Beauty Princess

Napsala M. Klingorová, foto archiv autorky, publikováno : 27.12. 2011

obrázek - Beauty Princess

Jak výstižně charakterizovat dceru plemeníka Bin Shaddad (USA) a klisny Beautiful Delight (IRE)? Vodítkem nechť je nám překlad jejího jména. Je opravdu krásná a navíc je "princeznička". Podle majitelky Jany Valdmanové je desetiletá hnědka silnou osobností. Z jejího vyprávění mi bylo po chvíli jasné, že to s ní nebývalo lehké ani v dobách, kdy závodila. Měla jednoduše řečeno svou hlavu. Do malé soukromé sportovní stáje v Rosnicích na Karlovarsku byla z Mlýnců přivezena na doporučení Josefa Váni jako perspektivní koník na military v listopadu 2005. Od samého počátku byla tou již zmiňovanou osobností a to jí zůstalo dodnes. Jako čtyřletá se chovala jako remonta a tak se pouze zajížděla.

Současná majitelka i kobylčina stálá jezdkyně Jana Plachá shodně říkají: "Talent má. To je velká výhoda. Jenže je psychicky nestálá a zbytečně moc přemýšlí. Takže nás už ani nepřekvapí, že parkury odšlape buď čistě nebo neodstartuje. Drezúrní úlohy zvládá bez problému. Neustále musíme dbát na jeden závažný fakt a to, že nemá ráda holeň. Mezi několika zkušenými jezdci, kteří měli snahu zasvětit Beauty Princess do sportovního ježdění, byl také Jiří Luža. Po marných pokusech nad ní zlomil hůl. Prostě když si postavila hlavu, nešlo to s ní ani po dobrém ani po zlém. Ona musí chtít sama. Potom podává dobré výkony a to nejenom v nižších soutěžích všestrannosti."

Konkrétně v této sportovní disciplíně by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout mnohem výraznějších úspěchů než na dostihové dráze. Na rovinách se v letech 2003-04 objevila celkem pětkrát. Nejlepšího výsledku dosáhla v karlovarské míli V.kategorie, kdy doběhla po tuhém boji o krátkou hlavu druhá za Cheisonem. Jednou si vyzkoušela proutěné překážky na pardubické dráze, ale stejně jako v trojkové mostecké steeplechase bez uspokojivého výkonu.