Půlnoc

Napsala Jana Němečková, datum zveřejnění: 2016

Dnešní článek bude jakýmsi "dvojprofilem", protože Půlnoc se u nás sice postarala o největší slávu rodiny, ale rodinu jako takovou u nás založila její matka, importovaná Puzzle of Stars - a byla by velká škoda nezmínit její další dcery.

Hnědka Puzzle of Stars, narozená r. 1985, v tréninku Guye Harwooda v Anglii absolvovala pouze jediný start - 6. září 1988, na závodišti Folkestone, v dostihu nezvítězivších na 2400m; došla 15. za 19. startujících. V roce 1990 byla připuštěna Shy Groomem, a importována do ČR, kde se jí jako první hříbě roku 1991 narodila ryzka Půlnoc.

obrázek - Půlnoc rodokmen Půlnoci

Hřebci

Ryzák Shy Groom nebyl nikterak zázračným dostihovým koněm - z 36 startů 8 vyhrál a v dalších 10 se umístil; nejvýše dosáhl na listed úroveň, jmenovitě na vítězství v New York Derby a Evan Shipman Stakes. Nejvíce se mu dařilo na distancích 1600 - 1700m. V šesti letech byl exportován do Irska, kde působil jako plemeník; z nepočetného potomstva stojí za zmínku vítězka G2 Lowther Stakes na 1200m Miss Demure, pozdější matka G1 umístěné dvouletky a později stakes sprinterky Royal Shyness. G1 umístěným sprinterem byl i další vnuk Kier Park, a za zmínku stojí i pravnuk Vedelago, druhý z italských Guineas a vítěz Premio Presidente della Repubblica G1 na 2000m. Tím G1 produkce Shy Groom končí.

Děd Půlnoci Alleged byl excelentním vytrvalcem - jako tříletý získal tradiční grupové dostihy na 2400m Royal Whip Stakes, Gallinule Stakes a Great Voltigeur Stakes; v St. Legeru, kde byl naprostým favoritem, ho po dlouhém boji porazila třetí favoritka Dunfermline. Ve vrcholné Prix de l'Arc Triomphe G1 se ale pořadí otočilo, a Alleged triumfoval nad novozélandským crackem Balmerinem, vítězem francouzského Derby Crystal Palace, a Dunfermline. Jako čtyřletý odběhl Alleged jen tři starty - vynechal celou letní sezónu kvůli obavám z tvrdé půdy. Zůstal ale neporažený - zvítězil jak v další edici Royal Whip Stakes, tak v podzimní francouzské Prix du Prince d'Orange na 2100m; v posledním startu kariéry získal vzácný double v Prix de l'Arc de Triomphe, kde porazil šampionku Trillion a klasičku Dancing Maid.

V chovu je Alleged otcem vítěze irského Derby, druhého z anglického Derby a plemeníka Law Society, vítězky anglických Guineas i Oaks Midway Lady, vítěze francouzského Derby Hours After, vítěze irského Derby Sir Harry Lewis, vítěze St. Leger Shantou, vítězů irského St. Legeru Leading Counsel a Strategic Choice, třetí z anglických Oaks Animatrice, třetího z francouzského Derby Astarabad, třetího z francouzského St. Legeru Alesso, vítězky Breeders' Cup Turf Miss Alleged, několikanásobné americké G1 vítězky i umístěné Fiesta Gal, dvojnásobného G1 vítěze a pětinásobně G1 umístěného Muhtarram, francouzského G1 vítěze Flemensfirth, amerického G1 trávaře Milesius, italských G1 vítězů Jurado a Silvernesian, vítězky italských Oaks Shahmiad, druhé z italských Oaks Rose Violet a třetí ze stejného ročníku Zaffera, třetího z francouzského a irského Derby i Washington DC International Contested Bid, evropského supervytrvalce a australského G1 vítěze Always Aloof, G1 vítězné ultravytrvalkyně Molesnes nebo vítěze italského St. Legeru Jape; dědem vítěze francouzského Derby a Arc de Triomphe Suave Dancera, vítěze anglického a druhého z irského Derby Dr. Devious, polobratrů vítězů francouzského Derby Dream Well a Sulamani, vítězky anglických Oaks Eswarah a její polosestry, třetí z irských Guieas Umniyatee, dále vítěze St. Leger Brian Boru, vítěze Belmont Stakes Go and Go, trojnásobné G1 vítězky a druhé z Arku Pride, vítězky italských Guineas Nicole Pharly, dvojnásobného francouzského G1 vítěze a třetího z Arku Croco Rouge, vítěze Champion Stakes Legal Case, druhého z francouzských Guineas Clearing, třetího ze St. Legeru a druhého z Breeders' Cup Turf Sea Moon, třetího ze St. Legeru Chimes at Midnight, druhého z italského Derby Merzouk, dvojnásobného G1 mílaře Librettist, americké G1 vítězky Composure, americké G1 trávačky Angara, dvojnásobných australských G1 vítězů Arborea a Zavite, nebo australského G1 vítěze Chlorophyll; mezi jeho pravnuky jsou vítězka anglických Guineas Sleepytime a její polobratři, vítěz Sussex Stakes Ali-Royal a trojnásobný kontinentální G1 vítěz Taipan; dále vítěz Derby a Arc de Triomphe Workforce, vítězka anglických Guineas Speciosa, vítězka anglických a německých Oaks Dancing Rain, vítěz anglického St. Legeru Arctic Cosmos, japonský pětinásobný G1 vítěz a šampion Agnes Digital, pětinásobný G1 vítěz a světoběžník Ramonti, francouzská G1 vítězka Terre a Terre, vítěz japonského St. Legeru a australského Melbourne Cupu Delta Blues, třetí z francouzských Guineas a americká G1 vítězka Price Tag, vítěz Atto Mile G1 Numerous Times, americká G1 vítězka Sand Springs nebo třetí z japonského St. Legeru Sky Dignity.

Praděd Nijinsky je legendou dostihového sportu - vítěz Dewhurst Stakes ve dvou letech, anglické Trojkoruny ve třech letech, k tomu irského Derby, King George VI. and Queen Elizabeth Stakes, a po namáhavé sezóně druhý z Prix de l'Arc de Triomphe a Champion Stakes. Navíc málokdo z dostihových legend stvrdil své úspěchy v chovu tak, jako právě Nijinsky - ačkoliv rozumné čtenáře prosím, aby následující výčet klasických a G1 potomků rovnou přeskočili:

Nijinsky je otcem vítěze anglického i irského Derby Shahrastani, vítěze francouzského Derby Caerleon, vítěze anglického Derby Golden Fleece a Lammtarra, vítěze anglických Guineas Shadeed, vítěze francouzských Guineas Green Dancer, vítěze irských Guineas a Sussex Stakes King's Lake, vítěze irského St. Legeru Caucasus, vítěze irského a francouzského St. Legeru Niniski, vítěze irského St. Legeru a druhého z francouzského Mashaallah, vítěze Kentucky Derby a Breeders' Cup Classic Ferdinand, vítěze Coronation Cupu a King George VI. and Queen Elizabeth Stakes Ile de Bourbon, vítěze Eclipse Stakes Solford, vítěze Coronation Cupu Quiet Fling, druhého z irských Guineas a vítěze July Cupu a Breeders' Cup Mile Royal Academy, trojnásobného G1 vítěze a trojnásobného kanadského šampiona Sky Classic, druhého z irského Derby Lucky Sovereign, druhé z irských Guineas Silky a Dancing Goddess, druhého z irského St. Legeru Empire Glory, druhého z italského Derby Brogan, třetí z anglických Oaks African Dancer a Leap Lively, třetího z anglických Guineas Night Alert, dvouletou G1 vítězku a třetí z francouzských Guineas Princesse Lida, vítěze National Stakes a v Americe mnohonásobného gr. vítěze a umístěného Classic Fame, vítěze Suburban Handicapu Upper Nile, vítěze Metropolitan Handicapu a čtyřikrát G1 umístěného Czaravich, vítěze Suburban a Carter Handicapu Dancing Spree, dvojnásobnou americkou G1 vítězku Maplejinsky, vítěze Secretariat Stakes a druhého z Brooklyn Handicapu Vision, vítěze Man o'War Stakes Dance of Life, italského G1 vítěze, vítěze St. Legeru a třetího z Derby Italiano Fire of Life, vítěze Premio Roma Nizon, amerického G1 trávaře Nijinsky's Secret, a plemeníky Whiskey Road, Baldski, Maruzensky nebo Moscow Ballet.

Dále je mateřským otcem čtyřnásobného G1 vítěze Java Gold, šestinásobného G1 vítěze, světoběžníka a šampiona Fantastic Light, devítinásobných G1 vítězek a šampionek Flawlessly a Sky Beauty, osminásobné G1 vítězky a šampionky Heavenly Prize, vítězky anglických Guineas a tří dalších G1 dostihů včetně Lockinge Stakes Russian Rhythm, vítězky anglických Oaks Jet Ski Lady, vítěze irského St. Leger Authaal, vítězky irských Guineas Forest Flower, vítěze Belmont Stakes Colonial Affair, trojnásobného G1 vítěze a plemeníka Rubiano, vítěze Travers Stakes a Woodward Stakes Alpha, vítěze japonského St. Legeru, druhého z japonského Derby a úspěšného plemeníka Dance in the Dark, a jeho polosester, vítězky japonských Oaks Dance Partner a japonských Guineas Dance in the Mood, třetího z irských Guineas, vítěze St. James's Palace Stakes a Queen Elizabeth II. Stakes Bahri, vítěze Ascot Gold Cupu Paean a jeho polobratra, vítěze St. James's Palace Stakes Shavian, vítěze Queen Elizabeth II. Cupu Archipenko, vítěze Dewhurst Stakes a třetího z Champion Stakes Distant Music, vítěze Grand Criteria a Secretariat Stakes Ciro, vítězů Grand Criteria Jade Robbery a Way of Light, vítězky Fillies Mile Teggiano, druhého z irského Derby Dr. Johnson, druhé z francouzských Oaks a vítězky Prix Saint Alary Nadia, třetí z anglických Guineas Ajfan a jejího polobratra, druhého ze St. Legeru Minds Music; třetí z francouzských Oaks Air Distingue, třetí z francouzského St. Legeru Robertet, druhého z italského Derby Be My Master, trojnásobného G1 amerického trávaře Yagli, dvojnásobného amerického G1 dvouletka River Special, dvojnásobného australského G1 sprintera a mílaře Hurricane Sky nebo druhé z japonských Guineas Mayano Maybe.

Je pradědem vítězky francouzských Oaks Nebraska Tornado, vítěze francouzských Guineas Vettori, vítězky irských Oaks Shawandy, vítěze Belmont Stakes Union Rags, vítězky Breeders' Cup F&M Turf a šampionky Soaring Softly, vítěze Breeders' Cup Classic a dalších dvou G1 handicapů Blame, vítězky Breeders' Cup Distaff Pleasant Home, trojnásobného G1 vítěze a dvakrát klasicky umístěného Hawk Wing, druhého z anglického Derby a třetího z irského Glacial Storm, druhého z anglického St. Legeru Demophilos, třetí z anglických Guineas Nasheej, třetí z francouzských Guineas Etoile Montante, třetí z anglických Oaks a druhé z irských Oaks Punctilious, třetí z irských Guineas i Oaks Just Pretending, dvojnásobného vítěze Ascot Gold Cupu Sadeem, přemožitelky Anabaa z Prix de l'Abbaye de Longchamp Kisteny, dvojnásobné G1 britské sprinterky African Rose, dvonásobného G1 vítězného dvouletka Spartacus, sedminásobně G1 vítězné americké mílařky Sightseek, vítěze amerických Hopeful Stakes a Blue Grass Stakes High Yield, vítěze Wood Memorialu a Cigar Mile Tale of Ekati, vítěze Man o'War Stakes a desetinásobně G1 umístěného trávaře Twilight Eclipse, amerického dvojnásobného G1 trávaře Good Reward, vítěze Manhattan Handicapu Dancing Forever, vítěze Champagne Stakes a Florida Derby Scat Daddy, trojnásobné australské G1 vítězky Shamekha, vítěze Australian Guineas Al Maher, novozélandského G1 vítěze Buzz Lightyear, japonských G1 vítězů Suzuka Mambo a Strong Return, druhé z japonských Guineas Red Oval, druhého z japonského St. Legeru Toho Shiden a třetího z japonského St. Legeru Air Eminem. Navíc je pradědem fenomenálního plemeníka Tapita, jeho australského protějšku Redoute's Choice a dalšího výborného plemeníka Carson City.

K paternitní linii Nijinského patří plemeníci Solo Dancer, Cadoudal, Green Tune, Generous, Lagunas, Kahyasi, Lomitas, Silvano nebo Hernando.

obrázek - Alleged obrázek - Nijinsky
Dvě legendy dostihového sportu: vlevo Alleged, vpravo Nijinsky, zdroj Sporthorse-data

Rodina

Matka Puzzle of Stars Karsavina získala z 15 startů 1 vítězství a 7 umístění; vyběhala sotva 7 tisíc dolarů. Z šesti známých potomků jeden neběhal, ze tří dalších se jediný umístil. Jediným vítězem byl Karajinsky po Snow Chief.

Bába Glimpse má statistiku 10 startů, 2 vítězství, 2 umístění a 4 271 dolarů; Karsavina byla jejím nejlepším hříbětem.

Prabába Hurry By byla odchovankyní C.V. Whitneyho, nejznámějšího jako majitele Equipoise; z 32 startů získala 3 vítězství a 15 umístění; vyběhala 18 410 dolarů. V chovu Hurry By dala nejméně šest několikanásobných vítězů, včetně valacha Ski Lift, úspěšného v několika handicapech, které měly později G3 status, a zejména klisny Counter Call, která byla druhá ve Frizette Stakes a Top Flight Handicapu, pozdějších G1 dostizích. V chovu Counter Call byla bábou bělky Turnback the Alarm, pětinásobné americké G1 vítězky.

Čtvrtá matka Monsoon vyběhala 110 795 dolarů, při 18 vítězstvích a 10 umístěních ze 48 startů; získala Santa Margarita Invitational Handicap, pozdější G1, a umístila se v CCA Oaks, Acorn Stakes a Test Stakes, rovněž G1 dostizích. Kromě Hurry By byli potomky Monsoon Cold Command, ve dvou letech druhý z Cowdin Stakes, ve třech letech druhý v Blue Grass Stakes, a jako starší umístěný v Suburban Handicapu, Brooklyn Handicapu či Vosburgh Stakes, vše ceněné graded dostihy; dalším synem byl Rattle Dancer, vítěz Hollywood Juvenile Championship Stakes a o rok později druhý v San Vicente Stakes, obojí G2-G3 dostihy; později byl úspěšným plemeníkem v Michiganu, a jeho krev nesl také někdejší přední tříletek Captain Bodgit, vítěz dvou Derby trialů, druhý z Kentucky Derby a třetí z Preakness Stakes za Silver Charmem. A konečně, dcerou Monsoon byla i Dawn Fleet, matka Gr. úspěšného trávaře Over the Counter a bába Cut Away, překvapivě třetího v Preakness Stakes 1982. Rodinu Monsoon do dnešních dní zachovala třetí dcera, Chinchon, z jejíž větve vzešli G1 vítězný trávař Dr. Root, a v handicapech G3 vítězný a G1 umístěný Killer Diller.

Pátá matka Maud Muller z chovu Harryho Payne Whitneyho byla americkou šampionkou dvouletých klisen 1924, spolu s Mother Goose, která ji porazila ve Fashion Stakes; v Astoria Stakes a Rosedale Stakes naopak triumfovala Maud Muller, vedle triumfů v Clover Stakes a Demoiselle Stakes. Mimochodem, ve čtyřech z těchto startů Maud Muller porazila klisnu Swinging, matku Equipoise, zatímco Mother Goose se stala bábou Almahmoud a prabábou Natalmy. V chovu Maud Muller dala osm několikanásobných vítězů, včetně pravého bratra Monsoon Mount Marcy, vítěze Clark, Saranac či New Orleans Handicapu. Později se stal plemeníkem - dal výbornou Brown Berry, matku klasiků Avatar a Hours After a G1 umístěných Unconscious a Monseigneur; a také je pradědem šampionky Mom's Command. Mimo Mount Marcyho dala Maud Muller také valachy Quillon a The Darb - prvně jmenovaný byl ve 102 startech solidním handicapovým koněm; druhý jmenovaný odběhal startů 212, v plné třetině byl do třetího místa a vyhrál mj. Withers Stakes, pozdější G2 dostih, a umístil se v Breeders Futurity, pozdějším G2 a dnešním G1 dostihu. Dcery Maud Muller jsou samostatnou kapitolou - mimo dostihově nejúspěšnější Monsoon dala Plucky Maud, vítězku Delaware Oaks, někdejšího G1 dostihu; ve dvou dalších startech včetně CCA Oaks podlehla Twilight Tear, jež té sezóny posbírala tituly šampionky tříletých klisen a Koně roku. Druhá dcera Maupeace dala Lavender Hill, vítězku ceněných Diana Handicapu, Ladies Handicapu a umístěnou v dalších dostizích, které přežily do moderní doby s graded 2 a 3 statusem; třetí dcera Chic Maud je bábou Duke's Lea, který v Santa Anita Derby ve vyrovnaném traťovém rekordu podlehl pouze vítězi Kentucky Derby Determine, a ve Washinton Park Handicapu zase Jet Action, vítězi Withers Stakes a Paumonok Handicapu.

obrázek - Mount Marcy obrázek - Cold Command
Vlevo Mount Marcy, mj. děd našeho Monseigneura; vpravo Cold Command, zdroj Sporthorse-data

Schéma rodiny

Produkce Puzzle of Stars

Puzzle of Stars zanechala v napajedelském chovu pět hříbat v rozmezí pěti let:

obrázek - Půlnoc
Půlnoc před posledním startem © Gabriela Jeníčková

Prvorozená Půlnoc odběhla čtrnáct startů ve dvou a třech letech. Hned při svém debutu vítězila ve slušovické III.kat. pro dvouleté na 1000m, a dále v dostihu II. kategorie v Bratislavě na 1400m; v následujícím Gerschově memoriálu I.kat. přišla druhá za Receptou, a v závěru sezóny vyhrála jedničkovou Cenu zimní královny nad The a la Menthe. Jako tříletá přišla třetí v Jarní ceně klisen za Receptou a Miss Ballad, a také ve slovenském ekvivalentu za Dalidou II a Nawafell; v Progessionově Českém Derby přišla beznadějně poslední, ale schopnost prostát klasickou distanci ukázala v Oaks, kde přišla opět třetí za Vadarou a Miss Ballad. Po posledním místě z Velké ceny Prahy si realizační tým mírně spravil chuť pátým místem v bratislavské II. kategorii na 1800m, a na závěr kariéry Půlnoc s nejvyšší vahou v poli vyhrála chuchelský dvojkový sprint, Cenu Lakmuse na 1214m.

Punkva odběhla jediný start na rovině, kde přišla desátá v dostihu V. kategorie; v prvním startu na proutí byla diskvalifikována, v prvním krosu padla. Ve zbylých pěti životních pokusech na překážkách získala jedno třetí a jedno páté místo v kratších steeplechase IV. kategorie.

Jediný syn Pueblo odběhal rovinovou část kariéry v tréninku Radka Vraje; z 11 startů vytěžil 4 vítězství, a z IV. kategorie se vypracoval až na vítěze I. kategorie v Memoriálu Josefa Dolejšího na 2400m, čtrnáct dní před Derby 1996. V něm doběhl osmý, čímž ukončil tříletou sezónu; o rok později zklamal ve Velké dubnové ceně I.kat. i Memoriálu Vlastimila Smolíka CH, v CH Ceně vytrvalců ve Slušovicích si polepšil na páté místo, a ve slušovické jedničce o 14 dní později na čtvrté. Tím, v červnu 1997, opět skončil; od sezóny 1998 přešel na skoky, kde se vypracoval na solidního steeplera - z 20 startů v krosech a steeplechase získal jen jedno vítězství III. kategorie, ale kromě toho se 7x umístil a 4x došel do pátého místa. Vrcholem Pueblovy kariéry bylo 2. místo v Ceně Labe, po boji o půl délky za Hřivnou; následující jaro přidal 3. místo z jedničkové pardubické steeplechase na 5000m.

Výkonnost Polky kolísala od III. do V. kategorie; z 15 startů získala 4 vítězství na distancích 1400 - 1800 metrů, a z podobně dlouhých dostihů také 4 umístění a 4 tabulové doběhy. Na dotacích vyběhala něco přes 70 tisíc korun.

Poslední dcera Purpura byla také koněm na pomezí III. a IV. kategorie; z 20 startů 4x vyhrála a 5x se umístila, na distancích 1200 - 2000m. V červnu 1999 naprosto neuspěla v II. a I. kategorii v Mostě a Slušovicích; v posledním startu kariéry získala v Bratislavě dostih II. kategorie na 2000m.

Dcery Puzzle of Stars

Do chovu byly zařazeny všechny čtyři dcery Puzzle of Stars:

Půlnoc
obrázek - Půlnoc
Půlnoc v Napajedlích, léto 2008 © Jana Němečková

Nejstarší Půlnoc působila v hřebčíně Napajedla, kde zanechala dvanáct hříbat:

Prvorozený Puket odběhal 17 startů, dvakrát zvítězil v dostizích III.kat. na 1200 a 1414m. Druhý došel v dostihu II.kat. na 1400m, a patrně nejlepším výkonem kariéry bylo páté místo v Jarné míli I.kat., jen 7 délek za Ray of Lightem. Dlužno ovšem dodat, že v dalších pokusech I.kat. Puket okupoval poslední místa.

Pravá sestra Puketa na rovině odběhla 36 startů, jako pětiletá získala tři vítězství III. a II. kategorie na 1200 a 1000m; kromě toho přidala 12 umístění, vše ve sprinterských, maximálně mílových dostizích II. - IV. kategorie. Puketa byla zařazena do chovu, viz níže.

Valach Půlměsíc se na rovinách nedostal přes čtvrtá místa ve III.kat. na 1100 a 1600m; ve startech I. a II.kat. skončil beznadějně poslední. Na překážkách byla jeho maximem dvě pátá místa na proutěnkách a ve steeplu III.kat. na 3800m.

Purgona vyhrála dva dostihy IV.kat. na 1300 a 1800m, a v III.kat. získala páté místo na míli. V dostizích II. a vyšší kategrie nikdy nebyla lépe než šestá, vyjma Slušovických Oaks CH, kde získala překvapivé třetí místo. Také Purgona byla zařazena do chovu.

obrázek - Puketa obrázek - Purgona
Pozdější chovné klisny Puketa a Purgona © Gabriela Jeníčková

Půltónina běhala do osmi let, a absolvovala 59 startů, ze kterých získala 4 vítězství, všechna III.kat. na 2000 a více metrů. Drtivou většinu startů odběhla ve III. a nižších kategoriích; přesto se blýskla ojedinělým třetím místem II.kat. na 2400m, a dokonce čtvrtým v NL Ceně ČSCHPMDK na 2000m. Za zmínku stojí i úctyhodných 19 umístění do třetího místa. I Půltónina byla zařazena do chovu.

Valach Pudr odběhal devět sezón, v nichž absolvoval 66 startů od gd. až po čtvrtou kategorii, převážně na distancích 1100 - 1800m. Ve světlejších okamžicích, kterých nebylo nikterak málo, byl Pudr koněm schopným soupeřit s českou dostihovou špičkou - získal NL triumf ve Slušovicích, Pohár sedlářství Jan Hauzr I.kat. nad Hereticem, došel třetí v pardubické I.kat. za Torlusem, pátý v Pardubické míli I.kat., třetí v Imperiál Díj G1 za Lidohillem, druhý v Jarné míli I.kat. za German Maltem, a zvítězil v Tatranské ceně I.kat. nad German Maltem. Celkem posbíral 9 vítězství a 11 umístění, a vyběhal 760 tisíc korun.

Valach Puro má jediný dostihový záznam - účast v Grand Prix UVEX v únorovém Svatém Mořici, kde došel pátý z devíti startujících.

Pulnecca z dvanácti startů vybojovala jedno vítězství IV.kat. na 1800m, a dvě vítězství IV.kat. na provinčních závodištích, na 2000 a 2300m. Ve III.kat. dosáhla nejlépe na čtvrté místo. I Pulnecca byla zařazena do chovu.

Valach Pumpkin jako tříletý získal po tuhém boji Memoriál dr. Frankenbergera NL, poté Velkou červnovou cenu NL; v Derby došel dvanáctý, v mosteckém Zlatém poháru čtvrtý a v St. Legeru osmý. Jako starší potvrdil solidní, byť ne špičkové výkony - vyhrál Květnový handicap I.kat. zadrženě o 6 délek, došel třetí v listed Ceně Scottish Rifla, pátý v obou Zlatých pohárech, čtvrtý ve Velké dubnové ceně a Memoriálu Vlastimila Smolíka, obojí I.kat. Celkem z 30 startů získal 6 vítězství, 4 umístění, dalších 10 tabulových doběhů a vyběhal 473 tisíc korun.

obrázek - Půltónina obrázek - Pudr obrázek - Pumpkin
Vlevo osmiletá Půltónina v Mostě; uprostřed Pudr před Velkou cenou Prahy 2005 © Jana Němečková; vpravo Pumpkin po
třetím místě v Ceně Scottish Rifla 2010 © Ivana Konečná

Valach Pareto je v devíti letech aktivním steeplerem. Na rovinách odběhal jen pět startů, získal čtvrté místo v Červnovém poháru I.kat., druhé v II.kat. na 2400m, a vítězství III.kat. na stejné distanci; závěrem stejné sezóny už vyhrál proutěnkářskou Zlatou sponu tříletých I.kat. Na překážkách Pareto získal 3 vítězství z 26 startů, a vyběhal (srpen 2016) téměř 800 tisíc korun; největším úspěchem bylo třetí místo ve IV. kvalifikaci na Velkou v roce 2014.

Valach Pudřík je také aktivním dostihovým koněm. Na rovinách byla jeho maximem dvě vítězství IV.kat. na 2000m; ve dvouletém debutu získal jediné umístěné kariéry, a to v dostihu III.kat. na 1400m. Na překážkách posbíral dvě umístění v proutěnkách IV.kat., ve steeplechase dvě umístění III.kat. na 3900 a 4400m, a v krátkých krosech je jeho maximem letošní třetí místo v V. kategorii.

Nejmladší valach Purple Risk ukončil kariéru v roce 2014; z 18 startů na rovině získal dvě vítězství, IV. a III. kategorie na 1600m; v dalších pěti dostizích IV.kat. do 1800m se umístil.

Punkva

Druhá dcera Puzzle of Stars Punkva zanechala jediné hříbě:

obrázek - Profil
Profil v červnové kvalifikaci na Velkou pardubickou 2010
© Ivana Konečná

Profil debutoval až jako pětiletý, a celou kariéru absolvoval pouze v cross-country. Za šest sezón absolvoval pouhých 15 startů; do osmi let se vyšvihl na účast v Ceně Labe L, kde padl; o dva týdny později stihnul vyhrát Závěrečnou steeplechase II.kat. Ve druhé kvalifikaci 2008 přišel šestý z devíti; ve třetí kvalifikaci i samotné Velké pardubické byl zadržen. Jako devítiletý vyhrál Velkou cenu Paramo NL - druhou kvalifikaci, po boji nad Del Sole a Sixteen; Velkou pardubickou dokončil na 10. místě z 18 finišujících koní, velmi těsně za osmým francouzským Juful Tennis. O kvalifikace se jeho tým pokusil i příští rok - ve druhé došel 6/10, ve třetí byl zadržen, čímž jeho kariéra skončila.

Polka

Polka v chovu Vítězslava Vandy zanechala dvě hříbata:

Ryzka Portage odběhla 39 rovinových startů, až na výjimky IV. a V. kategorie, a získala 6 vítězství, až na jednu výjimku na 2400m. Dále přidala 8 umístění; starty III.kat. odběhla tři, ve dvouletém debutu získala 3. místo; ve zbývajících dvou pokusech přišla předposlední a poslední. Portage byla zařazena do chovu, viz níže.

O rok mladší Pancy neběhala; nezanechala žádné potomky.

Purpura

Poslední dcera Puzzle of Stars Purpura zanechala 6 hříbat, čtyři v Napajedlích, dvě v chovu L. Karáska:

Prvorozený Purpur získal na rovinách vítězství IV.kat. na 1818m, a později dvě třetí místa III.kat. na 1700 a 2410m. Skokovou kariéru absolvoval z velké části v Itálii, v ČR je vítězem steeplechase IV.kat. na 3300m, a umístěným z III.kat. na stejné distanci.

O rok mladší Purgon nikdy neběhal.

obrázek - Purbecca
Šestiletá Purbecca v Pardubicích © Ivana Konečná

Prvorozená dcera Purbecca je dvakrát umístěná ve III.kat. na 1800m, a pokusy II.kat. skončily čtvrtým, respektive dvěma šestými místy; v listed Oaks přišla desátá. Na překážkách posbírala 3 vítězství, proutěnky IV.kat. na 3400m a dva krosy III.kat. na 3700m; dvakrát se umístila a dvakrát byla zadržena; nikdy nedoběhla mimo tabuli. Purbecca byla zařazena do chovu.

Valach Puriano absolvoval jediný start ve třech letech, bratislavskou rovinu IV.kat. na 1000m - přišel osmý z devíti startujících.

Druhá dcera Pursika absolvovala pět startů na rovinách, pět na překážkách, převážně IV. a V. kategorie; největším úspěchem byl poslední start, kde získala čtvrté místo v dostihu V.kat. na 1200m. V ostatních startech se nedostala na tabuli; v jediném pokusu III.kat. přišla daleko poslední. Pursika ukončila dostihovou kariéru v roce 2010; nedala žádného potomka, poslední tři roky nebyla připuštěna.

Poslední dcera Purita Star neběhala, ale byla zařazena do chovu.

Vnučky Puzzle of Stars

Pro přehlednost, do chovu bylo zařazeno sedm vnuček Puzzle of Stars: čtyři dcery Půlnoci - Puketa, Purgona, Půltónina a Pulnecca; jedna dcera Polky - Portage, a dvě dcery Purpury - Purbecca a Purita Star. Punkva dceru nezanechala.

Puketa
obrázek - Paleta
Vnučka Půlnoci Paleta © Ivana Konečná

Prvorozená dcera Půlnoci Puketa zanechala čtyři hříbata:

Nejstarší Puerto, jako jediný z napajedelského chovu, nikdy neběhal; zbylí potomci se narodili v chovu Rudník s.r.o. Paleta po Varadar vyhrála dostih III.kat. na 1200m, a umístila se ve sprintech II. a před koncem kariéry i I. kategorie. Paleta ukončila kariéru v roce 2014; o rok později byla připuštěna, letos porodila hnědku po Next Desert. Pohoda po Jagmin nikdy neběhala, nezanechala potomky a v posledních třech letech nebyla připuštěna. Nejmladší Palo po Jagmin neběhal.

Devatenáctiletá Puketa nebyla poslední tři roky připuštěna.

Purgona

Také Purgona zanechala čtyři hříbata, s výjimkou nejstaršího opět v chovu Rudník s.r.o.:

Maximem nejstaršího Purge bylo třetí místo ve IV.kat. na 1400m; z tria pravých sourozenců Plamen, Pandora a Pálka po Jagmin nikdo nestartoval. Žádná z dcer nedala hříbě, nebyly připuštěny; nicméně jsou velmi mladé - 4 a 5 let.

Sedmnáctiletá Purgona nebyla poslední tři sezóny připuštěna.

Půltónina

Půltónina dala jen dvě hříbata:

Starší Portugal je v šesti letech aktivním dostihovým koněm v tréninku Ivany Pejškové; po třech katastrofálních startech ve III.kat. nikdy nepřekročil bránu IV. kategorie, kde získal jedno vítězsví na 2400m, a další dvě přidal v V.kat. na 1800m. Pětiletý Pinot nikdy nestartoval.

Šestnáctiletá Půltónina nebyla v posledních třech letech připouštěna.

Pulnecca

Pulnecca dala jediné hříbě:

Letos tříletý Peacmaker dosud nestartoval.

Třináctiletá Pulnecca nebyla poslední tři sezóny připuštěna.

Portage

Dcera Polky Portage dala v chovu M. Klennnerové jediné hříbě:

Valach Please Baby Please, letos šestiletý, je aktivním dostihovým koněm v tréninku Stanislava Kováře. Z 15 startů na rovinách získal 1 vítězství V.kat. na 2000m, a třikrát se umístil - v dostizích IV. a V.kat. na 1400m. V krosech dosáhl na dvě čtvrtá místa IV. a III. kategorie; oba letošní starty nedokončil.

Patnáctiletá Portage v posledních třech letech nebyla připouštěna.

Purbecca
obrázek - Poinsettia
Poinsettia v říjnu 2015 © Ivana Konečná

První dcera Purpury Purbecca byla zařazena do chovu Hřebčína Napajedla, kde dala dvě dcery:

Purgetta v přípravě Pavlíny Sůrové odběhla tři starty, na rovině IV.kat. na 1600m byla zadržena, stejně jako v posledním pokusu na proutěnkách; v bumperu IV. kat. došla čtvrtá z dvanácti. Purgetta startovala pouze v roce 2014; loni nebyla připuštěna. Její pravá sestra Poinsettia je aktivním dostihovým koněm v tréninku Čestmíra Olehly. Na rovině je vítězkou III.kat. z dvouletého debutu, a dvakrát IV.kat. na 1600 a 1800m; jejím největším úspěchem bylo velmi vzdálené třetí místo v Gerschově memoriálu I.kat. ve dvou letech. V sezóně 2016 je menežována na překážky; ve třech pokusech na proutěnkách přišla šestá, čtvrtá a druhá, dva starty ve Wroclawi nedokončila.

Purbecca je aktivní chovnou klisnou v majetku Františka Vlasáka, kterému dala dvě hříbata, dvouletého hřebce po 1465 Drak, plemeno kůň Kinského, a roční klisnu po plavákovi Asio Zdelovský.

Purita Star

Druhá dcera Purpury Purita Star dala jediného potomka:

Pětiletá Paso Doble nikdy nestartovala, prozatím nemá potomky, nebyla připuštěna.

Současnost rodiny

Krátkým souhrnem:

Současné schéma aktivních klisen tedy vypadá takto:

Závěr

Jedinou klisnou rodiny, aktuálně zařazenou v plnokrevném chovu, je pravnučka Puzzle of Stars Paleta. Mimo ní má rodina pět mladých klisen, z nich tři nestartovavší a jednu aktivní steeplerku, a jedno hříbě, které by k potenciální chovné kariéře čekala ještě předlouhá cesta.

Jakýkoliv komentář je asi zbytečný.

Zdroje: