Confidence

Napsala Karolína Havlová, foto archiv, publikováno: 7.7. 2012

obrázek - Confidence
Confidence

Confidenci jsem si koupila před téměř 12 lety. Ve stáji na Jihu Čech stála nenápadná menší hnědka s výrazem, kterému říkám My little pony. A ta krásná očka mě přesvědčila o tom, že to je Ona. Bylo mi 16, tudíž mě omlouvá, že si mě získala pouhým pohledem. Nebyla drahá a tak jsem si ji odvezla domů. Tam jsem velice rychle zjistila CO jsem si to koupila. Confidence je vzteklá, náladová, hysterická a bývala zkažená, kopavá a kousavá. Myslím, že to byl nejvzteklejší kůň v okolí. Dodnes nemá ráda čištění a sedlaní, což ovšem přičítám práci lidí, kteří ji jako mladou připravovali. První rok jsme spolu pracovaly na tom, že se nelítá, že na kruhu se dá ohnout, že křížek velikosti 40 cm se nemusí skákat jako steeplový skok – taková klasika. Je to typický kůň jednoho pána, lidi nikdy ráda neměla, koně taky moc nemusí (čas od času si ve stádě vyhlédla valacha a toho při svých jindy tichých říjích obtěžovala) a každý kdo se s ní setkal mi řekl, že je, dejme tomu, specifická a málokdo takovou osobnost potkal.

obrázek - Confidence
Confidence drezúrní

Nicméně společnými léty se vše uklidňovalo a velká změna v jejím chování nastala, když jsem si ji přivedla domů. Potřebuje svůj daný neměnný režim, velmi alchymistický přístup ke krmení a mraky sena. Kdysi bývala hubená - jak se můj kamarád trefně vyjádřil, kůň anorektik. Nicméně po přesunu do domácího prostředí začala kobča nabírat. Tou dobou byla připuštěná a já si byla jistá, že musí být březí, když tak pěkně přibírá. Bohužel se ukázalo, že jsem ji jen začala krmit správnou dávkou sena, kterou v komerčním ustájení evidentně nedostávala. Sem tam jsme si zajely parkur, ale vzhledem k tomu, že jsem byla student a živila jsem si koně sama, tak jsme nezávodily nijak aktivně. Ale mně stačilo, že vím, že na to máme. Pro Confi nebyl problém v tréninku skočit 160 a skákat jsme se učily společně. Je to extrémně poctivá kobyla. Nikdy neštycla a ani o tom neuvažovala a mnohokrát mě zachránila při špatném nájezdu. Časem jsme i jezdily bez sedla a bez uzdečky jen na nákrčním řemenu, se kterým jsme si skožily i pár skoků. Ač je Confidence specificky vzteklá, dokáže být spravedlivá a když jí člověk dokáže, že jemu může důvěřovat udělá pro něj maximum. Jak život člověka táhne různým směrem, tak jsme se na čas opět ocitly v komerčním ustájení, kde jsme potkaly perfektní holčinu, která se o Cofču starala, když jsem odjela do Irska pracovat ke koním. Také to chvíli trvalo, ale zvykly si na sebe a ten rok, co jsem byla pryč jí Cof dělala radost, ráda na ní vzpomíná a občas za námi jezdí babču pomazlit. Dokonce si se svou sestrou pořídily poloviční sestru (po otci) Concidence. Dneska (rok 2012) je Confičce (Fík, Cofule, Clofan, Ludra, Hydra, princezna) 22 let a těší se dobré kondici i zdraví, v časech dostihů utržila zranění šlachy, blistrovalo se a netuším, jak moc doléčilo. Občas na podzim šlacha zazlobí, zezačátku zlobila víc, ale správným kováním, ježděním a odpuštěním si tréninku i naplánovaných hubertů se nám podařilo, že několik let se šlacha nijak výrazně neozvala. Jen když je teplo, dusno, nebo podzimní sluníčko tak občas nateče.

obrázek - Confidence
Confidence drezúra moc jde

Za ta léta měla jednou koliku, kdy bylo potřeba kapaček, a 3krát antibiotika, když se odřela a její citlivá plňáskovitá podstata to těžce nesla. Vloni, ve svých 21 letech šla poslední hobby závody, drezurky Z1, Z2 s 4. a 5. místem (i přes mladou konkurenci čítající 15 koní) a parkurek do 70 cm za 2. místo. Chody má stále čisté (dostala pochvalu i od renomované drezurní trenérky) a vloni se nám po letech drezurního snažení, podařilo zařadit do našich tréninků i přeskoky ve cvalu 3-3 a pasážové kroky. Letos si užívá aktivního důchodu, zhruba 4 krát týdně vyjížďka a 1-2 krát lehké přiježďování na jízdárně a dělá partnera pro vyjížďky s mladými koňmi. Hříbě nikdy neměla, ale vždycky dělala velmi dobrou tetu ostatním. Občas povozí děti a chová se k nim vždy nadmíru opatrně, pokud však na ni pustím mírně pokročilého jezdce, tak když má náladu, dokáže mu z vyjížďky udělat peklo. Nicméně takové nálady jsou již ojedinělé.

Confidence je kůň, který mě naučil nesmírné trpělivosti, která se mi mnohokrát hodila při práci s mladými a zkaženými koňmi. Naučila mě mnoho různých "triků", jak nakládat se zkaženým koněm (ona byla taková malá sbírka zlozvyků) a dala mi krásná léta po jejím boku. Její otec (Meander) se údajně dožil 27 let, tak doufám, že ho trumfne.