Charming Heights

Napsala Jana Němečková, datum zveřejnění: 8. září 2016

Hnědka Charming Heights se narodila 2.3. 1990 v Irsku. Podle dostupných informací ve dvou letech neběhala, ve třech letech absolvovala jediný start v Rakousku - Ferdinand Reimund Preis pro tříleté klisny, na 1600m s dotací 48 tis. šilinků. Došla bez šance 13. z 15 startujících. Jako čtyřletá bez dalšího startu byla Charming Heights importována do ČR.

obrázek - Charming Heights Rodokmen Charming Heights

Otec

Otec Persian Heights pochází z nepříliš módní větve Bold Lad (1964, z Barn Pride) linie Bold Ruler. Byl jak dobrým dvouletkem, třetí v G1 Dewhurst Stakes na 1200m, tak špičkovým tříletkem - vítěz mílových G1 St. James's Palace Stakes nad klasicky umístěným Caerwent; ve stejně dlouhých G1 Queen Elizabeth II. Stakes skončil třetí za vítězem Sussex Stakes G1 Warningem a vítězem G1 Prix de la Foret Salse; v 2000m dlouhých G1 Champion Stakes podlehl pouze skvělé Indian Skimmer, a ve stejně dlouhých G1 International Stakes je oba porazil spolehlivý Shady Heights. V chovu nebyl příliš silným plemeníkem; hvězdami jeho produkce byli australský Paris Lane, vítěz Caulfield Cupu a druhý z Melbourne Cupu za Jeune; v Británii to byl železný vytrvalec Persian Punch, vítěz nebo umístěný ve třiatřiceti (!) grupových dostizích, včetně umístění v irském St. Legeru, Ascot Gold Cupu nebo Melbourne Cupu, který jeho tým vyzkoušel v roce 1998. Persian Heights je dále dědem australského G1 středotraťaře True Steel, G1 umístěného dvouletka Top Seed, v Singapuru grupa 1 umístěného středotraťaře King and King, v Prix Saint Alary G1 třetí Alix Road, americké G1 umístěné Seba, a G1 vítězného mílaře Becruxe. Video Persian Heights ze St. James's Palace Stakes je dostupné na youtube.

Mateřský otec Cut Above pocházel z ročníku Shergara, za kterým zůstal druhý v irském Derby; St. Leger opanoval nad šestinásobným G1 vítězem včetně Grand Prix de Paris Glint of Gold, a 2600m dlouhé Geoffrey Freer Stakes prohrál pouze s o dva roky starším Ardrossem, vítězem francouzského St. Legeru a dvojnásobným vítězem Ascot Gold Cupu. Za zmínku stojí ještě porážka od Kalaglow v G3 Horris Hill Stakes pro dvouleté - Kalaglow jako tříletý smolně prohrál Dante Stakes na měkké půdě a v Derby se zranil; jako čtyřletý se vrátil v excelentní formě a po zisku Eclipse Stakes a King George VI. and Queen Elizabeth Stakes se stal evropským šampionem starších koní. Jak plemeník stál Cut Above čtyři roky v Irsku, kde jeho jediným úspěchem byla G3 vítězná pravnučka Leggy Lou; poté byl exportován do Brazílie.

obrázek - Persian Heights obrázek - Cut Above
Vlevo Persian Heights vítězí v St. James's Palace Stakes, vpravo Cut Above; zdroj Sporthorse-data

Rodina

Matka Charmeuse neběhala. Kromě Charming Heights dala nejméně tři hříbata - dvě nezvítězivší, jedno nestartovavší.

Bába Canton Lightning z osmi startů jednou zvítězila a dvakrát došla druhá; v chovu dala nejméně šest vítězů. Jedna z jejích dcer, Lightning Bug, se stala bábou G2 umístěného dvouletka Kilworth; další dcera Future Treasure je bábou několikanásobně G3 a G2 umístěného sprintera Nights Cross. Canton Lightning porodila své poslední hříbě 19 let po tom prvním, přesněji ve věku 24 let - byla jím dcera Sweet Treat, několikanásobně stakes umístěná a v 1000 Guineas Trial Stakes G3 druhá za pozdější klasičkou Virginia Waters.

Třetí matka Canton Silk byla menší stakes vítězkou se statistikou 12 startů, 4 vítězství, 2 umístění. V chovu si zajistila nesmrtelnost vítězkou G1 Prix de la Foret Brocade, matkou evropského Koně roku Barathey - ten získal irské Guineas, druhé místo v britských Guineas za Zafonicem, a především Breeders' Cup Mile; kromě toho se dvakrát umístil v Queen Elizabeth II. Stakes a v Sussex Stakes, obojí G1. Jeho polosestra Gossamer získala irské Guineas a Fillies' Mile G1. Z rodiny Brocade pochází také úspěšná americká trávařka, nejlépe G1 umístěná Coretta, v Kanadě G1 umístěná Talmada, v irských Guineas umístěný Oracle nebo vítěz G1 Racing Post Trophy Ibn Khaldun. Jiná dcera Canton Silk Organza dala G1 umístěného dvouletka Desert Style, později úspěšného plemeníka. Vnuk Organzy Cedarberg přišel třetí v Richmond Stakes G2 pro dvouleté.

obrázek - Barathea obrázek - Gossamer
Barathea, zdroj Australian Stallions, a Gossamer při vítězství ve Fillies' Mile, zdroj Sporthorse-data

Čtvrtá matka Clouded Lamp zvítězila 4x ze 17 pokusů; v chovu dala z osmi hříbat minimálně sedm vítězů. Její předposlední dcera Vedo Bay byla vyvezena na Nový Zéland, kde absolvovala dostihovou kariéru a mj. zvítězila 3x z 16 startů; v chovu založila velice úspěšnou rodinu, z níž v první generaci vynikly dcery Balmacara, G2 vítězná mílařka a umístěná v G1 Easter Handicapu, a Vedodara, umístěná v New Zealand Guineas a australských Vinery Stud Stakes, obojí G1. Ve třetí generaci se narodili pravnukové Molotov, umístěný v G1 MRC Underwood Stakes na 1800m, jeho pravý bratr Lodge the Deeds, druhý v The Metropolitan Handicapu G1, a univerzál Linton, vítěz QTC Stradbroke Handicapu G1 a třikrát G1 umístěný, od míle do 2400 metrů. Rodina je stále aktivní do dnešních dní, mj. díky Vedodaře a jejím dcerám, a také díky Lintonově matce Our Heather - její vnučka Heatherly je letos (2016) umístěná v G1 MRC Oakleigh Plate na 1100 metrů. Za zmínku stojí ještě úplně poslední dcera Clouded Lamp, Nicola Wynn, která je bábou dvojnásobné G3 vítězky a v Ribblesdale Stakes G2 umístěné Red Rioja.

Schéma rodiny

Kariéra v chovu

Charming Heights byla výbornou matkou - v chovu zanechala 14 hříbat, s výjimkou prvního všechna v chovu Hřebčína Napajedla:

Prvorozená dcera Charming Angel odběhla sedm startů postupně od 1300m do 2400; nikdy se nedostala přes šesté místo v III. - V. kategorii.

Hřebec Charming Sharp v majetku Žrebčína Kobylany odběhl jediný start ve dvou letech - v dostihu amatérů III. kategorie na 1200 metrů došel pátý, s odstupem na vítězku 20 délek. Pro zajímavost, onou vítězkou byla Princess Patsy, vítězka pardubické zimní královny a druhá ve slovenském ekvivalentu.

Valach Chanson odběhal na rovině dvouletou sezónu - z šesti startů dvakrát vítězný, třikrát na tabuli; vyhrál dostih II. kategorie, v pardubickém Zimním favoritu přišel čtvrtý za Vasunem a Tiznitem. Jako tříletý skončil šestý v Memoriálu prof. Václava Michala za Instersticem a Nikim; znovu se na dráze objevil až po dvou letech, rovnou na steeplech. Během tří let odběhal 14 startů ve steeplechase i krosu, a desetkrát skončil do třetího místa; dvakrát byl zadržen. Vyhrál dva dvojkové krosy - první nad Laneretem, druhý velmi lehce nad Cieszymirem a Bargielem; došel druhý v v první kvalifikaci na Velkou pardubickou roku 2004 a třetí (i když poslední, ovšem délku a čtvrt za druhým) v listed krosu při dni Velké pardubické.

Charitma mimo debut ve třetí kategorii běhala v II. až listed dostizích. Tříletý debut vyhrála, stejně jako následující Memoriál Rudolfa Deyla nad Ned's Secret; pátá přišla Larrimah, šestá Ketty Sharp. V Jarní ceně klisen došla sedmá ze čtrnácti, cca šest délek za vítěznou Larrimah; v Ceně hřebčína Napajedla daleko osmá, v Ceně SCHPMDK poslední. Jako čtyřletá získala dvě pátá místa, ve II. a I. kategorii (Cena Femat za Stigmou, Pistácií a Arsaabou), a kariéru zakončila druhým místem v jedničkovém Memoriálu Harryho Petrlíka za Lucky Rain.

O rok mladší Charegia zahájila kariéru jako dvouletá, získala dva tabulové doběhy v III. a II. kategorii, a v Brně zvítězila v dosithu III. kategorie na 1000 metrů. V pardubické Zimní královně přišla druhá za Ohne Sorge, která zvítězila zadrženě o 2 1/4 délky. Jako tříetá si nejlépe vedla v Ceně hřebčína Napajedla, kde podlehla jen dvojnásobné klasičce Catoffle a Ned's Glory; dál už bohužel posbírala jen dva tabulové doběhy ve II. kategorii. Neumístila se v Jarní ceně klisen, Ceně Arvy ani Oaks.

Charmaine nestartovala.

obrázek - Charccari
Charccari (11) na špici pole Českého Derby
© Jana Němečková

Valach Charccari byl rovněž dobrým dvouletkem, získal vítězství ve III. a II. kategorii, a v NL Gerschově memoriálu přišel třetí za Mysterrem a Daidalosem. V Memoriálu prof. Václava Michala došel čtvrtý, ve Velké jarní ceně pátý, ve Velké červnové čtvrtý; v Laureatově Derby přišel desátý. Poté se vrátil na kratší distance - dvakrát "chytil" tabuli v dostizích nižší kategorie, v NL Pardubické míli v silné konkurenci skončil šestý z jedenácti. V letech 2007 - 2013 běhal překážky - z 27 startů získal 8 vítězství a 8 umístění; Chuchli získal jedničkovou Cenu EŽP na proutěnkách, v Meranu byl dvakrát druhý v Corsa Siepi di Merano G1.

Valach Charley vyběhal dva miliony korun, téměř rovným dílem na rovinách a překážkách. Jako dvouletý ze tří startů došel druhý v debutu, vyhrál II. kategorii na 1400m, a v NL pardubickém Zimním favoritu došel třetí, necelé dvě délky za vítězem. Jako tříletý debutoval čtvrtým místem, poté vyhrál dostih II. kategorie a Červnový pohár I. kat.; v Českém Derby podlehl jedinému soupeři, Medeovi. Druhý došel i v St. Leger, délku a čtvrt za Savignonem, a také Velké ceně českého turfu, tři délky za Oligarchem a 3/4 délky před Ready For Life. Sezónu zakončil čtvrtým místem v NL pardubickém St. Legeru. V letech 2008 a 2009 běhal proutěnky, kde dosáhl mj. listed triumfu v Baden Badenu; v roce 2010 se po krátkém návratu na roviny - druhé místo a vítězství III.kat. - vrátil na skoky, kde získal čtvrté místo v Corsa Siepi di Merano G1. V sezóně 2011 nestartoval; 2012 absolvoval dvě steeplechase, obě vítězné - druhým startem byla Úvodní steeplechase města Pardubic I.kat., kterou získal zadrženě 9 délek nad Hipo Jape a Universe of Gracie. V poslední sezóně 2013 absolvoval jen dva krosy, v jednom se umístil, v druhém byl zadržen.

O rok mladší pravá sestra Charnela ve dvou letech získala jedno umístění ze tří pokusů; ve třech letech měla její forma vzestupnou tendenci, od tabulových doběhů ve třetí kategorii, přes sedmé místo z Ceny hřebčína Napajedla, až po čtvrté místo v klasických Oaks. Aktuální formu potvrdila třetím místem v NL Ceně SCHPMDK; o dva týdny později přišla ve Velké ceně českého turfu beznadějně poslední. Jako čtyřletá byla menežována na krosy; v debutu pátá, z dalších tří startů dvakrát zvítězila, v posledním startu kariéry v krosu II. kategorie zadrženě o 11 délek.

obrázek - Charley obrázek - Charnela
Praví sourozenci Charley a Charnela © Jana Němečková

Hřebec Childe Harold odběhl pouze dva starty ve dvou letech - v dostizích III. kategorie byl shodně 5. z 9, resp. 10 soupeřů. Další osud není znám.

Chiara běhala ve dvou a třech letech. Z osmi startů, včetně provinčních závodišť, získala druhé, třetí a páté místo, vždy v V. kategorii.

Tmavá hnědka Charmanta vyběhla jedinkrát, jako čtyřletá, v bumperu na 3200m. Skončila daleko poslední.

Valach Charming Gold běžel dvakrát - jako dvouletý v brněnské III. kategorii skončil sedmý, přes 17 délek za vítězem; o rok později startoval v bumperu IV. kategorie, kde došel daleko poslední.

Valach Charming Dream odběhl tři starty začátkem tříleté sezóny, a čtvrtý o rok později; na tabuli se dostal pouze třetím místem v dostihu IV. kategorie na 2000 metrů. Patrně vyřazen z dostihového provozu.

Alespoň krátkým shrnutím - hvězdou v produkci Charming Heights byl dvojnásobně klasicky umístěný Charley; na umístění v první kategorii dosáhly Charitma i Charegia, NL umístěnými byli Charnela a Charccari - ten byl navíc G1 umístěným proutěnkářem. Chanson byl jedničkově umístěným steeplerem. Na poměry našeho chovu - fantastický záznam.

Dcery Charming Heights

Charming Heights dala sedm klisen, z nichž Charegia, Chiara a Charmanta nedaly žádného potomka. Charming Angel, Charitma, Charmaine a Charnela byly zařazeny do chovu.

Charming Angel

Nejstarší Charming Angel působila v chovu velice krátce na přelomu tisíciletí, v majetku Farmy Biotop Šidlov. Dala tři hříbata:

Nejstarší Chopper odběhal tři rovinové starty - ve IV. kategorii na míli byl 10 z 12, v V. na stejnou distanci čtvrtý; v dostihu III. kategorie na 2200m byl zadržen. Charming Lady neběhala; nejmladší Champion Arnie odběhal deset startů, včetně skoků; převážně ve třetí kategorii. Nikdy se neumístil, ale sedmkrát byl do pátého místa.

Jediná dcera Charming Lady neměla potomky; větev Charming Angel tedy v chovu nepokračuje.

Charitma

Charitma dala čtyři hříbata po Jazz Dancer, tři v chovu Martina Wolfa, poslední u D. Liščáka.

Valach Charm For Jazz neběhal; Chuan Che je aktivním dostihovým koněm v tréninku Marty Bielikové. Ze 40 startů získal 5 vítězsví, na rovině byl na přelomu let 2012 a 2013 úspěšným dvojkovým mílařem s jedním vítězstvím, třemi umístěními a a pěti dalšími tabulovými doběhy v této kategorii. V roce 2016 běhá ve III. a IV. kategorii - ze 7 startů 5x na tabuli (ovšem nutno dodat, že v tempu dostih co dva týdny). Chasinta odběhla 14 startů a získala dvě vítězství ve III. kategorii, dvě umístění a čtyři tabulové doběhy. Cherokee Rose ze 14 starů v nejnižší kategorii získala jedno druhé a jedno páté místo. Kariéru na dráze ukončila r. 2014, a loni nebyla připuštěna.

Letos sedmnáctiletá Charitma nebyla poslední tři roky připouštěna.

Charmaine

Charmaine byla zařazena do chovu bez dostihové kariéry. V chovu hřebčína Napajedla prozatím dala 9 hříbat:

Prvorozená Chat et Chien byla dvakrát umístěnou dvouletkou včetně pardubické Zimní královny, bohužel daleko za vítěznou Princess of Gracie; následující tři a půl sezóny odběhala ve třetí, čtvrté kategorii; na rovině získala jedno vítězství IV. kategorie a dvě umístění. Na skocích přidala dvě vítězství, tři umístění a pět tabulových doběhů; se štěstím pátá (poslední) přišla v jedničkové Ceně Válečníka. Kariéru ukončila v roce 2012. Valach Charme Look běhal od tří let; dosud je aktivním dostihovým koněm v přípravě Martiny Růžičkové. Na rovině jednou vítěz III. kategorie a dvakrát umístěný z šesti startů, od sezóny 2012 je na překážkách, kde z 12 startů má 7 vítězství, 2 druhá místa a tři pády. Je vítězem loňské NL Ceny Vltavy, a letos srpnovým vítězem třetí kvalifikace na Velkou pardubickou. Hřebec Char odběhal 35 startů, z nichž získal dvě vítězství, v letech 2011 a 12 byl solidním koněm III., o rok později IV. kategorie - posbíral 14 umístění a dalších 5 tabulových doběhů. Charlayne v tréninku Allana Petrlíka odběhla 11 startů, získala 2 vítězství a 3 umístění v početných polích IV. a III. kategorie. Charlayne bohužel již není naživu. Charmiena odběhala tříletou sezónu ve vytrvaleckých dostizích - na rovině dvě čtvrtá místa ve IV. a III. kategorii; v září 2014 vyhrála bratislavské proutěnky zadrženě o 19 délek, a o měsíc později přišla pátá ve Zlaté sponě tříletých I. kat. při dni Velké pardubické. Bohužel ji potkal stejný osud, jako Charlayne. Valach Charismatic se jako dvouletý ze dvou startů jednou dostal na tabuli; jako tříletý posbíral dvě vítězství a dvě třetí místa v dostizích IV. kategorie. Jako čtyřletý by měl být stále v tréninku Tomáše Váni. Cheyeness, která by letos byla tříletá, také nežije.

obrázek - Chat et Chien obrázek - Charme Look
Vlevo Chat et Chien v době překážkové kariéry, vpravo Charme Look jako tříletý © Ivana Konečná
Charnela

Pravá sestra Charmaine Charnela si místo v chovu vysloužila pěknými výkony na rovině i na překážkách; v chovu je prozatím mladou matkou tří hříbat.

Prvorozená dcera Cherries je aktivním dostihovým koněm v tréninku Radka Žaluda; jako dvouletá se dvakrát neumístila, jako tříletá ze šesti startů získala jedno vítězství, tři třetí místa a dva tabulové doběhy ve IV. a III. kategorii. V současnosti zkouší štěstí na překážkách; ze čtyř startů je umístěnou v V.kat. a trojkovou vítězkou z Koles ze steeplu na 3500m. Dvouletá Charming Girl v tréninku Františka Zobala má za sebou svůj debut - v dostihu III. kategorie na 1200m přišla osmá z devíti. Prozatím těžko hodnotit. Nejmladší Chinka je roční.

Charnela z připuštění 2015 zůstala jalová po Rosensturm.

Vnučky

Charming Heights má v chovu dvě vnučky, Chasintu z Charitmy, a Chat et Chien z Charmaine. Chasinta, která ukončila kariéru v sezóně 2013, loni porodila mrtvé hříbě po Mariydi; letos má pod sebou hřebečka Chamar po stejném otci. Chat et Chien ukončila kariéru v roce 2012, a je v chovu ing. Tomáše Dobeše. V sezóně 2013 nebyla připuštěna, z připuštění 2014 vstřebala po Four Star General, z připuštění 2015 po stejném hřebci výsledek neuveden.

V úvahu jako pokračovatelky připadají ještě polosestra Chasinty Cherokee Rose, běhající do roku 2014, a tři dcery dosud aktivní Charnely.

Schéma rodiny

Závěr

Charming Heights nedisponovala zcela silným původem - s výjimkou rodiny, která od devadesátých let na grupa scéně doslovně rozkvétá s každou novou generací; sama Charming Heights pak svým chovným působením v první generaci prokázala, že si místo v našem chovu plně zaslouží. Z pokračovatelek ztratila dlouho neaktivní větev Charming Angel, a rovněž v chovu nepůsobící Charegii, Chiaru a Charmantu. V případě Charmanty asi netřeba úplně litovat; Chiara po Look Honey je otázkou.

V každém případě zůstaly tři klisny, z nichž nejen prvoplánově do chovu zařazená Charmaine, ale trošku překvapivě i Charitma drží rodinu prozatím naživu. Charitma něco ze svého talentu přenesla na potomky - ocenění si zaslouží nenápadný Chuan Che, takže produkce jeho pravé sestry Chasinty, zatím jediné pokračovatelky již neaktivní Charitmy, by při troše péče nemusela být zcela beznadějná. Charmaine jako dcera Rainbows For Lifa zůstala v Napajedlích, což je jeden z dobrých počinů našeho chovu; milý pohled na počet jejích hříbat ruší vědomí, že tři ze čtyř jejích dcer již nežijí, a čtvrtá Chat et Chien dosud nedokázala dát hříbě. Třetí a poslední nadějí rodiny je Charnela, přičemž na hodnocení její produkce - se třemi hříbaty, z toho dvěma mladšími tří let - je příliš brzo; čtyřletá Cherries po Look Honey by se ovšem se svým rodokmenem rozhodně lépe vyjímala v mateřském stádu, než v pětkových provinčních steeplech, kde je teď, a to zejména s ohledem na osud potomků Charmaine.

Pořád ovšem platí, že rodina má - v porovnání s jinými v našem chovu - velice slušnou pozici, a tedy snad i naději do budoucna.

Zdroje: