Alag

Napsala Monika Dlugošová, foto archiv autorky, publikováno: 8.3. 2009, doplněno 3.2. 2011

obrázek - Alag
Alag

Jméno koníka je Alag (Scottish Rifle – Angelika, Hviezdar), nar.25.5.1984 v Šamoríně. Moc o jeho minulosti nevím,ale vím, že běhal dostihy. Měl zranění a asi od té doby má blistry na předních šlachách.Po dostihové kariéře se údajně účastnil i parkurů.Jeho dostihovým trenérem byl MVDr.Čestmír Olehla.Hodně by mne zajímala jeho minulost než se dostal do Jezdeckého centra ve Městě Albrechticích (okr.Bruntál), kde je ustájený dosud. Zkoušela jsem i přes net se něco dozvědět, ale nic moc konkrétního. Pár lidiček když ho vidělo a znalo ze Světlé Hory nevěřili, že je to on a že ještě žije.

Jak se naše cesty potkaly? Byl koupen z dostihové stáje v Malé Morávce (okr.Bruntál) majiteli výše uvedeného Jezdeckého centra, krátce před odvozem na jatka v jeho 17 letech. Majitel tenkrát jel kupovat koníka pro jednu paní a byl mu Alag nabídnut za pár korun, takže místo jednoho koníka byli koupeni dva. Hned mi Alag padl do oka. Byl využíván v jezdeckém klubu k výcviku dětí a jezdila na něm dcera majitele s cílem absolvování nějakých parkurů. Alag mi byl později nabídnut k pronájmu, což jsem využila. Bohužel se začaly objevovat občasné problémy s pohybovým aparátem v důsledku dostihové kariéry. Majitelé se rozhodli Alaga prodat. Nechtěla jsem se s ním rozloučit, protože to byla " láska na první pohled ". První moje otázka byla, zda by ho neprodali mně. Majitelé tedy navrhli darování s tím, že koník zůstane ustájený u nich, občas ho využijí pro výcvik dětí a na vodění a já souhlasila. Tím se splnil můj sen, mít vlastního koníka. Tak už jsme asi cca 6 let spolu. Je to prostě můj miláček. Učila se na něm jezdit i má mladší dcera, která miluje zvířata a chce být veterinářkou, takže mi pomáhá se o Aldu starat, když má zdravotní problémy a nejenom to.

Kdyby tak neměl poznamenané nožky, tak je to pořád krasavec i přes svůj věk. Od léta 2008 už se na Aldovi nejezdí a užívá si svého koňského důchodu i ze zdravotních důvodů (artróza). A ještě něco málo o povaze Alaga: Je to takový "hodňousek ", nikdy nikomu neublížil a můžou se o něj starat i malé děti. Na ježdění je také hodný, ale zkouší co si může dovolit. Byl miláčkem dětí v jezdeckém kroužku. Jenom doufám, že tady s námi bude ještě dlouho a bude mu zdravíčko sloužit.

Dodatek: Alag odešel na věčné pastviny ve věku 27 let dne 2. února 2011...