Démona

Napsala Marcela Klingorová, fotky archiv autorky, S. Hlubůčkové a Z. Kiszy, publikováno: 20.8.2008

obrázek - Démona
Démona jako dostihový kůň

V období, v němž dcera Mill Ponda a Desdemony reprezentovala naši stáj (na konci 90.let), jsme ji přezdívali "věčně druhá". Subtilní atletka, absolutní aristokratka a jemná figurantní bělka nám svými vyrovnanými výkony připravila hodně radosti. Naše modro-bílé barvy začala hájit jako tříletá. Do té doby měla na svém kontě z šesti absolvovaných dostihů III.kategorie 4 umístění (2x druhá, 1x třetí a čtvrtá). I když nevynikala silou, její předností bylo pevné zdraví a schopnost zpracovávat zátěž. Jinak by se s největší pravděpodobností na dráze během jediné sezóny neobjevila hned dvanáctkrát.

Během roku 1998 startovala až na jednu výjimku výhradně ve čtyřkové společnosti na tratích od 1.400m do 2.4000m, kdy ke čtyřem 2.místům přidala ještě dvě umístění. Zmiňovanou výjimkou byla Červnová cena (II.kategorie) na mosteckém hipodromu, kde ale neměla nárok na soupeře vedené vítězným Chamillem a umístěnými Nalií či Distinctly Lillií a skončila jako poslední.

Začátek sezóny 1999 Démonu (v té době již po změně majitele), nezastihl v optimální formě. V prvních dvou dostizích (a zároveň také posledních na rovině) se umístila daleko za polovinou výsledkové listiny. Podstatnější změnanastala přechodem na překážky, když v prvních proutěnkách IV.kategorie ukořistila 3.místo. Sezónu ukončila 7.místem ve čtyřkové steeplechase. V následujících dvou letech se v akci představila pouze čtyřikrát. Jednou dokázala zvítězit na pardubické dráze ve steeplechase V.kategorie dlouhé 4.300m. Dalšího triumfu s výrokem zadrženě 10 délek v totožné kategorii na trati o 200m kratší dosáhla v říjnu 2002.

Démona v 2. profesi

Následující rok své zkušenosti zúročila na specifické dráze v Kolesách, kde ve steeplechase II.kategorie dlouhé rovných pět kilometrů doběhla pod Janem Faltejskem na 5.místě. Jejími přemožiteli v různých dostizích byli jen pro zajímavost Vagant, Centax, Bargiel, Válečník, Kyrton, Polebos a jiní, tedy koně, kteří patřili mezi nejužší špičku tuzemských steeplerů. Ve Velké benešovské (I.kategorie) si na druhou stranu dokázala poradit s Barrowem, Garibaldim, Tombou Labombou nebo Lateritem. Démona postupně dozrála do užitečné překážkářky. Počínala si velice jistě, ze 14 startů cíle nedosáhla jen v jednom případě!Během své závodní kariéry absolvovala 20 dostihů na rovině (s 1 vítězstvím), 1 dostih přes proutěné překážky a z již uváděných 14 startů ve steeplechase vytěžila 2 první místa.

Po odchodu z dráhy byla Démona zhruba pět let vidět při soutěžích všestrannosti a také na parkurech (dosáhla úrovně stupně "L"). To už se v přeloučské Malé jezdecké společnosti z jemné labilní kobylky stal mohutný a dobře nasvalený sportovec. Počátkem ledna 2008 se Démona přestěhovala do Trutnova a zde byla uchovněná (v chovu ČT). Nyní ji čeká úplně nová role - mateřská.