Častren

Informace shromáždila a dále zpracovala Marcela Klingorová, archiv L. Stajskové datum zveřejnění: 19.1. 2014

obrázek - Častren
Častren

Častrenův životní příběh, a především jeho smutný konec, patří až na hranici krimi. Ale o tom později. Na hnědáka s výraznou šňupkou na čumáčku si pamatuji jako na vrstevníka našich dostihových kobylek. S jednou z nich, se Scavage, se potkával jako čtyř- a pětiletý na překážkách. Potomek Feuersturma a Čarrezy měl snad jedno jediné životní štěstí. A to, že byl v oblibě u amatérské jezdkyně Lucie Stajskové, která s ním (v té době byla již jeho majitelkou) odjezdila několik steeplechase.

Mnohdy s dobrým umístěním. Častren byl v dostihovém provozu šest let. Za tu dobu absolvoval 20 rovinových startů převážně ve III. a IV.kategorii a získal 1 vítězství, 6 třetích a 3 čtvrtá místa. Z šesti překážkových startů se mu nejlépe vedlo v říjnu 1994 na závodišti v Lysé, kde pod Luckou doběhl jako třetí. Po skončení dostihové kariéry v roce 1999 si ho Lucka vzala a směřovala ho jak na military, tak na parkury. Žili si svůj obyčejný klidný život. Potom ale přišel rok 2006. Lucka o svého milovaného koně přišla. Ne zcela obvyklým způsobem. Častren byl odcizený. Od lidí, u kterých tehdy 16letého valacha měla ustájeného, se dozvěděla, že uhynul. Neexistoval ovšem žádný veterinární záznam ani doklad o odvozu ostatků. Protože se nejednalo o ojedinělý případ zmizení koní v této oblasti (ještě několik let poté obcházel koňaře na západě Čech fantom, který, jak se zjistilo, má konkrétní ženské jméno – viz kauza Podlesny), Lucka podala trestní oznámení. Vyšetřování nebylo jednoduché. Trvalo to velice dlouho, než se ledy hnuly. Častrenovi to bohužel život nezachránilo. Musel s mnoha dalšími podstoupit potupný odvoz na jatka, až za hranice republiky.

Bezmoc, neuvěření a zoufalství z toho, že svého koně nedokázala ochránit, dokládají i po tolika letech slova Lucky: "Je to hrozné, že už je to taková doba a stále jsem se s tím nedokázala vyrovnat."