Declare

Napsala Jana Filipská, foto autorka, publikováno: 30.3. 2010

Hnědka, narozena 12.5.1992 v NIVA Trenčín po Black Pot (IRE) z Domcette (IRE). Na dostihové dráze se ukázala jen krátce. Dvouletá nestartovala, tříletá v jediném startu v Bratislavě doběhla na pátém místě s dotací 1.200 SK a svoje dostihové snažení zakončila ve čtyřech letech ve Slušovicích na proutěných překážkách, kde doběhla do cíle po pádu bez jezdce.

Declare si koupil pan Hubáček a zařadil ji do chovu. Ani zde příliš nepronikla. Jediný potomek, který se postavil na dostihovou dráhu byla hnědka Donclare narozena 27.4. 1998 po Donegal (IRE). Ta 2-3 letá startovala 3x, jednou doběhla čtvrtá s dotací 3.600 Kč, dále našla, díky svému klidnému charakteru, využití k rekreačnímu ježdění. Uhynula v červnu 2009.

obrázek - Declare
Declare

Následující roky zůstala Declare jalová po hřebcích Friedland (USA) a Muscatite (IRE). V roce 2001 porodila 15.3. hnědku Dark Princess po Bin Shaddad (USA). Bohužel klisnička v jednom roce uhynula. Vyřazení z plnokrevného chovu se samo nabízelo.

Klisna našla nového majitele, pana Doležela, jenž se zabýval rekreačním westernovým ježděním. Inspirován její dcerou pod sedlem, která byla ustájena spolu s matkou, našel v ní spolehlivou společnici na procházky a Huberty a nejrůznější jezdecké akce. Plnokrevník opět dokázal svoji všestrannost. Declare ukázala svoji povahu v nejlepším světle. Jezdila na ní bez obav i dítka.

V dnešní době je Declare matkou tří potomků po quater hřebci Purr Dun It Power. Jejím novým majitelem je Petr Vízdal a v chovu quater horse míní pokračovat. Fotky ze současnosti možno shlédnout na stablewillow.webnode.cz.

P.S.: Je zvláštní, kam se mohou osudy jednotlivých koní z rodiny zatoulat. Polosestra Declare Divá Bára po Sectori (USA), byla na dostihové dráze vynikající a taktéž v chovu. U pana Ševčíka ve Vlachovicích zanechala po sobě šampionky dvouletých klisen Divokou Orlici a Divokou Šárku, úspěšnou Divokou kočku aj. Ale to už je zase jiný příběh…