze dvou plnokrevných hříbat z Vidnavy, která na dráze dosáhla nejlépe 62.5 kg v GH. Vidnava byla po Libanon z Valis. Libanona můžeme považovat za nejlepšího Detvanova syna, který vyhrál rakouské St. Leger, byl druhý v našem St. Leger a Derby, třetí v rakouském derby.

Valis byla třetí v Jarní ceně klisen a vyhrála Velkou květnovou cenu. V chovu dala vynikajícího Vitamina (1. Cena Masise, Gomba handicap, 2. Derby, 2. St. Leger, 2. Československá cena, 2. Velká dubnová cena atd.), Valéru (4. Oaks), Valid (1. Gomba handicap, 1. Cena Pionýrské organizace) a Valeriuse (1. Cena zimního favorita). Valis (L'Amiral) se narodila Valbě (Masis - Valta, Gradivo), která na dráze získala Cenu Masise a Oaks. Valba byla jako většina klisen z rodiny Valencie výbornou matkou, takže na dráze ji nejlépe reprezentovala úžasná Valeriána (1. Velká červnová cena, 2. JCK, 2. VJC, 2. Oaks), Valhala (3. JCK, 4. Oaks), Valcha (2. JCK, 2. VJC). Gradivova dcera Valta vyhrála Cenu letounů, byla 2. v Československé ceně, 3. v Ceně hř. Dimitrova (druhá byla Analogičnaja, matka Anilina), 3. v JCK, 4. VJC... V chovu kromě Valby dala Valet (2. St. Leger, 3. Derby, výborný plemeník v tepl. chovu!), skvělou Válku II (1. Simsonova cena, 1. Cena deníku Práce, 2. Československá cena, 2. JCK, 3. VJC, 3. Oaks), Valor (1. VJC) a Valter (3. Derby)...

7. matka Vanduala je Valuta, která se primárně zasloužila o rozvoj rodiny Valencie. Tu rozebereme někdy v samostatném medailónku.

Rodina Valencia každou generaci dává výborné koně, je nejlepší dodnes zachovanou původní rodinou u nás vůbec, svůj standard si udržela bezmála 90 roků a i dnes dokáže dát koně, kteří poráží drahé vyselektované importy zvenku. Jedná se o národní poklad plnokrevného chovu.

Victory Bond (Tribal Instinct - Victoria Caesaris, Blushing Flame), páně Boučkův odchovanec. Jeho matka je nabízena (či byla) v inzerci teď nedávno. Victoria Caesaris pochází z vynikající rodiny Aloe. Výborných koní z této rodiny je přemnoho, namátkou: Aureole, Height of Fashion, Nashwan, Pebbles, Round Table, Gone West, Known Fact, Go For Wand či Salsabil.

obrázek - Valentina
Praprabába Vivy Lea - Valentina ve věku 27let!

Viva Lea (Rosensturm - Vacaria, Rainbows for Life), jejíž matka pochází vlastně z osvědčeného spojení RFL s rodinou Valencia. Otec Rosensturm je z kombinace elitních německých a francouzských linií, a z výborné rodiny Vali.

O odchovaňkyni stáje Patrik můžeme už teď říci, že bude velkou nadějí v chovu. Matka Vacaria (RFL - Vakacia, Dara Monarch) na dráze vyhrála Buccaneer Rennen (dostih s bohatou historií plnou věhlasných jmen pojmenovaný po nejlepším středoevropském plemeníku všech dob), kromě toho byla 2. ve Velké májové ceně (za Ryanem), 3. v Ceně Pat's Music, 5. v Odvetné ceně a 2x 5. v slovenském Zlatém poháru. Když odešla do chovu, byla r. 2008 zapuštěna Rosensturmem, z čehož vzešel Vacaros (2009). Ten ve svých třech letech dokázal vyhrát z pěti startů pouze IV.kat. (1700m). V následujících sezónách už působila ve stádě hř. Napajedla. V r. 2011 se jí narodila mrtvá klisnička po Security Risk. Ani roku 2012 se jí s Egertonem nezadařilo, vstřebala. Poté byla nepochopitelně z hřebčína prodána a hřebčínu Napajedla zůstala ve vlastnictví jediná klisna z nejlepší čs. rodiny historie, která dává dodnes jedničkové koně prakticky s jakýmkoliv plemeníkem, a to Vaxalta, její polosestra. Vacaria patří panu Šedivému a byla letos připuštěna na Maksa Stud Rosensturmem, potvrzena čerstvě jako březí. Vacaria je po Rainbows for Life, kterého představovat nemusíme. Matkou byla Vakacia, šampiónka dvouletých a tříletých klisen na Slovensku, když vyhrála Cenu zimní královny a ve třech letech Cenu tříletých klisen a Jarní cenu klisen. Vakacia v chovu dala famózní Vapetu (Nejl. kůň českého chovu 2001 a 2002, Nejl. tříletá klisna) a vítězku Memoriálu R. Deyla Vanessiu, která je bohužel po smrti. Mimoto dobře zaběhl i Vaccarus (2. Cena trojročných žrebcov), Vaduka získala III.kat., Vakacius vyhrál tři čtyřkové steeplechase a Vaxalta IV. kat. na rovině.

Prabába Viva Lea Vačka (Behistoun - Valentina) je pravou sestrou derby-vítěze Valdaj, na dráze se ukázala jen několikrát. V chovu ji krom Vakacie proslavila i Vadara (Nejlepší tříletá klisna a matka výborné Vadeony (1. St. Leger), jedničkově umístěný Vabecar a Vagrant (5. Derby). Dcery Vačky daly hodně potomků, tak třeba zmiňme vnuka Varnas (1. Lázeňská míle), Varineta, či Vagant (vítěz jedničkové steeplechase, kvalifikace pro VP).

Valentina (Masis - Válka II) byla polosestrou Vavřína, vítěze Velké květnové ceny a třetího ve St. Leger. Sama Valentina na dráze nejlépe dosáhla na 4.m. v Ceně Čajky, ale v chovu se prezentovala skvěle. Samozřejmě suverénně nejlepším hříbětem byl derby-vítěz Valdaj, který figuruje v čestných listinách vítězů i u Velké dubnové ceny, Ceny zimního favorita, Gomba handicapu. Získal samozřejmě i řadu cenných umístěných. Kromě Valdaje tu ještě byl vítěz Velké jarní ceny Vajgar, v jedničkách se umístili Vardyn i Vermut. Valentina v letech 1976-1998 dala celkem osm hříbat. Od roku 1985 stála u p. Grosse, u toho se také dožila v dobré péči vysokého věku, když uhynula cca v r. 1998. I ve vysokém věku vypadala skvěle, jak dokládá její fotografie pořízená v jejích 27letech...

Válku II jsme níže prezentovali u pardubického vítěze Vanduala, zrovna tak i Valtu, 6. matku to Vivy Ley. Je třeba vůbec ještě něco dodávat?

Zagroškudla, Zarif a Woody

Publikováno: 8. září 2013

Zagroškudla pochází ze staré ruské rodiny, z níž vychází velcí vítězové jako Dago, Grog II a Zbor. Sem byly z této rodiny importovány tři klisny, z nichž nejvýznamnější byla Zolka, bába Zagroškudly. Zolka dala druhého ve St. Leger Zefíra a do chovu byly zařazeny tři její dcery. Nejdůležitější je samozřejmě Ztracená naděje, která dala již několik nadějných steeplerů, takže by jí slušelo trochu jiné jméno. Podrobný a rozsáhlý článek viz rodina Zolka.

Zarif je z Aga Khanova chovu a z jeho věhlasné rodiny Mumtaz Mahal.

Woody (Tiger Café - Wild Thyme, Desert Prince), odchovanec Hotel service Salvator. Matka byla pátá v Oaks a vyhrála III.kat. Wild Thyme je polosestrou Listed vítěze Arabian Story. Bába Pas de Deux dala šampiónku starších klisen v Anglii - Starlet, která je matkou Gr.2. vítězky Interlude a bábou listed vítězů. Rodinu už několik generací chová anglická královna.