My Best Dancer

Napsala Jana Němečková, datum zveřejnění: 18. srpen 2016

Ryzka My Best Dancer se narodila 16. května 1990 v Irsku, u paní T. Brackenové. Svůj československý dostihový křest absolvovala v červnu 1993 v Bratislavě, kde v Ceně Ministerstva zemědělství SR, tehdejší Gd2 na 1200 metrů, došla čtvrtá za výborným sprinterem Ryan's Gift, mj. také vítězem Velké ceny Prahy, a Cheap Mirror, třetím ze Starohájského derby. Znovu se objevila až v polovině roku 1995; v této sezóně se z pěti startů třikrát neumístila v Bratislavě, ve sprintech I.-III.kat, a dvakrát triumfovala v Topolčiankách, v dostizích II. a III.kat. na 1270 metrů. V roce 1996 absolvovala šest startů v Bratislavě, Topolčiankách a Novém Tekově, a čtyřikrát se neumístila, od 1100 do 1800m; v Novém Tekově přišla po boji druhá v dostihu IV.kat. na 900 metrů, v Bratislavě na stejné distanci III.kat. pátá. V jediném pokusu ve steeplechase na 3600 metrů přišla daleko poslední.

My Best Dancer rodokmen My Best Dancer

Na profilovém obrázku My Best Dancer v Napajedlích, červenec 2006. Pro zvětšení klikněte. © Jana Němečková

Otec Try My Best, pravý bratr šampiona El Gran Senor, absolvoval jen pět startů; jako dvouletý vyhrál G3 Larkspur Stakes v Irsku a G1 Dewhurst Stakes v Británii; neporažený měl získat tituly irského i anglického šampiona dvouletých. O rok později získal Vauxhall Trial Stakes v Phoenix Parku, načež byl syndikalizovaný za 6 milionů dolarů. Jako favorit klasických 2000 Guineas přišel poslední; pro zranění nikdy více nestartoval. V chovu dal excelentního G1 sprintera, vítěze Breeders' Cup Mile a úspěšného plemeníka Last Tycoon, G3 vítěze, ale úspěšného plemeníka Waajib, druhou z klasických Poule d'Essai des Poulains Pont-Aven, druhého z irských Guineas Celestial Bounty, a vítěze G1 Prix de l'Abbaye de Longchamp My Best Valentine. Z dcer Try My Besta pocházejí australský G1 vítěz Dupain nebo v novozélandských Oaks třetí Falsetto; z pravnuků jmenujme americkou trojnásobnou šampionku a Koně roku Azeri, v irských Oaks druhou Ice Queen, v irských Guineas třetího Reply, G1 umístěné sprintery Sainte Marine a Fire Up the Band, G1 umístěné dvouletky Najiya a Dhanyata, nebo v Santa Anita Oaks G1 třetí Queen of Money. O rozšíření linie se přece jen více postaral Last Tycoon; k Waajibovi zase směřuje mladý plemeník Dark Angel.

Mateřský otec St. Chad, polobratr vítězky 1000 Guineas Caergwrle a velice elegantní hřebec, se jako dvouletý umístil v kilometrových Cornwallis Stakes; jako tříletý zvítězil ve dvou dostizích pozdější G3 úrovně na 1400 metrů, a v mílových Queen Elizabeth II. Stakes, dnes G1, přišel třetí za Reform a Track Spare, přičemž Reform by, po zavedení graded klasifikace, byl trojnásobným G1 mílařem a vítězem G1 Champion Stakes; Track Spare by byl G1 dvouletkem a později G1 mílařem. Navzdory solidním výkonům zanechal v chovu jedinou výraznější stopu jako otec báby německého G1 vítěze a klasicky umístěného Tiger Hilla; rovněž je pradědem nepříliš důležitého vítěze italského St. Leger a dvakrát G1 vítězného Welsh Guide. Kolem roku 1976, ve dvanácti letech, byl exportován do Brazlie, kde zanechal trojnásobného G1 vítěze a vítěze St. Leger Zirkel; 3x G1 vítěznou, 3x G1 umístěnou a 4x G2 vítěznou Anilite; čtyřnásobnou G1 vítězku Bretagne, dvojnásobnou G1 vítězku Vistoria, a G1 vítěze Cateto, Jomalat nebo Delvecchio. Dále byl mateřským otcem G1 vítězů Exacta Camera, Messalina nebo Naturista.

obrázek - Try My Best obrázek - St. Chad
Vlevo Try My Best, vpravo St. Chad; zdroj Sporthorse-data

Rodina

Matka Chive se v pěti startech neumístila; v chovu dala nejméně 9 hříbat. Za zmínku stojí Amigo Menor, sedminásobný stakes a G3 vítěz i umístěný na 1200 metrů; šestinásobný vítěz Evichstar získal historický Lincoln Handicap na 1600m.

Bába Small Size zvítězila jednou ze tří startů; v chovu dala z šesti hříbat nejlepšího Tudor Regent, druhého z norského St. Legeru, tamní G2.

Prabába Phalarinta měla být umístěnou ve dvou letech; v chovu dala osm dcer, mimo Small Size čtyřnásobnou vítězku Migarintu, která je bábou výtečné La Zanzara - ve třech letech vítězky italských Guineas a druhé z italských Oaks, a po přesunu do Spojených států vítězky dvou edicí Beverly Hills Handicapu G1 na 2200m, dále čtyřnásobně G1 umístěné, a dosud jediné ze dvou klisen, která vyhrála 2800m dlouhý San Juan Capistrano Handicap G1 proti hřebcům.

Čtvrtá matka Lady Electra získala z 19 startů 10 vítězství, mezi nimi vyhrála válečný Lincolnshire Handicap v Pontefractu. Z jejích hříbat byl nejlepší Haydn, běhající v severní Americe - vítěz 13 startů a v dalších více než dvaceti umístěný. Jedna z dcer Lady Electry, nestartovavší Queen Electra, dala z 9 hříbat 5 vítězů a dva umístěné; jedním z vítězů byl dobrý dvouletek Eudaemon, vítěz Champagne Stakes a Gimcrack Stakes, obojí později G2.

Pátou matkou My Best Dancer je šampionka Eclair, vítězka Falmouth Stakes, dnes G1, druhá z Yorkshire Oaks a výtečná matka. Kromě synů, druhého z Irish Derby a Eclipse Stakes Eclat a vlivného plemeníka Khaled, je bábou klisny Aimee, která založila široce rozvětvenou a úspěšnou rodinu: do větve dcery Runaway Bride patří nejen fenomenální Blushing Groom, ale také jeho pravý bratr, druhý z Prix de la Foret G1 Bayraan; dále také šestinásobný japonský G1 vítěz Agnes Digital a jeho sourozenci, G1 umístění Reach for the Moon a Jalisco Light. K větvi Flaming Heart patří kuriózní trio vítězek Prix Vermeille G1, a to Sharaya, Shawanda a Shareta; druhá jmenovaná byla navíc vítězkou irských Oaks, třetí jmenovaná pak umístěnou z Arc de Triomphe. Z rodiny Zanniry, která působila v Itálii, pocházejí vítězka italských Oaks Premio Lydia Tesio G1 Zabarella, třetí ze St. Leger Italiano Zambrano a druhá z italských Oaks Zeolide Lecrau. Větev dcery Khazaeen je zodpovědná za italského šampiona a amerického G1 vítěze Alwuhush, druhého z Kentucky Derby a umístěného z dalších čtyř G1 dostihů Tejano Run, vítěze Rothmans International Husband, třetí z anglických Oaks The Dancer, G1 umístěného dvouletka Mack the Knife nebo nedávnou americkou G1 trávařku Lady Eli; větev Afasheen dala vítězku Prix Saint Alary G1 a třetí z francouzských Oaks Air de Rien, amerického G1 dvouletka The Groom is Red a britského G1 mílaře Where or When; Afara je bábou dvakrát druhé z Breeders' Cup Sprint Meafara, a konečně poslední větev Adjarida přinesla G1 umístěného dvouletka Access All Areas a z irských Guineas druhého Adjareli. Za zmínku stojí ještě dcera Eclair Celaeno, bába tmavého hnědáka Iron Peg - ten v nejlepším výkonu své kariéry, Suburban Handicapu, později G1, se štěstím o hlavu (a patnáct liber rozdílu) porazil nikoho menšího, než velkého Kelsa, a spolu s ním výborného handicapového koně Olden Times.

obrázek - Blushing Groom obrázek - La Zanzara
Vlevo legendární Blushing Groom, vpravo výtečná, leč zapomenutá bělka La Zanzara; zdroj: Sporthorse-Data

Schéma rodiny

S trochou nadsázky lze říct, že My Best Dancer byla klisnou ze správné rodiny, ale ne úplně správné větve. :)

obrázek - My Best Dancer
Druhé a poslední setkání s My Best Dancer, za značně nefotogenických podmínek. Léto 2008, vedle malý Myramar.
© Jana Němečková

Kariéra v chovu

My Best Dancer zanechala v chovu hřebčína Napajedla osm hříbat, šest hřebců a pouhé dvě klisny.

Prvorozená dcera Mybeta odběhala 19 startů během čtyř let, všechny na rovině, cca 1200 - 1800 metrů. Získala dvě vítězství ve IV. kategorii; jedno třetí místo v V. kategorii, jedno čtvrté a jedno páté, obojí ve IV. kategorii. Vyběhala 36 600 korun.

Druhorozený Mysterro byl v prvních čtyřech startech neporažený přední dvouletek, o rok později klasicky umístěný tříletek. Po neúspěšném pokusu na delších tratích se vrátil na sprinty, kde obstál i proti starším koním. Celkem z 10 startů 5x zvítězil, 4x se umístil do třetího místa a na výhrách získal 460 050 Kč. Výpis kariéry:

obrázek - Mysterro obrázek - Mysterro
Mysterro - vlevo po Memoriálu prof. V. Michala, vpravo při třetím místě ve Velké jarní ceně © Jana Němečková

Valach My Best Risk odběhal devět startů na rovinách, získal dvě vítězství v dostizích IV. kategorie, obojí 1600m, a dvě pátá místa ve III. kategorii, 1200 a 1400m. Po přechodu na překážky absolvoval dalších 22 startů, z toho 9 v Meranu a 1 v Pise. V zahraničí získal dvě druhá, tři třetí, čtvrté a páté místo; u nás třetí místa v Lysé a Karlových Varech, obojí dostizích IV. kategorie, a překvapivé třetí místo v Ceně dostihového klubu I. kategorie, za Mr. Landem a Hirschem. Celkem vyběhal 253 538 korun.

Třetí syn Myrador a čtvrtý Mellow Tone nemají žádný dostihový záznam.

Druhá a poslední dcera Myranga zvítězila hned v debutu, brněnském dostihu IV. kategorie pro dvouleté na 1000 metrů. Zbylých 8 startů odběhla jako tříletá, a získala z nich tři druhá místa, dvě třetí, jedno čtvrté a jedno páté, až na jednu výjimky v dostizích IV. kategorie a na provinčních závodištích. Celkem vyběhala 52 050 korun.

Valach Myramar odběhl dva starty ve třech letech. Došel 8 z 11 v dostihu IV. kategorie na 2400 metrů, a 9 z 11 v dostihu III. kategorie na 2200 metrů.

Poslední syn, valach Mybingo, absolvoval také dva starty, a to jako čtyřletý; v dostihu III. kategorie na 1600m došel předposlední ze 14 startujících, v dostihu III. kategorie na 2900 metrů poslední v jedenáctičlenném poli.

Současná situace rodiny

Mírně řečeno, není dobrá. Starší dcera Mybeta nedala žádného potomka; v chovu tak zůstala jediná dcera Myranga.

obrázek - Myranga
Myranga na chovatelském dni v Napajedlích © Ivana Konečná

Myranga působila jako chovná klisna v Napajedlích. Prvorozená Mygerta je aktivním dostihovým koněm, v současnosti v tréninku Ivana Kuba. Ze čtyř startů III. a IV. kategorie, na distancích 1000 - 1600m, nezískala lepší než šesté místo. Dvouletá Myranelle v tréninku Karla Germiče má za sebou dostihový debut - šesté místo v dostihu třetí kategorie.

Myranga nebyla v roce 2014 ani 2015 připuštěna; aktuálně (16.8.) je inzerována k prodeji.

Závěr

Asi není přehnané říct, že "rodina" My Best Dancer je v kritické situaci. Její přežití je v tuto chvíli plně závislé na dva roky nepřipuštěné a prodávané Myranze, a jejích prozatímních dvou dcerách, přičemž minimálně starší Mygerta se neukazuje dobře.

Zda přežití rodiny vůbec stojí za to, to je na zcela jinou úvahu.
Z šesti startujících potomků se prosadil pouze Mysterro, ovšem na druhou stranu - na českého odchovance opravdu výborně. A za zmínku stojí i aspekt, že My Best Dancer se - v souladu s projevem např. svého paternitního polobratra Last Tycoon, který mj. uměl 1000 metrů za 0:56 a drobné - projevovala jako ryzí sprinterka. Netřeba dodávat, že z hřebců v Napajedlích nebyl nikdo ani vzdáleně podobného zaměření. Matka House Rulese byla klasická mílařka, a otec dost rychlý na 1800m; z produkce House Rulese ovšem byl opravdovým sprinterem jen Socr House, Stigma i Estyk byli spíše mílaři, a to ani nemluvě o vytrvalcích typu Rulett, Labrador nebo Amant Gris. U Rainbows For Lifa je situace ještě složitější, protože výtečný mílař Lyphard dal řadu excelentních vytrvalců; Rainow Connection stála od 1800 až do 2600 metrů, a sám Rainbows For Life v chovu proslul jak brilantními dvouletky, tak řadou klasických koní a vytrvalců, ovšem ryzí sprinter v jeho jedničkové produkci nebyl jeden jediný. Z tohoto hlediska je poměrně škoda první dcery Mybety, jediného potomka My Best Dancer po House Rules - ve spojení s mílaři by její produkce mohla být ještě zajímavá... Pokud jde o další plemeníky, Mill Pond byl projevem vytrvalec a jeho "nejrychlejší" potomci typu Terciela či Celníka byli přinejlepším univerzálové schopní jít sprinty a míle stejně jako supervytrvalecké dostihy. Rodokmen Security Riska je ryze klasický, a v jeho produkci koně jako Vadeona či Pumpkin mluví taktéž za vše. Přítomnost Mysterra právě v jeho produkci může být tak trochu kuriozitou... a nebo prostou převahou genů My Best Dancer.

Pokud se přeneseme od hypotéz k realitě, je otázkou, jestli použití vytrvalce Egertona s optimem 2000-2400 metrů, a Pouvoir Absolu, schopného jít až kolem tří kilometrů, nejsou pro dědictví My Best Dancer, úspěšné na 900m, posledními hřebíky do rakve.

Zdroje: