Komentáře

Zpracovává Eva Holubcová

Komentáře se týkají prozatím koní Diredawa, Lagaro, Venillia a Mikesh.

Diredawa

publikováno: 21.6. 2016

obrázek - Diredawa
Diredawa © EH

Diredawa (Access To Java - Dedarina, Zaha) je odchovancem ing. Václava Luky a v současné době ji připravuje Allan Petrlík pro Lukovu stáj ZZN Polabí-Luka. Jako dvouletá odběhla tři trojkové dostihy, kde posbírala dvě čtvrtá místa a jedno třetí. Ve třech letech zahájila opatrným čtvrtým místem v chuchelské čtyřce, ale o necelý měsíc později již jistě vyhrála v Mostě trojku na 1800m, kde čtvrtý došel tehdy ještě derby-kůň Hudson Canyon. Koncem května opět zvítězila a zase jistě v trojkovém handicapu na 1800m, kde porazila starší koně (!!!) jako Johannes Kepler, Yes Man, Finés a až pátý došel další tříletý Ivan le Terrible. Diredawa si tímto výkonem řekla o start v někdejší Ceně hřebčína Napajedla, kterou vyhrála její matka Dedarina před jedenácti lety. Podle sázkové nabídky je čtvrtou favoritkou a já věřím, že tato klisna jednou svůj velký jedničkový dostih vyhraje či se pěkně umístí, ať už to bude nyní v Chuchli nebo později v průběhu sezóny. Diredawa je potomkem již uhynulého poněkud obskurního plemeníka Access To Java. Ten si zaslouží vzpomínku, protože se jednalo o poctivého koně vysokých kvalit.

Access To Java (Java Gold) byl importovaný stájí Pavlin dvůr za 15tisíc DM a již jako dvouletý startoval rovnou v první kategorii pro dvouleté v Pardubicích, kterou vyhrál a později byl třetí v Ceně zimního favorita r. 2000. Ve své tříleté sezóně posbíral třetí místo ve Velké jarní ceně za Tribal Instinct a Deuce of Trumps, po diskvalifikaci Clairona druhé místo ve slovenské Velké jarní ceně. V hlavní předzkoušce Derby Velké červnové ceně byl pátý a v Derby získal velmi pěkné třetí místo za Tribal Instinctem a Pretty Fighter. Totéž umístění zopakoval i ve slovenském derby, které ovládl německý Saitensohn a Nagar. Nejlepší životní výkon však předvedl ve Velké ceně českého turfu (VCČT), kde silným finišem získal druhé místo, ale po diskvalifikaci Ray of Lighta obdržel své čestné místo v listině vítězů. Konzistentní hřebec byl ještě třetí ve St. Leger a šestý v CEBC Classic koncem října. Jako čtyřletý získal druhé místo v chuchelském chovatelském dostihu a páté místo ve VCČT. Rok zakončil druhým místem v karlovarské dvojce. Problémy se šlachou si vynutily roční pauzu, po které debutoval druhým místem ve steeplechase, ale zdraví už nebylo dle představ a tak jeho kariéra byla ukončena.

obrázek - Access To Java
Access To Java © Pavla Staňková

Roku 2006 odešel do chovu, ale většinu času strávil v ústraní jakéhokoliv zájmu chovatelů a k tomu několik sezón byl u pana Hesse, který svůj odchov na dráze neprovozuje. V tomto kontextu je obdivuhodné, že dokázal dát klisnu Old Story (II. vítězka), jedničkově umístěnou Old Glory a nyní Diredawu, která startuje v klisním dostihu o derby-dni, dříve známém jako Cena hřebčína Napajedla. Access To Java se poté při připouštění zranil a na podzim tohoto roku byl darován panu Milanu Tykalovi do jeho stáje Nové Hrady, kde se mu dařilo velmi dobře a dopřál mu dvě hříbata Macces (z Mariette) a Vaccesa (z Vignoly), které budou letos zpívat labutí píseň svého otce. Snad píseň potěší jejich chovatele, u něhož si hřebec bohužel zlomil ve výběhu v lednu roku 2014 nohu. Access To Java je pěkný příklad toho, že nic se nedá předem jasnozřivě určit a v chovu i s těmi několika málo potomky měl lepší výsledky než jiní, masivně protěžovaní, avšak bez výsledku.

Matka Diredawy Dedarina (Zaha) se narodila v Polsku, když jejím chovatelem je Polska Korporacja Inwestycyjna S.A. (neboli PKI S.A.) z importované matky Dedary. K ní a její rodině se ještě vrátíme. Dedarina byla poté importována k nám, přičemž byla připravována u trenéra Josefa Andrése. Jako dvouletá debutovala solidním třetím místem ve sprinterské trojce a poté byla druhá za Flame Blood v mílovém trojkovém testu. Jako tříletá vyhrála hned z voleje trojku na 1300m pro Pe Gaz International a vstup mezi špičku tříletých klisen naznačila pátým místem v Memoriálu Rudolfa Deyla, který tehdy vyhrála Sara. Stejné místo získala i v Jarní ceně klisen, která měla tehdy velmi hvězdné obsazení, když doběhl na prvních čtyřech místech byl následující: Ecologically Right - Peinture Naive - Sara - Ready for Life.

obrázek - Dedarina
Dedarina vítězí v Ceně hř. Napajedla

O derby-dni však zazářila, když zvítězila lehce o čtyři délky v Ceně hřebčína Napajedla (NL, 2200m), když ji k vítězství nad Louise Rayner, Tassilií a spol. dopilotoval její stálý jezdec Dušan Andrés. S velkými předpoklady odskakovala do Oaks, tam však zůstala věrná obligátnímu pátému místu za Ready for Life - Peinture Naive - Morganettou a Louise Rayner. Svoji tříletou sezónu uzavřela 9. místem v Ceně Severočeských dolů. Jako čtyřletá vyběhla jen dvakrát v karlovarských dvojkách, kde obsadila čtvrté a šesté místo a poté odešla do chovu. Dedarina běhala ve velmi silném ročníku klisen a je třeba její výsledky vidět v tomto světle. Když byla zařazena do chovu Pe GAZ, dostala čtyřikrát za sebou jako partnera So Long Slew, ale byla 2x jalová, jednou neúplné podklady a pro rok 2011 bez informací. Z Pe GAZ si ji koupil ing. Václav Luka, který ji připustil Look Honeym, ale bohužel i po něm zůstala jalová. Ve světle dnešních výsledků a předčasné smrti výborného plemeníka je to ohromná škoda... Prvním hříbětem se tak stala ze spojení s Access To Java až právě Diredawa a poté byla Dedarina připuštěna Durante Alighieri, ale po něm vstřebala. Loni se jí narodila další klisnička Daarida po Durante Alighieri a byla jím opět připuštěna, ale letošní výsledek - ať už je jakýkoliv - zatím není evidován na JC čR.

obrázek - Zaha
mateřský otec Zaha © breednet

Otec Dedariny Zaha (Kingmambo) jako dvouletý vyhrál Coronation Futurity (Gr.1.) v Kanadě. Byl zařazen do chovu napřed v Anglii, kde pobyl dvě sezóny, než odešel do australského Clear Mountain Stud, kde připouští doposud. Jeho výsledky v chovu nejsou zrovna ohromující, nejlepším potomkem je Gr.2. umístěný Sniplat.

Matka Dedariny jménem Dedara (Head for Heights) vyhrála jednou jako tříletá ve Francii. V irském chovu dala šest vítězů a dvě dcery mají už Gr.1. koně (!!!) jako matka i bába. La Bastoche věnovala život Gr.3. vítězi Mariol (Munir), který byl druhý v Gr.1. Prix Maurice de Gheest a neběhající Deydarika je bábou Belle Royale (Val Royal), která vyhrála Gr.1. Gamely Stakes v USA a poté byla prodána do japonského chovu. Dedara se potom ocitla v Polsku, kde podle neúplné evidence dala tři další hříbata: Dedarinu, Dedarella (Country Club) a Dedoro (Cossio). Dedarella běhala u nás, dokázala si vyhrát trojku a také být pátá v jedničké pardubické Ceně zimní královny. V současné době je ve zdejším chovu a na dráze se jí objevila už tři hříbata: Delfina, Dakar a letos dvouletý Darien.

Prabába Diredawy jménem Denia (Crepello) na dráze vyhrála listed a byla čtvrtá v Gr.3. dostihu, ale mnohem důležitější byla v chovu. Tam dala listed vítěze a čtvrtého v Gr.1. Dastaana, ale především Damanu. Damana se umístila v listed, což z hlediska dostihové historie není nic, ale je autorkou klisny DALTAWA. Ano, té matky superhvězd DAYLAMI a DALAKHANI, kromě toho např. dala Dalghara (otce našeho vítěze VJC Lagaro) či Daymarti. Pěkné, že? A to nejlepší nakonec, Diredawa je z jiné větve klisny Theano, která je bábou klisny Aramo. Ta u nás založila rodinu Aramo, z níž vychází nesmrtelná ARVA.

Tolik k Diredawě a jejímu původu :)

Lagaro

publikováno: 15.5. 2016

Lagaro se stal po jedenácti letech dalším vítězem VJC českého chovu. Naposledy triumf slavil Veto (Rainbows for Life - Widama, Dara Monarch) a od té doby už přeci jenom uplynulo mnoho vody. Když Fitmin zveřejnil rozhovor s A. Petrlíkem před letošní sezónou, k Lagarovi pravil, že:„Lagaro přezimoval dobře, je v pořádku. Začne Memoriálem profesora Michala a poté je v plánu česká i slovenská Velká jarní cena. Je mílař, nebudeme ho tedy posílat do delších dostihů. Po menším odpočinku po jarních klasických dostizích bychom s ním chtěli zkusit vyjet ven, do Francie.“ První významný cíl je tedy splněn. Se slovenskou VJC je zde přeci jenom termínová kolize, kdy by hřebec běžel znovu po týdnu, tj. v neděli 22.5., nicméně na přihláškách figuruje. Každopádně "je to jenom český chov" obsadil 1., 3. a 4. místo ve VJC.

Lagarův otec Dalghar začal působit jako plemeník ve Francii na Haras de Saint Arnoult v roce 2012, ale už v sezóně 2013 byl natrvalo přesunut na novozélandskou Brighthill Farm. Pochází po vynikajícím otci Anabaa z excelentní rodiny, přičemž je polobratrem šampiónů a plemeníků Daylami a Dalakhani. Letos se uvedla zejména dvouletá dcerka Astara, která vyhrála black type dostih Champagne Stakes. Nicméně stránky hřebčína prezentují mezi největšími úspěchy právě Lagaro a na Slovensku uspěvší Saintnixu, takže to zatím nebude tak horké s jeho výsledky.

obrázek - Samba Dancer
Samba Dancer © P. Pechmanová

Důvěru Dalgharovi projevil Acton s.r.o. (neboli DAR), když k němu poslali Lady Kristinne. Dcera plemeníka Night Shift odběhla na dráze pouhé čtyři starty a nejlépe vyhrála trojkovou kategorii. Do chovu ji předurčoval původ, když sice její matka Kisty (Kris) na dráze ani v chovu toho moc nepředvedla, ale byla polosestro význačné šampiónky tříletých klisen v Evropě In The Groove. Bohužel In The Groove toho v chovu mohla předvést více, než být "jen" bábou black type umístěné Gemma Preziosa.

Praprabába Pine Ridge dala výše zmíněnou In The Groove, ale v chovu je bábou black type valacha Bee Eight a autorkou klisny Pineapple (Superlative), která dala Harmonic Way (Lion Cavern). Ten na dráze vyhrál Gr.2. dostih Cork And Orrery S. a poté byl poslán do Řecka, kde zřejmě zastoupil svého otce Lion Cavern, kterého Řekové s velkou slávou zakoupili a dovezli z USA, aby jim čtyři dny po příletu uhynul. Po Lion Cavern byl tam zařazen i Athenian Prince. Polosestra Harmonic Way Passiflora (Night Shift) dala Gr.1. umístěnou Passified.

Prapraprabába Wounded Knee (Busted) je pro nás známá díky vynikajícímu sprinterovi Samba Dancer, který vyhrál Svatováclavskou cenu r. 1996 nad Nickem a Palomií a byl 2x druhý v Gomba handicapu v letech 1997 a 1999.

Lagarova 10. matka Tillywhim (Minoru) byla neskutečná matka, z jejíchž dcer vzešly vynikající rodiny. Na prvním místě je z našeho hlediska nutné jmenovat naši rodinu Sidney, z větve dcery Tillywhim Tilie (Roi Herode), ze které pochází např. Silver, Silvaner, trojkorunovaný Symbol, Siráno, Sparta... Další větví Tillywhim je Royal Fancy, ze které pochází např. tři sourozenci Levmoss (1. Arc), Sweet Mimosa (1. Prix de Diane), supervytrvalec Le Moss a nebo Nikoli (1. Irish 2000 Guineas). Další dcera Tillywhim Daumont založila rodinu ze které vzešly superhvězdné klisny Three Troikas (např. 1. Arc) či Snow Fairy a také zapomenutý derby-vítěz Oath. Nu a poslední dcera Tillywhim je Enrichment (Tracery), ze které pochází právě In The Groove či Lupe (1. Oaks).

A otec Tillywhim Minoru si zaslouží speciální zmínku. Na dráze vyhrál 2000 Guineas a Derby, přičemž byl poslán do chovu na svoje rodné místo. Jenže pak následoval roku 1913 prodej do Ruska. Znalí historie tuší, co se brzy v Rusku odehrálo. Velká říjnová revoluce převrátila život všem a mezi obětmi bouřlivých událostí byli i Minoru a jeho kolega Aboyeur. Tito během revoluce zmizeli. Existuje několik různých fám, jak dopadli, ale jistě nejkouzelnější je ta, že angličtí derby-vítězové Aboyeur a Minoru byli zapřáhnuti do vozu při útěku Bělogvardějců z Moskvy do Novorosijska, odkud byli Brity evakuováni do Srbska. Jiná verze hovoří o Konstantinopoli. Nic z toho ovšem není potvrzené.

Lagarova rodina tedy u nás není neznámá, zastupuje ji z odlišné větve zakladatelky Tillywhim zdomácnělá rodina Sidney a již předtím se u nás na dráze představil Samba Dancer, který je synem Lagarovy praprabáby Wounded Knee.

Venillia

publikováno: 8.5. 2016

Klisna Venillia v tréninku Martiny Růžičkové debutovala na dostihové dráze až letos 17. dubna v barvách svého chovatele Orling. Hned debut v IV. kat. na 1600m vyhrála jistě o dvě délky, přičemž jí ze sedla asistovala Martina Havelková. Do klasické Jarní ceny klisen nastupovala poněkud podceněná, ale což bylo pochopitelné, protože běžela proti kobylám jako Skara (ta je hlášená do italských Oaks!) či Sedmikraska (vítězka Memoriálu R. Deyla). Obsadila krásné třetí místo v klasice a můžeme se u ní těšit na velké příští věci. Její otec Rosensturm dává spíše pozdnější dobré klisny typu Lust (je tady určitá indikace, že z něj bude dobrý otec matek), takže v tomto směru je Venillia docela překvapení. Venillii matka Vinnah pochází z rodiny Valencia, přičemž sama náleží do větve vynikající Vinny. Chovatelem a majitelem klisny je Orling, který dal Vinny a jejím potomkům velkou důvěru a nyní se mu vrací.

obrázek - Venillia
Venillia
Rodina klisny Vinny

Mikesh

publikováno: 8.5. 2016

obrázek - Mikesh
Mikesh

Ačkoliv je Mikesh populárním dostihovým koněm, bývá chronicky podceňován, přitom dlouhodobě patří mezi špičku našich sprinterů a jeho celková bilance je velmi dobrá, včetně několika umístění na black type scéně v Německu a šestého místa z Gr.2. Goldene Peitsche. Jak se ukázalo na podzim loňského roku, Mikesh tyto výkony zvládl podat s nálezem na hlasivkách. Zbývá jen otázka jak moc dobrý bez tohoto handicapu ve skutečnosti mohl být... Následná operace dopadla dobře a hřebec se bude letos vracet na dráhu, přičemž bude debutovat rovnou v Německu.

Tak se podívejme jak vypadá jeho dosavadní bilance na dráze: 1. Cena Mikrop Čebín, a. s. (I.kat., 1200m), 1. Memoriál Jaroslava Maška (II.kat., 1400m) 2x, 1. Svatováclavská cena (I.kat., 1200m), 1. Gomba handicap (I.kat., 1200m), 2. Českomoravská cena (I.kat., 1400 m), 2. Cena Turf Praha, a. s. (I.kat., 1200m), 2. Hoppegartener Fliegerpreis (L, 1200 m), 2. Gomba handicap (I.kat., 1200m), 2. LERAM European Jockey's Cup Sprint (L, 1000m), 3. Cena sprinterů (I.kat., 1100m), 3. Svatováclavská cena (I.kat., 1200m), 3. Cena Ministerstva polnohospodárstva a rozvoja vidieka (Gd3, 1200 m), 3. Hoppegartener Sprint-Cup (L, 1000 m), 4. Cena TRM (I.kat., 1200m), 4. Cena Mysa (I.kat., 1000m), 4. Benazet-Rennen (L, 1200 m), 5. Svatováclavská cena (I.kat., 1200m), 5. Cena TRM (I.kat., 1200m). Šampión sprinter 2014 a 2015.

Majestic Missile

Vzhledem k tomu, že do České republiky přišel jeho otec Majestic Missile, tak se mu stručně podíváme na zoubek.

Z 7 black type potomků je 5 s vlivem Danziga v rodokmenu. Vypadá to, že Majestic Missile se Danzig na straně matky líbí, na druhou stranu je schopný dát dobrého koně (hodnocení 80+) s různými původy, které oplývají vším možným, jen ne dynamikou. Pro prostředí u nás více než dobré.

Nyní se letmo podíváme na black type koně v produkci Majestic Missile.

Abstraction je z mámy, která kromě něj dala zatím jenom The Dandy Yank, vítěze pěti dostihů ve 3 a 4 letech a 17x umístěného. Bába dala jednoho vítěze ze dvou běhajících koní, zatímco prabába Queen's View, umístěná sama v Gr.3., dala pět vítězů, nichž nejdůležitější je Gr.3. vítězka Campsie Fells. Ta je autorkou Gr.2. vítězky Fintry a Gr.2. umístěného Lochinver, dále listed koně Cross Fell.

Ballista je daleko nejlepší hříbě své neběhající mámy. Bába Periquito dala devět vítězů, mezi nimi Gr.3. vítěze a plemeníka Primitive Rising, dále steeplerku Sayyure a klisnu Timely Raise, matku Gr.1. umístěné Poker Chip.

Elysian Flyer je druhým dobrým hříbětem své matky, která dala ještě klisnu Gamble In Gold (Monashee Mountain), umístěnou ve 2 listed dostizích. Bába Isa neběhala, dala 9 vítězů, včetně Gr.2. umístěného Time To Go Home a klisny Fey Rouge, která dala Gr.3. umístěnou Crystal View a Gr.2. umístěnou Miss Trish.

Katla pochází z matky svým jménem nám sympatické – neboť se jmenuje Bratislava – dala zatím pět vítězů s různými plemeníky a je sama polosestrou šampióna dvouletých ve Francii Wootton Bassett a listed umístěného Mister Handy.

obrázek - Majestic Myles
Majestic Myles

Majestic Myles běhá doposud, takže se dnešním datem má za sebou 43 startů a 8 vítězství. Vedle Katly a Mikeshe je nejlepším potomkem MM. Jeho matka Gala Style po Danzigovu synu Elnadim neběhala, ale již dala Gr.2. umístěného Parbold (Dandy Man). Bába Style N'Elegance se ničím zvláštním nevyznamenala, ale dala matku listed umístěné Sanserif. Prabába Talking Picture je už úplně jiná liga, když byla šampiónkou dvouletých klisen v USA a v chovu dala 11 vítězů, včetně Gr.1. vítězky Trusted Partner, která získala Irish 1000 Guineas a je matkou Gr.1. vítězky Dress to Thrill, bábou skvělého Free Eagle a grupa 2 vítězů Custom Cut a Sapphire. Talking Picture je také bábou Gr.3. vítěze a pozdějšího plemeníka v Polsku i u nás Two-Twenty-Two.

New Planet je z matky po Mull of Kintyre (Danzig). Neběhající Xena zatím nedokázala dát výraznější produkt, bába Trendy Indian běhala pouze 1x, prabába Moving Trend také neběhala. Dala pouze 1 vítěze ze 7 startujících. Skutečná kvalita leží až u prabáby Match Bend, matky deseti vítězů. Ta je mj. také bábou Gr.1. vítěze River Keen, jednoho z nejlepších potomků u nás působícího Keena. Keen sice v našem chovu nepochopitelně selhal, ale všude ve světě byl relativně úspěšný.

A posledním black type potomkem Majestic Missile je výše rozebíraný Mikesh.

Rodina Mikeshe

Matka Avena Santiva (Polish Precedent) má na dráze v databázi Racing Postu evidováno celkem 25 startů a 1 vítězství v barvách malého syndikátu. V chovu byl zdaleka nejlepším potomkem Mikesh, proto ji také zakoupil společně s panem Milošem Komancem Mikeshův spolumajitel Ladislav Nagy. Bohužel klisna utrpěla ve Střelicích fatální frakturu nohy a svoje kvality jako chovné matky nemohla tak dále prokázat. Byla to velká škoda, neboť o ni byl velký zájem po grupovém umístění Mikeshe.

Mikeshova bába One Wild Oat (Shareef Dancer) na dráze zvítězila, v chovu dala vítěze v Hong Kongu Common Place. Prabába Short Rations (Lorenzaccio) zvítězila v Itálii a sama dala rovnou třináct vítězů, z nichž nejcennější byla Gr.1. vítězka Arctic Owl (Most Welcome), která získala irské St. Leger. Mimo to je slušné zmínit Marooned - Gr.1. vítěze v Austrálii a plemeníka, listed umístěnou Patience Camp (sama dala 6 vítězů) nebo neběhající Much Too Risky. Much Too Risky je matkou 11 vítězů, z toho Little Rock - vítěz Princess of Wales's Stakes (Gr.2.) a třetí z Gr.1. Premio Roma, dále Gr.2. vítězky a Gr.1. umístěné Whitewater Affair. Whitewater Affair dala japonského vítěze Gr.1. Asakusa Den'en a především vítěze Dubai World Cupu Victoire Pisa, který v Japonsku také získal klasické 2000 Guineas. Much Too Risky dala také třetí z Oaks Short Skirt (Diktat), listed umístěnou Rich Affair a listed vítězku a Gr.3. umístěnou Seductress (Known Fact), matku listed vítěze, valacha Swiss Law.

Mikeshova rodina je tedy více než dobrá a je velkou škodou neštěstí jeho matky Aveny Sativy, která mohla našemu chovu přinést vítanou posilu.

Některé starší komentáře najdete v archivu.