Damah Storm

Informace shromáždila a dále zpracovala Marcela Klingorová, datum zveřejnění: 21.11. 2013

Ryzák narozený v dubnu 1997 si v dostihovém světě okusil kromě sulek téměř vše. Devětkrát vyběhl na rovinách (2x zvítězil ve sprinterském dostihu, jako dvouletý ve IV.kateg. a tříletý ve III.kateg.), dvakrát se představil v proutěných překážkách a třikrát okusil štěstí ve steeplechase. Ve třech letech si udělal výlet do nejvyšší společnosti a obstál.

obrázek - Damah Storm
Damah Storm

V Mem.prof.Václava Michala (CH, 1.418m) obsadil pod Fr. Vávrou slušné 5. místo za kvartetem Interstice, Niki, Pasquinus a Glarcan. Ani za dvě umístění (druhé a čtvrté místo) z bratislavské "dvojky" nejsou k přehlédnutí. Sezónu 2001 absolvoval již jako skokan. S jedinou výjimkou, kterou byla rovinová Karlovarská dvojnásobná míle, ve které neobstál a dokončil jako poslední. Po sérii neúspěšných pokusů, kromě jednoho 3. místa v mosteckém dostihu přes proutěné překážky, bývalý zástupce stáje Ray Racing a svěřenec trenéra Františka Holčáka ze světa turfu odešel.

Oťas, jak je vznešeně pojmenovaný valach domácky oslovován, se věnoval lehčímu parkurovému skákání, ale po několika málo nevydařených závodech se z něho stal aktivní rekreant. V posledních letech své aktivity rozšířil o jednu velmi prospěšnou činnost. Patří do týmu hiporehabilitačního sdružení Bambini, které sídlí v Karlových Varech v prostoru původních dostihových stájí. Možná nedobyl všechny dostihové dráhy. Možná nedosáhl v turfu mety nejvyšší. S největší pravděpodobností ovšem dobyl srdce pacientů, kterým pomáhá mnoho let navracet hybnost.

Kůň na hipoterapii musí být zdravý, psychicky vyrovnaný, odolný a tolerantní. Musí mít rád lidi a především děti. Nesmí se nechat rozptýlit vnějšími podněty. Před Damah Stormem se mnoho z nás skloní a pomyslí si, jak je dobré, že místo potlesku z tribun sklízí potlesk od vděčných pacientů a jejich rodičů. To ostatně dokládá také jeho ošetřovatelka a jezdkyně Míša Hodinová: "Otík je strašně hodný, spolehlivý a děti ho milují. Neublíží, je chytrý, ví, že nesmí nic udělat, co by je vyvedlo z míry. Pacientům se věnuje dvakrát v týdnu. Zbylé dny věnujeme "venčení" - chodíme na jízdárnu, lonž, na procházky, do výběhu. Má v praktické hipoterapii hodně zkušeností, je využíván pro tzv. ležáky. Děti, které se téměř nehýbou, ale občas také děti mentálně bezproblémové, ale se špatnou motorikou.