Dame de Prague

Ryzka s výraznými bílými odznaky měla pořádně smůlovatý (a dost krátký) život. Dříve, než jí bylo umožněno prosadit se na dostihové dráze a předvést geny předané rodiči z britsko (Alex the Great) - amerického (matka Desert Wildflower) spojení, se zranila na pravé zadní noze a nad dostihovou kariérou se náhle vznášel velký otazník, který se i po zaléčení změnil v konečný vykřičník stop!

obrázek - Dame de Prague
Dame de Prague a J. Křížová

Její původní majitel, kterému měla přinášet radost i slávu na travnatém oválu, se rozhodl pro jinou a méně náročnou cestu a v listopadu roku 2003 ji z dostihové stáje Pavla Krejčího v Libé poslal o pár desítek kilometrů na východ, na Karlovarsko do péče trenéra Julia Vallyho. Pod jeho vedením měla být klisna přiježděna a zaskákána. Protože tzv. "sloní noha" byla pouhou vizuální překážkou, brzy byla Dáma zařazena do řádného tréninku. Tam se projevila jako šikovný a velmi snaživý koník, kterého mohli bez větších potíží jezdit i mladší a méně zkušení jezdci.

Sportovní kariéru začala na lehčích parkurech po přechodu do střediska Javor Hory v těsné blízkosti dosavadního působiště. Na svém kontě měla i několik čistě absolvovaných parkurů do stupně "ZL". V prvních červnových dnech 2004 a po několika vesměs úspěšných sezónách (i při změně majitele) byla nakonec odvezena jako rodinný koník ke své nejčastější jezdecké partnerce Radce Beránkové do Jakubova. Podle zprostředkovaných informací se bohužel klidného stáří na břehu pulsující řeky Ohře nedočkala. Počátkem roku 2007 údajně podlehla zraněním, které jí ve výběhu způsobila smečka zdivočelých psů.