Dick Morris

Informace shromáždila a dále zpracovala Marcela Klingorová, datum zveřejnění: 9.2. 2014

Irský rodák po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v kronice českých dostihů poslední doby. Jako dvouletý, v roce 2007, absolvoval všechny starty ještě v zahraničí. S bilancí tří 3. míst a jednoho doběhu mimo dotované příčky. Pro sezónu 2008 byl přestěhován do Čech a jako svěřenec trenéra Fr. Holčáka o sobě dal důrazně vědět hned v prvním startu na našem území. Stal se vítězem Velké jarní ceny (Listed, 1.600m). Po diskvalifikaci Kevina The Knighta, s níž svedl tuhý boj a původně o nos prohrál. Své kvality potvrdil v následující Velké červnové ceně (National Listed, 2.235m). V ní mu vítězství patřilo na první pokus. Po tuhém boji o hlavu porazil Budapeste. Směle kráčel do Českého derby, ale na lepší než 9. místo se ani s pomocí zkušeného ostrovního žokeje Dwyera nedostal. O místo lépe si vedl v St. Legeru a náročnou sezónu ukončil 6. místem v pardubickém testu na zkrácené distanci 1.900m. Návrat do formy naznačil na začátku sezóny 2009 v Gomba hdcp, když pod jemnou rukou Zuzany Vokálkové ukořistil blízké 3. místo za Daidalosem a Connexem. Následující dva starty sezóny, pokaždé v nejvyšší kategorii, nedopadly podle očekávání. Pokaždé zaostal za dotovanými místy.

Od roku 2010 se Dick Morris přeorientoval na překážky, ale ani v jednom ze dvou seznamovacích dostihů se do cíle nepodíval. V přípravě u Josefa Váni byl syn plemeníka Kalanisiho v průběhu roku 2011. Vyhrál jeden čtyřkový dostih přes proutěné překážky, jednou skončil třetí. Zbylé tři starty byly smůlovaté a dostih nedokončil. Dneska už si na startovní boxy ani nevzpomene. Žije si spokojeně v Posázaví (v obci Vodslivy) u Anety Fantové.

obrázek - Dick Morris
Dick Morris

Jak se k nám Dick dostal? Přítel původně trval na motorce, ale já motorky moc nemusím… Tak jsem mu navrhla: "Chceš adrenalin? Koupím ti dostihového koně a budeš mít takového adrenalinu, že se z toho..."

Tak jsme hledali. Oba. Až jsem našla inzerát na prodej několika plnokrevníků. Nám se moc líbil jeden valášek, ale bohužel byl už pryč. Dick tedy na nás tak nějak "zbyl". Na první návštěvě z něj byl přítel naprosto unešený. Vlastně i já. Bylo to nádherné zvíře, samý sval a šlacha. Bohužel jsme přijeli už za tmy, tak nám ho jen vyvedli z boxu. Chvilku jsme povídali a odjeli. S tím, že si to promyslíme. No byli jsme nadšení. Říkali jsme, jestli tam zůstane do jara a nikdo ho nebude chtít, tak ho vezmeme. Uběhly snad ani ne 3 měsíce a jeli jsme se na něj podívat znovu. Přítel nahlédnul do boxu a Dick se k němu přihnal se sklopenýma ušima rozevřenou tlamou jako krokodýl. Přišla nabídka na svezení. Přítel s větou: "Já tady nebudu nikomu dělat kašpara", nechal ozkoušení koně na mě. A tak jsem v pátém měsíci těhotenství lezla na úplně cizího koně. Samozřejmě jenom v kroku. Chtěla jsem vědět, jak reaguje na pobídky, jak zastavuje. A fungoval skvěle. Při sesedání jsem prohlásila: bereme.

18.12.2011 se přítel stal hrdým majitelem. Dicka jsme vypustili na 3ha pastvinu s pláštěnkou a "starej se o sebe sám". Pro někoho možná drsný způsob aklimatizace boxového koně, ale pro Dicka to znamenalo zásadní změnu v životě. A tím i v chování k lidem. Hned první den se mu povedlo mě pokopat a při krmení se mě párkrát kousnout, ale tak nějak jsem mu to rozmluvila. Během jednoho měsíce Dick se svými móresy nadobro přestal. Při sedlání a uždění stál naprosto klidně s ušima vepředu, neuvázaný. Jsou to už 3 roky, co Dicka vlastníme. Je z něj naprosto báječné a spolehlivé zvíře. Sveze dítě, začátečníka, pokročilého i zkušeného. Každý na něj nasedá i sesedá s úsměvem. U Dicka je největším kladem jeho klidná, nezáludná, vyrovnaná povaha. Je jedno, jestli bude stát měsíc nebo více, je jedno jestli s nim budete lítat po dědině tryskem nebo se jenom courat krokem. Pokaždé se svezete tak, jak si přejete. Nejraději má svoji pastvinu, kde tráví většinu času, samozřejmě žrádlo a čím rozhodně nepohrdne v létě, je plavení.

Fotky ze současnosti jsou k vidění na http://anjahorses.rajce.idnes.cz/.