Britinetta

Napsala Marcela Klingorová, foto V. Marková a T. Huclová, publikováno : 1.5.2008

Napajedelská odchovankyně Britinetta byla přesvědčivým příkladem toho, jak se geny dědí z rodičů na potomky. Její mohutnější, avšak mimořádně pěkně tvarovaná postava napovídala, že je hříbětem plemeníka House Rulese. Ostatně stačilo se podívat Britinettě do očí, její pohled nápadně připomínal právě tatínka.

obrázek - Britinetta
Britinetta

Od dvou let hájila barvy stáje Samira Arabians a pod vedením manželů Novákových ve své premiérové závodní sezóně ze tří startů jednou vyhrála. Byl to od ní heroický výkon, protože ve svém rodném hřebčíně zůstala jako jeden ze tří posledních ročků, čekajících na nového majitele a vlastně by se dalo říci, že ji nikdo nechtěl. Odvezena a hlavně obsednutá byla až začátkem května!

V klasickém ročníku se v devíti startech dokázala několikrát umístit, především ve čtyřkových a jednom trojkovém dostihu. Nejlépe se jí vedlo na západě a severu Čech, tedy na karlovarském a mosteckém závodišti a na distancích kolem dvou kilometrů. V letních měsících v Karlových Varech doběhla dvakrát druhá a v Mostě třetí, poté se vrátila zpět do lázeňského města pro 5.místo v dobře obsazeném dostihu III.kategorie.

Jako čtyřletá se na start postavila jenom jednou začátkem května 2006 a po kolizi s dalším koněm v dostihu II.kategorie dlouhém 1.800m obsadila 13.místo ze 13 startujících. Ironii osudu doplnil fakt, že šlo o klisnin 13.start v kariéře. Z Chuchle si kromě posledního místa přivezla také zranění, které ji doprovázelo celou sezónu. Možná si někteří mysleli, že jsme ji do této kategorie poslali kvůli našich vysokým ambicím, ale pravý důvod je mnohem jednodušší. Jednak jsme do Chuchle jeli s naší druhou kobylkou Last Apple a protože Britinetta v té době neměla příliš dobrý handicap, pojali jsme náš počin jako přípravný dostih pro další a klisně lépe vyhovující starty.

obrázek - Britinetta
Britinetta s kolegy

Zranění, které si z dostihu odnesla, se zpočátku týkalo přední nohy, do které se druhou nohou při kolizi praštila. Náraz musel být hodně silný, protože měla zcela ohnutou podkovu. Naštěstí si neporanila šlachu, ale několik dní ještě pokulhávala. Boule jí na noze zůstala natrvalo. Později začala mít evidentní potíže se zadní částí těla. Před každým cváláním se musela dlouho rozcházet a uvolňovat. Vše pokračovalo kulhání nejprve na jednu zadní nohu a když přešlo, pokulhávala zas na tu druhou. Problém byl vždycky někde v oblasti kolene. Když se nám zdálo, že kulhání pominulo a Brita začala zase pracovat, asi dvakrát jsme ji přihlásili do dostihu. Těsně předtím bylo zase všechno jinak a celý problém začal nanovo.

Když byl realizační tým kolem Britinetty přesvědčen, že její zdravotní problémy konečně odezněly a ona se může vrátit na dráhu, při poslední tréninkové práci v říjnu 2006 se velmi vážně zranila a po několika hodinách přes veškerou snahu veterináře svůj největší boj v životě tato hodná a pracovitá hnědka s hvězdičkou na čele prohrála...