Centirol

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv Heleny Polákové, publikováno: 20.5.2008

Potomek House Rulese a Centidy se narodil v napajedelském hřebčíně 14.února 1999. Tmavý hnědák svoji závodní kariéru jako dvouletý nezahájil nikterak oslnivě, když v samém konci sezóny na lysolabském závodišti v mílovém dostihu III.kategorie doběhl jako poslední.

obrázek - Centirol
Centirol

Ve třech letech se mu vedlo mnohem lépe, byť většina absolvovaných dostihů patřila do IV. nebo V.kategorie. Zpočátku nabíral formu pomalu a dvakrát skončil v poli poražených. V karlovarském červencovém handicapu V.kategorie na trati dlouhé 1.600m ovšem již naznačil zřetelný progres těsným druhým místem za klisnou Clairefontaine a následný srpnový start v lázeňském městě se odehrál již plně v jeho režii, když pod žokejem Donovalem lehce o 7 délky porazil Sorciera a Copacabanu.Na zdejší dráze se Centirolovi líbilo, protože i další dostih, tentokrát spadající do IV.kategorie opanoval velmi lehce o bezmála pět délek před Thálií a Cartou Blancou. Ze západu se poté vydal na sever, aby na mosteckém hipodromu pod amatérkou Veronikou Polákovou zvládl dvoukilometrovou porci trojkové Ceny Vogel electric na pěkném 4.místě za Robinem, Cuketkou a Latidarem. Sezónu ukončil ziskem třetího triumfu v dostihu vyhrazeném amatérům, když v roli favorita společně s Irčankou Susan Leahy ve slavnostní náladě den před Velkou pardubickou po boji o krk porazil dvojici Wild Rain a Merry Dancer.

Dobře rozjetou kariéru hned zjara následujícího roku zbrzdily zdravotní potíže, které uspíšily předčasný odchod z dráhy. V sezóně 2003 startoval pětkrát v trojkové společnosti v Chuchli a Mostě na distancích od 1.300m do 2.200m, ale ani jednou se nevešel tzv. "na tabuli".

Posledním dostihem svěřence trenéra Františka Vítka byla mílová čtyřková Cena Sokolovské uhelné s am.V.Polákovou a 8.místo z 10 startujících bylo neklamným znamením zhoršujícího se zdravotního stavu. Vyšetření prokázalo přítomnost plísně vzdušných vaků. S nejistými prognózami se naštěstí úspěšně podrobil operaci. Další Centirolovy kroky nasměřovala jeho majitelka paní Helena Poláková na Brněnsko. Po rekonvalescenci věnovala valacha studentkám, které se o něho po dobu jeho pobytu na veterinární klinice v Brně staraly, pro rekreační ježdění. Dnes si Centirol - již zcela v plné síle - užívá pohodového života ve společnosti obětavých lidských kamarádů.