Deneb

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv ing. Kalužíkové a J. Mynaříkové, publikováno: 31.12. 2008

obrázek - Deneb
Deneb

Čtyřletý hnědý valach Deneb by do naší galerie vzhledem ke svému nízkému věku ještě patřit neměl, ovšem i v jeho případě se potvrdilo, že původ není zárukou kvalitních výkonů. V kolonce "chovatel" najdeme jméno Ray Racing a tak možná někteří zavětřili, že jeho rodiče budou mít co do činění s Velkými Karlovicemi a trenérem Františkem Holčákem. Denebovým otcem je populární bělouš Blueridge Dancer, mimo jiné vítěz české i slovenské Velké jarní ceny, Lázeňské míle či Velké ceny Prahy a matkou dvojnásobná trojková vítězka Dissiana.

Nic tedy zdánlivě nebránilo tomu, aby synek pokračoval v jejich úspěšné dostihové kariéře. Leč tajná přání svých majitelů nesplnil. Jako dvouletý se na dráze ukázal třikrát v dostizích III.kategorie. Vyzkoušel sprinterskou i mílovou trať, ale umístil se pouze jednou – jako pátý ve Slušovicích. Jako tříletý sklouzl ze čtvrté do páté kategorie, ale kromě dubnového 5.místa na chuchelské dráze se mu v dalších startech nedařilo. Jedním z faktorů, které výrazně ovlivnily jeho využití v dostihovém provozu, byl zdravotní stav, který mu nedovoluje intenzivní přípravu do dostihu. Deneb má přerostlý hleznový kloub a šavlový postoj.

Jeho majitelkou se stala ing.Zdeňka Kalužíková a ta mu zajistila slušné zacházení, dobrou péči, dostatek krmiva (Deneb z dráhy přišel vyhublý) a vyjížďky po okolí stáje. Podle jejích slov se on zase odvděčil klidnou a nelekavou povahou a ochotou plnit její přání. Pokud mu zdravíčko vydrží a potíže se zadníma nohama se nepřihlásí předčasně, mají šanci spolu užívat hodně dlouhý život. I když, jak paní Zdeňka říká, není Deneb žádný krasavec, o to důležitější je fakt, že v něm našla povahově vyrovnaného koně.