Aleida Guevara

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv Kateřiny Kukalové, publikováno: 28.11. 2012

obrázek - Aleida Guevara
Aleida Guevara již jako ex-dostihák

Tahle hnědá kobylka na dostizích poutala vždycky moji pozornost. Nejen svou zvláštní krásou a zajímavým zbarvením. Také svým talentem udělat z dostihu pořádné show. Nejvíc si její svérázný postoj k dostihu pamatuji z Mostu roku 2008, kdy ji ani zkušený Josef Bartoš nepřemluvil ke startu čtyřkové steeplechase. Dráhu tehdy opustili ještě před zkušebním cvalem. Žokej, který ji v Čechách doprovázel v každém z jejích startů, tehdy zklamaně odcházel vedle tančící Aleidy po svých. Naštěstí se jednalo o výjimečný nevydařený pokus a její ostatní výkony stojí za zmínku. Předtím, než se dostala v českém tréninku do péče Josefa Váni, absolvovala jako tříletá jeden rovinový dostih bez umístění. Ve čtyřech letech přešla na překážky. V sezóně 2008 se na dráze představila čtyřikrát.

Ve dvou čtyřkových steeplechase na trati 3.400m získala jedno 2. a 3.místo. Sezónu ukončila říjnovým vítězstvím v chuchelských proutěnkách třetí kategorie. V následujícím roce startovala pouze jednou v dubnu na lysolabském závodišti, kde ve steeplechase III.kategorie dosáhla na 4.místo. Tím se její závodní kariéra uzavřela.

Aleida Guevara se v létě 2012 dostala do péče Kateřiny Kukalové. Užívá si spokojený život rekreačního a lehce sportujícího koníka v podkrušnohorské Bublavě. Zároveň dělá společnost plnokrevníkovi Swangoo. Ty tam jsou její vzpurné nálady. I když občas dá svým jezdcům najevo, že když se jí něco nezdá, je připravená o problému "diskutovat".