Moonbride

Napsala Jana Němečková, datum zveřejnění: 11. srpen 2016

Hnědka Moonbride se narodila 28. března 1995 v britském Overbury Stud. V Británii nikdy nestartovala; na území ČR a Slovenska podle údajů Jockey Clubu absolvovala jediný start, a to 12. dubna 1998 v Bratislavě - v dostihu amatérů IV. kategorie na 1800 metrů došla pátá. Vítězem byl Temirkanov, později v sezóně vítěz obou exfederálních Derby; druhý Kastelán byl dvojkově umístěným a dvakrát čtvrtý v dostihu první kategorie; čtvrtý Iraklion se později stal výborným steeplerem. Za Moonbride došel dvojkový vítěz a jedničkově umístěný Dinefos, a několikanásobný trojkový vítěz Siftung.

Moonbride rodokmen Moonbride

Na profilovém obrázku Moonbride s malou Mojito v Napajedlích, červenec 2006 © Jana Němečková

Otec Groom Dancer získal jedničkovou Prix Lupin, a vyhrál čtyři další G3 dostihy ve Francii, vše v rozmezí 1600 - 2000 metrů; ve 2100 metrů dlouhé Prix Lupin porazil Trempolina, ten rok vítěze Arc de Triomphe a druhého z francouzského Derby i Breeders' Cup Turfu. V chovu otec úspěšného plemeníka Pursuit of Love, třetí z Prix de Diane Dancienne, vítěze Prix Jean Prat na 1800m Le Balafre, G1 vítězného dvouletka a později do 2000 metrů grupově umístěného Lord of Men, druhé z francouzských Guineas Maiden Tower, třetí z japonských Oaks Little Audrey nebo vítěze Derby Italiano Groom Tesse. Mateřský otec vítěze Prix Jean Prat Rouvres, G1 National Stakes pro dvouleté Becketta, vítěze Dewhurst Stakes a v irských Guineas umístěného Tout Seul, v 2000 Guineas třetího Kandidate, trojnásobně klasicky umístěného z Derby, irského Derby a St. Leger Galileo Rock, a jeho polosestry, druhé z Oaks Tarfasha. Je pradědem druhého z Guineas a vítěze St. James's Palace Stakes Zafeen.

Mateřský otec Arctic Tern získal G1 Prix Ganay na 2100m nad Excellerem, a ve stejně dlouhé G1 Prix Lupin podlehl pouze vítězi francouzského Derby, výbornému Youthovi; v Eclipse Stakes G1 na 2000m přišel třetí za druhým z francouzského Derby Artaiusem. Dvakrát porazil vítěze Epsom Derby Emperyho, a dvakrát vítěze irského Derby Malacate. V chovu dal vítězky Prix de Diane Harbour a Escaline, vítěze francouzského Derby a druhého z Arku za Dancing Bravem a plemeníka Beringa, v anglickém i irském derby umístěného Glacial Storm, G1 umístěného supervytrvalce Khairpour, dvouletého G1 vítěze Intimiste, trio G1 umístěných dvouletků Ti King, Love of Silver a Innishowen, třetího z italského Derby Saudi Desert, a v Itálii a Německu čtyřnásobně G1 umístěného Artic Envoy. Mateřský otec novozélandského G1 vítěze a v Hongkongu G1 umístěného Vialli, kanadské G1 vítězky Fly For Avie, nebo G1 sprinterky Imperial Beauty. Dcera Young Hostess je prabábou loňského fenoménu, bílého pětinásobného G1 vítěze Solow.

obrázek - Groom Dancer obrázek - Arctic Tern
Vlevo Groom Dancer, vpravo Arctic Tern; zdroj Sporthorse-data

Matka Glacial Moon, v majetku Roberta Sangstera a v tréninku Barryho Hillse, absolvovala pět startů. Nejlépe si vedla v debutu ve dvou letech, kde v Ascotu přišla druhá v dostihu class B na 1400m; jako tříletá běhala dostihy class E a F, nejlépe došla čtvrtá v dostihu nezvítězivších na 2000m. V chovu dala nejméně čtyři vítěze; potomci narození po roce 1998 včetně mají suffix 'TUR'. V Británii zanechala tři dcery; před Moonbride to byla prvorozená Glacial Star, patrně nestartovavší; později byla exportována do Německa jako chovná klisna. Její prvorozený syn Grenville byl pětinásobným vítězem, a v Polsku získal listed Nagrodu Mosznej; trojnásobná vítězka Globuli dala vítěze Preis des Winterfavoriten G3 a v Mehl-Mülhens Rennen, německých Guineas, umístěného Globuse; jeho pravý bratr Go Go Gadget získal norské Derby a přišel třetí v norských Guineas. Třetí syn Glacial Star Genios získal listed Grosser Bavaria Preis, a působí v Gestüt Bonhomme jako teplokrevný plemeník; poslední syn Glentire je také listed vítězem z Kronimus Rennen.

obrázek - Go Go Gadget obrázek - Genios
Vlevo Go Go Gadget vítězí v norském derby, zdroj trav24.no; vpravo Genios, zdroj Gestüt Bonhomme

Bába Hortensia vyhrála G2 Prix de l'Opera na 1850m, a v Prix Cleopatre G3 na 2100 metrů porazila G1 vítězku Paranete. Dále získala další dvě G2 umístění; v jednom z nich porazila vítěze Grand Prix de Paris Valiant Heart. V chovu dala nejméně tři vítěze; jedním z nich byl pravý bratr Glacial Moon, výše zmíněný Glacial Storm. Ten kromě derby umístění - v Epsomu druhé místo za Kahyasim a nad Doyounem, v Irsku třetí - došel třetí v Dante Stakes G2 na 2100m, druhý v Jockey Club Stakes G2 na 2400m za Unfuwainem, a umístil se v několika dalších gr. dostizích; mimoto vyhrál jako dvouletý Horris Hill Stakes GB G3 na 1400 metrů, a jako pětiletý G3 Prix de Barbeville na 3100 metrů nad vítězem irského i francouzského St. Leger Turgeonem. Dalším z vítězů z Hortensie byla klisna Chaudeanny, v Británii stakes vítězka, a ve Spojených státech G3 umístěná - v Display Handicapu G3 na 3600 metrů, a to za G1 umístěným Easy 'n Dirty a oblíbeným G1 vítězem i umístěným Nostalgia's Star. Zmínku si zaslouží ještě jeden potomek Hortensie, nestartovavší klisna Storm Attack po Storm Bird, která je bábou King David - amerického G3 umístěného trávaře, a se štěstím vítěze G1 Jamaica Handicapu v kurzu 28:1.

Prabába Helenouchka dokázala z osmi startů zvítězit; v chovu dala čtyři vítěze a dva umístěné. Mimo Hortensie dala slabou větev Heil, která vede přes v Itálii G3 umístěnou Everardu k mladé listed vítězce Donna Prassede, v roce 2016 pětileté.

Čtvrtá matka Hypavia přišla druhá v Prix de Royaumont na 2100m, později G3 dostihu; v chovu dala kromě Helenouchky nezvítězivší klisnu Hynictus, matku třetího z italských Guineas Harada, a v Itálii několikanásobně gr. umístěného Lord Americo, později plemeníka.

Přehled rodiny

obrázek - Moonbride
Moonbride v Napajedlích, léto 2006 © Jana Němečková

Kariéra v chovu:

Moonbride v našem chovu zanechala osm hříbat, čtyři hřebce či valachy a čtyři klisny.

Moonhousea startovala jedenkrát, v Bratislavě, jako dvouletá. V dostihu třetí kategorie na 1200m došla jedenáctá z třinácti startujících.

Druhorozený Monolit byl šampionem dvouletých a klasický vítěz ve třech letech. Výpis startů:

obrázek - Monolit
Monolit (5) v jednom z nejlepších výkonů kariéry, při druhém místě v Bratislavské míli za Tribal Instinctem
a nad Certusem © Jana Němečková

Monolit během své kariéry vyběhal 1 519 900 korun. Poté působil v českém chovu jako plnokrevný plemeník, a to od roku 2009; pro roky 2011 - 2012 nebyl licentován, v roce 2013 opět připouštěl. Za tyto roky se mu narodila čtyři hříbata: Hespea z Hespa, ze tří startů nejlépe čtvrtá ve IV. kategorii; Safija ze Savaja, z devíti startů jednou vítězná a pětkrát umístěná ve IV. kategorii; Seresco ze Secretive Dancer, ze 17 startů vítěz V. kategorie, po jednom umístění ze IV. a V. kategorie. Nejmladší Grimwel z Georgina je zatím dvouletý.

obrázek - Monolit obrázek - Morganetta
Vlevo Monolit v dubnu 2007, vpravo Morganetta © Jana Němečková

O rok mladší Morganetta odběhla 14 startů v zahraničí (Německo, Rakousko, Itálie), získala dvě vítězství a pět umístění do třetího místa. V ČR byla NL vítězka a klasicky umístěná. Celkem získala 3 vítězství z 24 startů, a vyběhala 508 964 Kč. Výpis startů v ČR:

Moonrain odběhal 32 startů v letech 2005 - 2012, rovnou polovinu na překážkách. Na rovině, na distancích převážně 1600 - 2000m, získal dvě vítězství, v dostihu IV. a II. kategorie, dvě druhá a jedno třetí místo; v posledním rovinovém startu přišel čtvrtý z pěti koní v NL Ceně Jockey Clubu ČR za Paldoxem, Torlusem a Al-June. Na překážkách získal při domácích startech jedno druhé a tři třetí místa ve steeplechase III. a IV. kategorie; v zahraničí jedno vítězství a tři umístění převážně v krosech.

Morado získal z 15 startů 3 vítězství v III. a IV. kategorii, a jedenkrát se umístil ve III. kategorii. Závodil tři sezóny; vyběhal 79 tisíc Kč.

Monterain nestartoval. Osud neznámý.

Mojito odběhla 13 startů na rovinách, a závěrečné 2 ve steeplechase (4. a 8. místo). Jednou zvítězila, v dostihu IV. kategorie na 1800m; získala jedno druhé a dvě třetí místa v dostizích III. a IV. kategorie. V dostihu I. kategorie skončila sedmá, v NL jedenáctá.

Monashee nestartovala, není chovnou klisnou. Osud neznámý.

Současná situace rodiny

Ze čtyř dcer Moonbride jsou tři chovné klisny. Aktuální produkce rodiny vypadá takto:

Moonhousea dala jediné hříbě, letos osmiletého Moonlight. U něj nebyl nalezen žádný dostihový záznam, a patrně můžeme předpokládat, že tato větev nebude dál pokračovat.

Morganetta dala k dnešnímu dni čtyři hříbata, a je stále aktivní. Prvorozený valach Moulin Rouge je čtyřikrát umístěný na rovině v IV. - II. kategorii, a dvakrát vítěz ve steeplechase IV. kategorie; v šesti letech je aktivním steeplerem v tréninku Radka Holčáka. Valach Maison Rouge nemá dostihový záznam, osud neznámý. Valach Mizuri je v roce 2016 aktivním dostihovým koněm v tréninku Allana Petrlíka; k dnešnímu datu ze čtyř startů IV. kategorie nejlépe pátý. Dosud jediná dcera Maripossa je roční. Z připuštění 2015 Morganetta zmetala po Durante Alighieri.

Mojito dala dvě hříbata, prozatím je stále aktivní. Čtyřletý valach Monarcho je v roce 2016 aktivním dostihovým koněm, v tréninku Pavla Složila. Na rovinách jednou vítěz, jednou druhý a dvakrát čtvrtý v dostizích IV. kategorie; v crosscountry šestý, čtvrtý a druhý. U dvouletého hřebce Mansur dosud není záznam, je v tréninku Lenky Kvapilové. V sezóně 2014 byla Mojito připuštěna Pouvoir Absolu, a o rok později Stormy Jailem; v obou případech zůstala jalová.

Závěr

Moonbride disponovala poměrně kvalitním původem, kdy otec i mateřský otec byli poměrně solidními plemeníky. Navíc rodina v nejbližších generacích se ve světovém měřítku drží na velmi dobré úrovni - v Británii G3 až klasická umístění, na kontinentu listed až G3, v USA G3. V našem chovu Moonbride z šesti startujících hříbat dala klasického vítěze a klasicky umístěnou NL vítězku; její dcery tedy patří k tomu nadějnějšímu, co náš chov nabízí. Současná situace ale přesto nevypadá příliš růžově; osud celé rodiny závisí na dcerách Morganetta a Mojito, což vzhledem k jejich mládí sice zní nadějně, ovšem z jejich potomků je dosud jediná klisna, a to teprve roční. Za současného stavu nezbývá než doufat v přízeň osudu a péči chovatelů.

Zdroje: