Čalan

Podle vyprávění Kateřiny Radvanské zpracovala Marcela Klingorová, foto archiv K. Radvanské, publikováno: 22.7. 2008

Potomek Lancelota a Čájy (po Cobalt) svoji dostihovou kariéru začal až jako tříletý v červnu roku 1998. Odchovanec pana Jiřího Tomka, který provozoval stáj Lucie v Mokrém a posléze reprezentant stáje Liola, byl tehdy uváděn jako svěřenec trenéra Jana Janeckého a ve čtyřkovém dostihu vypsaném výhradně amatérským jezdcům na mílové trati, kterou opanovala Marquise pod Johannou Reich-Rohrwing, doběhl na předposledním místě.

obrázek - Čalan
Čalan ještě u bývalé majitelky

Čalanova dostihová kariéra měla jepičí život, protože hned druhý start byl zároveň jeho posledním. Stalo se tak začátkem srpna na benešovské dráze, kde se představil opět v dostihů amatérů. Tentokrát šlo o steeplechase IV.kategorie a na trati dlouhé 3.200m v sedle s Petrem Syrovým skončil jako poslední. Závodní ambice tedy na dobro zhaslyČtyřletého Čalana zakoupila Kateřina Radvanská jako rekreačního koníka. "Byl moc hodný na ošetřování i celkově, vozil bez problému malé děti," vzpomíná Katka. "Jen venku byl trochu živější, ale pokud chodil pravidelně, tak byl skvělý i venku. Ničeho se nebál a šel všude. Dodnes moc a moc lituji, že jsem ho prodala." To bylo ke konci června 2002.

Čalan odjel do Roštení u Holešova na Kroměřížsku. Ale podle útržkových informací ani to nebyla jeho cílová stanice. Čalan měl později putovat dále, zaslechla jsem, že snad údajně jezdil rodeo, prostě se pohyboval někde mezi rekreačním a westernovým ježděním.

"Dokonce se prý měl zúčastnit natáčení nového dílu Letopisů Narnie, ale jestli tahle informace je pravdivá, tak to opravdu nevím", dodává na adresu svého bývalého zvířecího kamaráda Katka, která tímto prosí o jakékoliv zprávy o Čalanovi. Můžete jí napsat na mail katerina@radvansky.net.