Bellaboy (FR)

Napsala Marcela Klingorová, foto Romana Nevěřilová, publikováno: 17.2.2008

Podrobně představovat francouzského odchovance Bellaboye by zcela jistě bylo nošením dříví do lesa. Každý, kdo se orientuje v oblasti tuzemského dostihového sportu, si toto jméno spojí s nezapomenutelným sprinterem, který před několika lety strašil své soupeře, kdekoliv se objevil.

obrázek - Bellaboy (FR)
Bellaboy (FR)

Svému majiteli vydělal hodně přes dva milióny korun a tímto výkonem se po právu řadí k nejúspěšnějším koním, kteří v novodobé historii po českých, potažmo slovenských drahách, běhali. Svoji dostihovou kariéru začínal před 12 lety na slušovickém závodišti, kde mj. vytvořil rekord dráhy na 1.000m. Většina lidí si ho pamatuje s pověstnými pruhovanými stínidly na očích, které zdědil po jeho slavném stájovém kolegovi Blueridge Dancerovi v době, kdy byli oba v tréninku u Františka Holčáka.

Bylo by zdlouhavé jmenovat všechny úspěchy dnes čtrnáctiletého Bellaboye. Na start se postavil celkem 63x a dvacetkrát se mu podařilo vyhrát. Navíc se 35x umístil na dotovaných místech. Na svém kontě má řadu významných vítězství a umístění v dostizích nejvyšších možných kategoriích (Gd-3, Listed, CH, I.kategorie).

Připomenu pouze některé příklady: je trojnásobným vítězem Zářijové ceny z let 1998, 1999 a 2001. Dvakrát triumfoval ve Svatováclavské ceně, v roce 2000 před Hyphenem a v následujícím roce před Gotykem, stejně tak jako ve slovenské Ceně Brochwicza (1998 a 2002), kde byl v obou případech jeho jezdeckým partnerem František Vávra. Málokterý kůň trénovaný v českých podmínkách se může chlubit tím, že na svých zádech nosil žokeje světové třídy. Při vítězství v jedničkové Ceně Mysa na kilometrové trati v Bratislavě v červenci 2002 totiž reprezentanta stáje Bellaboy Hostišová nevedl nikdo jiný než Lanfranco Dettori.

obrázek - Bellaboy (FR)
venku

V roce 2004 aktivní dostihovou kariéru ukončil a do zaslouženého důchodu se vrátil do míst, kde začínal, tedy do slušovických stájí k trenéru Janu Demelemu. Zde si také plnými doušky užívá každodenního lenošení ve výběhu s dalšími vysloužilými závodníky a kamarády, chovnou klisnou Chanci a Arsadem.

Pravidelně chodívá pod sedlem na procházky po místních rozlehlých loukách. Sedí-li na něm dítě nebo slabší jezdec, je velice opatrný. Usedne-li ale na jeho hřbet někdo zkušenější, občas se valáškovi v plné síle po rychlosti zasteskne a zavzpomíná si na doby, kdy dobíhal do cíle na prvních místech. Belin, jak se mu zkráceně ve stáji říká, nepohrdne žádnou návštěvou, která donese nějaké pamlsky. Především jablek a mrkve dokáže spořádat nepočítavě… Je velmi mazlivý, nejraději a nejčastěji se nechává něžně drbat od své oblíbené ošetřovatelky Veroniky Jakubů. Patříte-li k fanouškům mohutného a stále skvěle vypadajícího hnědáka, který v žádném případě do starého železa zdaleka nepatří, naleznete další fotografie a informace na adrese www.jandemele.cz. (Psáno r. 2008.)