Camey a Gaurus

Napsala Edita Sluková, foto archiv autorky, publikováno: 22.10. 2008

Camey (Remal – Canberra, Jaguar), nar. 1998; Gaurus (Fallada – Gazelda, Derzkij) nar. 1988

Valacha Gauruska jsem koupila v létě roku 1997 od MVDr. Daňka, u kterého jsem si koníka i ustájila. Začátky byly s koníkem "krušné", vzhledem k tomu že to byl sprinter a uměl dobře za své dostihové éry běhat, chtěl mi to i často dokazovat.

obrázek - Gaurus
Camey a Gaurus

Postupem času se uklidnil zjistil, že na každé louce nejsou dostihy. Dokonce dokázal chodit jen na ohlávce, ale to jsem musela jet sama bez koní. V roce 1999 jsem dostavěli koňské boxy a Gauruska jsem si přivedla vítězoslavně domu, to jsem měla již koně dva. Roční Camey (Remal – Canberra) a již zmíněného Gauruse. Gaurusek byl vyjímečně hodný koník, prožila jsem s ním velmi hezkých roků, bohužel byl dost opotřebovaný z dostihů a tak jsme z něj udělali postupem času společníka hříbatům, dělal jim takového strejdu vychovatele. Jednoho dne jsem našli Gauruska na pastvě se zlomenou nohou. Zlomenina byla vážná a tak jsem se rozhodla ukončit jeho trápení dne 10. října 2002. Nyní Gaurus běhá na věčně zelených pastvinách. Mezitím byla Camey tříletá a já jí dala to dostihového tréninku k p. Holčákovi. Zde kobylka odběhla jeden rok, celkem šla 6 dostihů, z toho vytěžila 1. x první v V. kategorii a 1x 5. místo ve IV kategorii. Na rok šla kobylka domů a pak jsme zkusili ještě v roce 2003 překážky, ale již u pana Papouška v Srníně. Bilance 4 starty z toho 1x 4. místo. Camey se bohužel v poslední dostihu zranila šlachu a tak odešla do důchodu jako chovná.

obrázek - Camey a Gaurus
Camey a Gaurus

Camey jsem odvezla připustit hřebcem Secret´n Classy a mám od ní krásného, dnes již valacha Camaieu, také v tréninku u p. Papouška. Camey byla velmi hodná a spolehlivá klisna, to po ní zdědil i její syn. Camey potřebovala více času a péče, než jsem jí mohla dát, a tak jsem jí prodala na důchod paní od Prahy, které bohužel krátce po prodeji (v červenci) náhle uhynula na koliku v pouhých 6 ti letech, pro mě to bylo dost nepochopitelné a bolestné zjištění, neboť za dobu, co jsem kobylku měla, nikdy žádnou koliku neměla. Volba prodeje Camey mě dodnes mrzí, myslela jsem, že si kobylka polepší a stal se bohužel pravý opak.Tím ale nechci dávat vinu nové majitelce, kterou úhyn Camey velmi ranil. Tiše ve skrytu duše doufám , že se oba koníci našli na věčných pastvinách a spolu tam běhají ,jako tomu bylo na zemi.Na oba koníky dodnes vzpomínám jako na velké přátele a kamarády. V podstatě na ně nikdy nezapomenu.