Step

Jana Němečková, datum zveřejnění: 21.9. 2016

I dnešní profil bude věnovaný nejen Stepi, ale také její matce Stelii, která u nás rodinu založila.

Ryzka Stelie se narodila 23. března 1984, u Mme Pierre Godefroy. Odběhala čtyři starty ve Francii a Švýcarsku, ve Švýcarsku dokázala jednou zvítězit. Vyběhala 1054 franků. Do chovu byla zařazena v hřebčíně Napajedla, kde dala šest hříbat, sedmé o dost později v chovu ing. T. Hubáčkové. Stelie trávila svůj důchod v Halenkovicích; dožila se 30 let. Step, narozená 20. března 1993, byla jejím třetím hříbětem.

obrázek - Step rodokmen Step

Otec

Otec Stepi Dara Monarch, bývalý napajedelský plemeník, je u nás více než dobře známý. Irský klasický vítěz a pětinásobný český šampion plemeníků; pro bližší informace pouze odkazuji na jeho plný profil zde na webu.

Otec Stelie Sharpman byl působivý ryzák; syn výtečného plemeníka Sharpen Up, projevem spíše sprintera, a vnuk Bon Mota, vítěze Arc de Triomphe a druhého ve francouzském Derby i St. Legeru. Sharpman sice nedokázal na graded scéně zvítězit, ale posbíral řadu umístění. Jako dvouletý byl 3x třetí ve francouzských G3 dostizích na 1300 - 1600 metrů, jmenovitě Prix des Chenes, Prix Thomas Bryon a Prix Eclipse; jeho nejlepším přemožitelem byl Bellypha, později G1 umístěný mílař. Jako tříletý byl Sharpman třikrát G1 umístěný - druhý ve francouzských Guineas za skvělým sedminásobným G1 vítězem Irish River, také v jedničkové Prix Lupin na 2100 metrů, kde Irish River dokonce porazil; a třetí ve francouzském Derby na 2400 metrů. V obou posledních případech byl Sharpman poražen Top Ville, pozdějším skvělým mateřským otcem. Sharpman uhynul jako sedmiletý, v chovu strávil pouze čtyři sezóny; z přímých potomků byl nejlepší francouzský G2 vítěz Glaros, z vnuků jmenujme Accommodating, mimochodem atypicky 3x3 prochovanou na Abdose, třetí z Prix Saint Alary G1 za Intrepidity. Klenoty v produkci Sharpmana ovšem byly klisny Lady Sharp a Laurea - prvně jmenovaná založila rodinu, která zahrnuje americké G1 umístěné trávařky Lady Blessington a Gotta Have Her, v Prix Marcel Boussac G1 třetí Lady Vettori a jejího syna, vítěze francouzského Derby i Poule d'Essai des Poulains Lope de Vega; Laurea se do dějin zapsala produkcí nesmrtelného Lando, čtyřnásobného německého šampiona, dvojnásobného koně roku a vítěze Japan Cupu; mimo něj dala vítěze německého Derby a našeho plemeníka Laroche. Do rodiny Laurey dále patří vítězka italských Oaks Lovelyn, třetí z německých Oaks La Donna a o dvě generace mladší Longina, a ve Státech G1 umístěný trávař Lauro.

Mateřský otec Stelie Pharly patřil k úspěšným synům fenomenálního Lypharda; ač v jednom ročníku s Blushing Groomem a Crystal Palace, Pharly jako dvouletý vyhrál G1 Prix de la Foret na 1400m; jako tříletý G1 Prix du Moulin de Longchamp G1 na míli, G1 Prix Lupin na 2100 metrů právě nad vítězem Derby a třetím z Arcu Crystal Palace, a přišel druhý v dalších třech G1 dostizích - klasických Poule d'Essai des Poulains za Blushing Groomem, v Prix de La Foret za výtečnou mílařkou Sanedtki - vítěznou či umístěnou v 19 grupa dostizích včetně čtyř G1 triumfů v rozmezí čtyř sezón - a v Prix d'Ispahan, vše na distancích kolem míle. V chovu dal vítězku italských Guineas i Oaks Nicole Pharly, druhého z anglického St. Legeru Phardante, třetího z anglického St. Legeru The Fly, druhého z francouzských Guineas Tampero nebo vítěze Grand Prix de Paris Le Nain Jaune; je dědem druhé z anglických Oaks Something Exciting, třetí z francouzských Guineas Belle Argentine, amerického dvojnásobného G1 handicapového vítěze a úspěšného plemeníka Jade Hunter, vítěze Prix de la Foret a třetího z německých Guineas A Magicman nebo novozélandského G1 vítěze Comrade; je pradědem vítěze francouzského St. Legeru Montare, třetí z francouzských Guineas Ysoldina, vítězky Prix Saint Alary Belle et Celebre, amerických G1 trávařů a sourozenců Cetewayo a Dynaforce, předloňského vítěze Woodbine Mile Trade Storm a japonské dvouleté G1 vítězky Tamuro Cherry.

obrázek - Sharpman obrázek - Pharly
Vlevo Sharpman, vpravo bohužel jen nekvalitní snímek Pharlyho; zdroj Sporthorse-data

Rodina

Matka Stepi Stelie, jak bylo uvedeno, získala jedno vítězství ze čtyř startů; o potomcích bude řeč za chvíli.

Bába Vallee de la Cour získala z 18 startů 4 vítězství a 7 umístění; vyběhala 21 282 franků. V chovu vedle Stelie dala minimálně další dvě hříbata; rodina druhé dcery Voluptueuse se dožila přelomu 21. století.

Třetí matka Val de Val dala nejméně sedm hříbat, vše s předními hřebci typu Sir Ivor, Crystal Palace či My Swallow, z nich tři vítěze; kromě Vallee de la Cour a vítězky jednoho startu Valaurie byla nejúspěšnější Valamine, vítězka 5 a umístěná v 11 z 65 startů, a třetí z listed Prix d'Automne.

Čvtrá matka Valya zvítězila v Prix de Minerve na 2000m, a Prix de Pomone na 2600m; oba dostihy později získaly G3 status. Její syn Lafontaine po Sham je dědem v Guineas umístěného Revoque; dcera Sassalya dala vítěze G1 Prix d'Ispahan Sasuru, třetího z Ascot Gold Cupu Chauve Souris, sprinterku a britskou G2 a G3 vítězku proti hřebcům Sally Rous, a také je bábou vítězky francouzských Guineas Rose Gypsy; rodina dále sahá až k vítězi Canadian International Hillstar.

Pátá matka Lilya jako dvouletá přišla druhá v Prix de la Salamandre, dnes G1, a vyhrála mílovou Prix du Moulin de Longchamp, také G1 dostih; v chovu dala jen tři dcery, které byly všechny úspěšné v chovu. Mimo nejmladší Valya to byla Nimbya, matka druhého z francouzského Derby a třetího z Prix Noailles Nymbio a vítěze Prix du Lys G3 Blue Diamond; rodina ještě směřuje k třetímu z G3 Prix la Force River Sand. Prostřední dcera Sweet And Lovely byla vůbec nejúspěšnější - je bábou vítěze Prix Kergorlay G2 na 3000m Solaro, italského G3 vítěze a předního brazilského plemeníka Ghadeer, vítěze Prix de la Salamandre a druhého z Prix Morny Common Grounds, a prabábou vítěze Epsom Derby a třetího z King George VI. and Queen Elizabeth Stakes Kris Kina. Větev dcery Syndaar dala po dlouhých pěti generacích Wigmore Hall, kanadského dvojnásobného G1 vítěze, G1 umístěného ze Států i z Dubaje, a G2 umístěného z Velké Británie. Perlou rodiny je ovšem vnučka Sweet And Lovely Lucayan Princess, vítězka listed Sweet Solera Stakes a třetí z Cheshire Oaks, obojí listed; v chovu si vedla bez přehánění fantasticky: prvním synem byl Needle Gun, druhý z Derby Italiano za později druhým z Arku White Muzzle, také ve třech ročnících Premio Presidente della Repubblica G1 a rovněž v St. James's Palace Stakes G1 za Kingmambem; mimoto byl irským G2 vítězem a mnohonásobně grupa umístěným. O rok mladší sestra Luana dala britského G3 vítěze Hattana, druhého z Premio Roma i Gran Premio di Milano, obojí G1; dalším potomkem byl G2 umístěný supervytrvalec Tastahill. Druhým synem Lucayan Princess byl Luso, vítěz italského Derby i St. Legeru, vítěz tří německých G1 dostihů na distanci 2400m, dvojnásobný vítěz Hong Kong Vase na 2400m, o dva roky později až dodnes G1 dostihu, a pětinásobně G1 umístěný v předních dostizích Německa, Itálie i Francie.

obrázek - Luso obrázek - Kris Kin
Hvězdy rodiny - vlevo Luso, zdroj Sporthorse-data, vpravo Kris Kin při vítězství v Derby, zdroj highclereracing.co.uk

Neumístěná dcera Lucayan Princess Lunda dala třetího z Derby Italiano Lundy's Lane a jeho pravého bratra, trojnásobného G3 vítěze Blue Monday, třetího z Juddmonte International i Eclipse Stakes, obojí G1. Vnukem Lundy je Mehmas, letos dvouletý dvojnásobný G2 vítěz, druhý z Coventry Stakes za Caravaggiem a z National Stakes G1 za Churchillem. O tři roky starší než Mehmas je pravnučka Lundy Avenir Certain, vítězka francouzských Guineas i Oaks, a dvakrát G1 umístěná. O dva roky starší polosestra Lundy Cloud Castle byla dvojnásobně G1 umístěnou, z Yorkshire Oaks a Prix Vermeille; její nejlepší dcerou byla irská G2 umístěná Queen's Best, vnučkami pak v Německu G1 umístěná Royal Solitaire, a letošní tříletka Queen's Trust, druhá z Nassau Stakes G1 za skvělou Minding a třetí z Yorkshire Oaks G1. Z větve další dcery Lucayan Princess Maskunah pochází dvojnásobný britský G3 vítěz Laaheb, a úplně poslední dcera, nestartovavší Mantesera, dala supervytrvalce Suegioo, vítěze Chester Chupu na více než 3700m, třetího z historického Ebor Handicapu, třetího z G2 Doncaster Cupu na 3600m a druhého z G3 Henry II. Stakes na 4000m. Posledním synem Lucayan Princess byl vytrvalec Warrsan, dvojnásobný vítěz Coronation Cupu G1, dvojnásobný vítěz Grosser Preis von Baden G1, a umístěný z Hong Kong Vase, Gran Premio di Milano, Gran Premio del Jockey Club Italiano, Aral-Pokal a Eclipse Stakes, vše G1 dostihy.

obrázek - Warrsan obrázek - Wigmore Hall
Světoběžníci Warrsan a Wigmore Hall, zdroj Hong Kong Jockey Club

Ze stejné rodiny pochází také česká chovná klisna Latonia, importovaná z Francie; je pravnučkou Lilyiny dcery Nymbie. V našem chovu Latonia dala pětici potomků Louskáček, Look, Lexus, Labbela a Lord Meran; jediná dcera Labbela nezanechala potomky.

Schéma rodiny

Potomci Stelie

Stelie dala sedm hříbat, s výjimkou posledního všechna v Hřebčíně Napajedla:

obrázek - Stevont
Stevont s Ferdinandem Minaříkem před Čs. Derby
© Gabriela Jeníčková

Prvorozený Stevont byl zajímavým koněm. Jako dvouletý získal v Karlových Varech jedno páté místo (v debutu) a jedno druhé, za pozdějším jedničkovým vítězem Gelo; jako tříletý zahájil vítězstvím v dostihu III. kategorie; ve II. kategorii získal postupně dvě druhá místa (za Etruskem na 1400m, a ruským Tranzitem na 2200m); koncem května získal dvojkový Memoriál L. Lomaxe na 2200m nad Varaderem. Po těchto nadějných výkonech přišel pátý v Československém Derby - za Barbakanem, Zakinthosem, Winchesterem a Law Sozirim; zvládl porazit oba jarní klasiky Team Boye a Astru. Poté ovšem Stevont rok stál; v druhé půlce roku 1993 odběhl tři rovinové starty, v nichž se nedostal nad sedmé místo. V dalších dvou sezónách zkusil steeply, kde došel nejlépe pátý z pěti koní v proutkách, a třetí ze tří ve steeplu v Bratislavě; jinak došel sedmý, osmý a dvanáctý.

O rok mladší Stephanie odběhla mezi třemi a pěti lety 29 rovinových startů, a získala 6 vítězství, jedno v zahraničí. Do formy přicházela během tříleté sezóny, na jejímž konci jako favoritka získala Českomoravskou cenu - po tuhém boji o hlavu tu porazila výtečnou, tehdy dvouletou Miss Ballad. Ještě v listopadu pak došla třetí v dostihu I. kategorie za Architekturou a Lakonkou. Po ne úplně zdařilé účasti v jedničkových dostizích začátkem čtyřleté sezóny vyhrála koncem července trojkový handicap v Chuchli; v následujícím startu přišla čtvrtá v jedničkové Ceně SCHPMDK, kde na jejím štítě zůstala mj. Recepta. Koncem sezóny pak dovezla druhé a první místo ze zahraničí. Jako pětiletá odběhla sezónu v dostizích II. a I. kategorie, a získala čtyři druhá, jedno třetí a tři čtvrtá místa; druhá přišla v jedničkové Ceně Darley Arabian za Folkem, kde porazila Yockera, a v jedničkovém Handicapu cestovní kanceláře S.I.T., kde podlehla tříletému Valesanovi, ale v poli zůstali Hairy Dream, Grin, Diftera a Kerrier. V jediném pokusu na proutí v roce 1996 Stephania padla.

Step pro stáj hřebčína Napajedla trénoval Radek Vraj. Výpis kariéry:

Proč byla Step tak zoufale menežována jako tříletá, to už se nedozvíme. Její forma z Oaks ovšem naznačuje, že Step si své místo v chovu plně zasloužila.

obrázek - Stephania obrázek - Step
Polosestry Stephania a Step © Gabriela Jeníčková

O tři roky mladší Steffi odběhla 17 rovinových a 16 překážkových startů. Na rovině získala vítězství III. kategorie na 1000m v Brně, a vítězství IV. kategorie na 1600m ve Slušovicích; umístila se jedinkrát, v Hluboké nad Vltavou na 1000 metrů. Lépe si vedla na steeplech, kde vyhrála také dvakrát; překvapivě triumfovala v jedničkové Ceně České asociace steeplechase nad Varcasem. V následujícím startu přišla pátá ve steeplu II. kategorie za Mrazíkem, Hastavenem, Laneretem a Cedrem; porazila Sorda s Eklererem. V Memoriálu kpt. Poplera ovšem došla devátá z jedenácti, a formu z předchozích startů už nezopakovala.

Stendar odběhl čtyři starty III. kategorie, od 1000 do 1800 metrů; jednou šestý z osmi, dvakrát předposlední z osmi a čtrnácti koní, jednou poslední z devíti.

Sterol získal ve čtyřech rovinových startech IV. kategorie druhé místo na 2400m, čtvrté na 2200 a páté na 1600; ve steeplech převážně VI. a III. kategorie byl z deseti startů čtyřikrát zadržen, třikrát vyhrál, dvakrát došel druhý a jednou čtvrtý. Čtvrté místo pochází z jedničkové Ceny ČASCH při dni Velké pardubické, kde došel za Balamutem, Cieszymirem a Joung Manem, ovšem s výrokem "daleko".

Nejmladší Sirtha, jediná odchovaná ing. T. Hubáčkovou, odběhla osm překážkových startů v dostizích III. a IV. kategorie, došla nejlépe třetí v Albertovci, a dvakrát čtvrtá ve Slušovicích.

Dcery Stelie

Zařazeny do chovu byly pouze dvě dcery, Step a Steffi.

Steffi
obrázek - Steffi
Steffi s Janem Paulinou © Gabriela Jeníčková

Steffi odběhla poslední start v roce 2003, připuštěna byla hned následující rok. Steffi již není na živu; zanechala čtyři hříbata, tři pro K-K Metal, nejmladší v chovu Napajedel:

Svůdná odběhla na rovině čtyři starty - v III. kategorii přišla pátá a třetí, v listed Karpatské ceně beznadějně poslední. Ze tří pokusů na proutěnkách získala jediné čtvrté místo; ze čtyřkových steeplů jedno druhé, dvě třetí a dvě čtvrtá.

Valach Stefan z šestnácti pokusů na rovinách nezvítězil; posbíral tři druhá a dvě třetí místa především ve IV. kategorii; ve steeplechase získal tři čtyřková vítězství ze sedmnácti startů.

Valach Serapis odběhl devět rovinových startů až na výjimku IV. kategorie; došel nejlépe šestý, dvakrát byl zadržen.

Poslední dcera Scarletta nestartovala.

Svůdná ani Scarletta nezanechaly žádné potomky; Svůdná již nežije, Scarletta nebyla poslední tři sezóny připouštěna. Větev Steffi tedy se Scarlettou patrně vymizí; v rodině Stelie tak pokračuje pouze Step.

Step
obrázek - Step
Step v Napajedlích, léto 2008 © Jana Němečková

Step strávila celou svou chovnou kariéru v Hřebčíně Napajedla, kde zanechala 11 hříbat:

Valach Steen absolvoval do tří let šest startů na rovinách; jednou zvítězil v dostihu IV. kategorie v Lysé, v dalších startech se nedostal přes šesté místo. Od čtyř let běhal především krosy; získal dvě vítězství III. a IV. kategorie, tři druhá místa, jedno třetí a dvě čtvrtá. Výše než ve III. kategorii nikdy neběžel.

obrázek - Stigma
Stigma © Jana Němečková

Prvorozená dcera Stigma ukázala talent už ve dvou letech, kdy získala slušovický dostih III. kategorie; v pardubickém zimním favoritu došla osmá, necelých devět délek za vítěznou Larrimah. Jako tříletá odběhla 7 startů a nikdy nedošla hůře než šestá; v Ceně hřebčína Napajedla přišla třetí - 10 délek za duem Larrimah a Pomada, ale stále před např. Ketty Sharp; v Oaks došla čtvrtá za suverénní (11 délek) vítězkou Larrimah, Unlimited a Ketty Sharp; v posledním startu sezóny přišla pátá ve slovenském St. Legeru. Během čtyřleté sezóny se postupně vrátila na kratší distance; druhé místo v jedničkové Jaguar Grand Prix na 1400m ztratila jen o krk s Estykem, jedničkovou Cenu Femat na 1600m vyhrála o krk nad Pistácií a Arsaabou; v listed Ceně Scottish Rifla prohrála třetí místo o krk s klasičkou Tantrou. Nestačila ve vytrvaleckém Zlatém poháru; v Ceně Pat's Music došla nejlepší z našich koní, druhá za vítěznou Němkou Viplanou; ve Velké ceně Prahy přišla třetí, daleko za prvními dvěma, ovšem těmi byli Kifaab s Tribal Instinctem. V Pardubické míli stihla tabuli za kvartetem Scyris, Tribal Instinct, Nolan a Zambesi. Nejlepší formu měla Stigma v pěti letech - jistě smetla Pistácii v jedničkové Ceně pojišovny Generali na 1400m; při Derby opanovala pole Ceny přírody Trangas nad hvězdným polem; zopakovala si to o měsíc později v Bratislavské míli, kde o 3/4 délky porazila Certuse a další 2 1/4 přidala Zambesimu. V posledním životním startu, trialu Velké ceny Prahy, se rozloučila důstojným druhým místem za Zambesim. Celkem Stigma získala 5 vítězství z 24 startů; jen 4x se nedostala na tabuli. Vyhrála 721 470 korun.

Druhá dcera Stepnie odběhla do tří let sedm startů; získala jedno druhé místo a čtyři pátá, většinou ve III. kategorii.

Stelarita v letech 2003 - 2007 odběhala 35 startů, získala dvě vítězství IV. kategorie, 8 umístění ve III. kategorii a jedno v druhé. V roce 2008 byla připuštěna a 2009 porodila hříbě; 2012 se Stelarita opět vrátila na dostihovou dráhu. Do srpna 2014, kdy definitivně ukončila kariéru, odběhla dalších 15 startů, získala jedno vítězství a dvě druhá místa v nejnižších kategoriích.

Hřebec Stephouse odběhal 24 startů a vyběhal 24 tisíc korun. Získal čtyři druhá místa, tři z toho v V. kategorii.

Step For Life odběhla 13 rovinových startů; v jediném pokusu na proutěnkách padla. Získala jedno vítězství ve III. kategorii, druhé a třetí místo ve II. kategorii, dvě druhá místa ve III. kategorii. Získala bezmála 100 000 korun.

Step by Step do čtyř let absolvoval 12 startů na rovině, od IV. kategorie do listed; vyhrál dostih čtyřkový dostih na míli v Chuchli, ve II. kategorii získal druhé místo za Lucky Horse, a další dva tabulové doběhy. Zúčastnil se Velké jarní ceny 2009, kde došel 8. z 12 koní, cca 11 1/2 délky za vítězným Age of Jape. V roce 2011 zkusil steeplechase v Mostě, kde došel těsně druhý; další starty neabsolvoval.

Valach Spencer běhal jako tříletý v tréninku Jaroslava Votavy; z šesti startů dvakrát zvítezil ve IV. kategorii na 2400 metrů, a dvakrát se umístil, ve IV. kategorii na 1600m a III. kategorii na 2400m.

obrázek - Step Dancer
Step Dancer jako roční © Ivana Konečná

Valach Step Dancer je v osmi letech aktivním steeplerem. V tréninku Josefa Váni absolvoval jen čtyři rovinové starty - jednou druhý, jednou čtvrtý ve IV. kategorii; během dosavadních 31 startů na překážkách se vypracoval na dvojnásobného vítěze III. kategorie, umístěného v I. kategorii a pátého z NL Poplerova memoriálu.

Sabana z osmi pokusů na rovinách získala dvě třetí místa, v III. a IV. kategorii; ze čtyř pokusů na proutí získala dvě vítězství a dvě umístění. V dalších dvou startech byla zadržena, čímž v roce 2013 ukončila dostihovou kariéru.

Valach Stretton, letos šestiletý, je aktivním dostihovým koněm v tréninku Čestmíra Olehly. Na rovině odběhl jediný start jako dvouletý, ve Slušovicích, kde finišoval poslední; jako tříletý v bumperech získal nejprve páté místo v početném poli, později druhé o krátkou hlavu. V prvních proutěnkách získal páté místo. Jako čtyřletý po třetím místě z proutěnek přešel na steeply - zde má statistiku 2 vítězství, dvě druhá, dvě třetí a dvě pátá místa; dvakrát byl druhý ve steeplechase I. kategorie, a na podzim 2015 vyhrál NL Cenu firmy Chládek a Tintěra při dni Velké pardubické. V letošním debutu skončil třetí v Ceně města Pardubic I. kategorie.

obrázek - Sabana obrázek - Step For Life obrázek - Stretton
Zleva Sabana jako roční, Step For Life a Stretton © Ivana Konečná

Z jedenácti hříbat uváděných Jockey Clubem tedy všichni startovali. Stigma byla několikanásobnou jedničkovou vítězkou na míli; Stelarita nepředvedla oslňující výkony, ale obdivuhodnou tvrdost. Stepnie, Step For Life a Step by Step předváděli pěkné výkony ve třetí kategorii; Stepdancer a zejména Stretton jsou nadějnými steeplery.

Dcery Stepi

Do chovu byly zařazeny čtyři dcery Stepi, což je pravděpodobně konečný počet. Jmenovitě jde o Stigmu, Stelaritu, Stepnii a Step For Life; drobný otazník zatím visí nad sedmiletou Sabanou.

Stigma
obrázek - Stigma, Sky Dancer
Stigma s prvorozeným Sky Dancerem ve Vlachovicích © Eva Holubcová

Stigma, vzhledem k výkonnosti největší naděje rodiny, dala se vzorovou plodností dodnes devět hříbat, všechna v chovu K-K Metal:

Prvorozený valach Sky Dancer odběhal šest startů ve IV. kategorii, většinou bez výjimky končil v závěru startovního pole.

Valach Sienit odběhal 34 startů, získal 3 vítězství IV. kategorie - zajímavě na 1200, 2400 a 3400 metrů. Nejlépe dosáhl ojedinělého umistění ve II. kategorii.

obrázek - Stinger
Stinger v červnu 2016 © Ivana Konečná

Valach Stinger po výborném středotraťaři Sholokhov získal pět vítězství III. kategorie, dvě vítězství II. kategorie a úspěšně si vedl i výš: v Gd3 Kinscem Preis skončil čtvrtý, jen čtyři délky za vítězem; umístil se pátý v listed Ceně Scottish Rifla, druhý v jedničkovém Jesenném handicapu, čtvrtý v jeho další edici a pátý v jedničkové Velké októbrové ceně. Ze 42 startů jich téměř čtvrtinu vyhrál, a vyběhal bezmála 450 tisíc korun.

Stinga předvedla slibný úvod kariéry - druhá ve II. kategorii, třetí v jedničkové Ceně Whisky - postupně spadla do třetí kategorie, a nakonec přešla na steeply. Je vítězkou na proutěnkách i ve steeplechase, obojí V. kategorie, a v současnosti je stále aktivním dostihovým koněm.

Stigana nestartovala, v šesti letech nemá potomky, nebyla připouštěna.

Valach Stigris je dosud aktivním dostihovým koněm; z deseti startů byl čtyřikrát třetí, dvakrát čtvrtý, vždy ve IV. kategorii.

Letos tříletý valach String je také aktivní; podobně jako o rok starší bratr odběhl 7 startů převážně ve IV. kategorii, získal dvě třetí, jedno čtvrté a jedno páté místo na distancích od 1600 do 2200m.

Dvouletý Stuke v tréninku Radka Holčáka má za sebou dostihový debut, v září ve Slušovicích přišel po boji druhý o krk v dostihu III.kat. na 1600m.

Nejmladším potomkem Stigmy je roční Stinbox; z připuštění 2015 zůstala Stigma jalová po Ray of Light.

Stelarita

Stelarita byla připuštěna jako sedmiletá, po pěti letech na dostihové dráze; v chovu Miroslava Kantka dala jediné hříbě:

Smooth Dancer nikdy nestartoval. K dalším případným připuštěním Stelarity bohužel nemám potřebné údaje; jak je uvedeno výše, Stelarita se v sezóně 2012 vrátila na dostihovou dráhu, a běhala do roku 2014. V sezóně 2015 nebyla připuštěna.

Stepnie
obrázek - Stepnie
Archivní snímek Stepnie © G. Jeníčková

Stepnie působila v chovu Miroslava Kantka, kde dala jednoho hřebce a čtyři klisny:

Nikdo z nich se nedostal na dostihovou dráhu; žádná z dcer nezanechala hříbata.

Step For Life

Step For Life v chovu Hacur s.r.o. zanechala jediné hříbě:

Stepida v tréninku Filipa Neuberga je aktivním dostihovým koněm, bohužel s výjimkou startů dvouleté sezóny ve IV. a V. kategorii. Je nezvítězivší a neumístěnou; nejlépe získala čtyři čtvrtá místa, vše v dostizcích od dvou až do tří kilometrů.

Step For Life bohužel již nežije.

obrázek - Step For Life obrázek - Stepida
Vlevo Step For Life v Bratislavě, květen 2010, a vpravo Stepida ve Slušovicích, červen 2016 © Ivana Konečná

Současnost rodiny

Step uhynula v roce 2012. Z jejích čtyř dcer je dodnes aktivní jediná Stigma; Step For Life nežije; chovné působení Stelarity bylo spíš výkřikem do tmy, a Stepnie je vyřazena a u jejích čtyř dcer nejspíš neexistuje naděje, že budou působit v plnokrevném chovu.

Stigma zatím z devíti hříbat zanechala pouhé dvě dcery - nestartovavší a nepřipouštěnou Stiganu, a dodnes běhající Stingu. Po Step For Life zůstala jediná dcera Stepida, také aktivní na dráze.

Závěr

Celý osud rodiny tak momentálně nese na svých bedrech sedmnáctiletá Stigma. Přičemž pokud nedá další dcery, rodině se povede velmi zle... Vzhledem k výkonům Stepidy je asi jedinou další reálnou nadějí rodiny už jen sedmiletá závodící Stinga.

Zdroje: