Anita

Napsala Marcela Klingorová, publikováno : 17.2. 2007

V 90.letech již v mnoha klubech (a starorolský nevyjímaje) převládali teplokrevní koně, nicméně tu a tam se přece jenom několik plnokrevných vysloužilců objevilo.

obrázek - Anita
Anita

Anita (American Prince - Albanera, Windwurf) se do Karlových Varů přicestovala z Přeštic, kde se v roce 1989 narodila, v roce 1992. Drobná černá hnědka bez odznaků byla původně vybrána pro parkury, ale brzy se ukázalo, že taková náplň práce ji vůbec nebaví. Byla hodně citlivá a psychicky nevyrovnaná. Vyžadovala klid a trpělivost, při každém důraznějším a nepochopeném povelu ihned zpanikařila. Jezdec, který uměl použít jemnou a klidnou ruku, se na ní ale příjemně povozil. Postupem doby byla zařazena do provozu pro zkušenější jezdce. Tam na ni byly kladeny podstatně menší nároky než ve skokovém tréninku. S novým využitím se vyrovnala dobře, vychovala spoustu mladých jezdců. Pomocí ní také mnoho z nich možná poprvé zažilo pocit, jak vyjít koni vstříc a že otěž není brzdou. A také že uspokojivého výsledku v podobě "spokojený kůň = spokojený jezdec" můžeme dosáhnout i bez použití síly a přetahování.

Charakterově jinak bezproblémová klisna přivedla v roce 1996 na svět hnědou kobylku po hřebci Frühesch a na počest právě konaných olympijských her byla pojmenována ATLANTA. Tato jemná a figurantní klisna ale bohužel musela být pro neustále zhoršující se stav, po oslepnutí na obě dvě oči, utracena jako pětiletá.

A její maminka? Anita byla prodána do soukromé jízdárny v Kladrubech u Toužimi v roce 1998, kde se spolu s dalšími koníky zapojila do výcviku dětí.