Dobroment

obrázek - Dobroment
Dobroment

Anglický plnokrevník Dobroment pochází ze "smíšeného" manželství. Narodil se v únoru roku 2003 americkému tatínkovi Super Moment a polské mamince jménem Dobra Mysl. Na začátku závodní kariéry sympatického dlouhonohého koníka dostal do tréninku ing. Zbyněk Jelínek. Zřejmě v důsledku nesouměrného růstu se na hnědáčka nepospíchalo a jako dvouletý vyběhl pouze jednou a navíc až v závěru sezóny na závodišti ve Velké Chuchli, kde v dostihu III.kategorie obsadil pod Jakubem Pavlíčkem 8.místo. Zmiňovaný jezdec se až na jedinou výjimku stal Dobromentovým stálým partnerem. Hned po prvním startu nové sezóny v roce 2006, kde na vytrvalecké trati 2.200m v půlce května skončil jako sedmý, bylo stáji Soare Sekt, kterou reprezentoval, i samotnému trenérovi jasné, že s klasickými ambicemi počítat nemohou a tak se o měsíc později postavil na start trojkového dostihu v Mostě. Tentokrát z mety 1.800m neukrojil ani centimetřík, protože v časovém limitu nevstoupil do startovního boxu. Reparát na lysolabském závodišti v prvním červencovém dni skončil opětovným 8.místem v Ceně CK Martin Tour na trati dlouhé 2.200m.

Vůbec nejlepšího výsledku dosáhl 20.srpna na provinční mimoňské (a zároveň domovské) dráze ve dvoukilometrovém rovinovém dostihu IV.kategorie, kde se umístil čtvrtý za New Tigerem (ž.Kovařík), Double Clubem (ž.Hronová) a Shalomem (M.Zatloukal). Při svém posledním startu kariéry v září v Lysé nad Labem byl "posilněn" žokejem Martinem Srncem, ale ani tentokrát moc chuti závodit neměl a skončil jako druhý od konce. Po rekapitulaci výkonů, tedy pouhého jednoho umístění ze 6 absolvovaných startů, bylo zřejmé, že v dobývání zelených oválů už Dobroment pokračovat nebude. Rázem se stal koněm na prodej.

obrázek - Dobroment
Dobroment s majitelkou

Možná měl špetku štěstí, že ještě jako nerozkoukané koňské miminko ve stáji ing. Jelínka stál společně s ryzkou Glarestou, kterou si již dříve odvezla do Karlových Varů nová majitelka Jana Kumičíková. Ta si už v té době sympatického hnědáka všimla a projevila zájem o jeho koupi v případě, že nebude dobře běhat...

Ten jako by si byl vědom "vysvobození" z dostihového světa, se hned po příchodu do starorolského klubu a jako čerstvý valášek choval naprosto vzorně. Zabydlel se vedle svojí bývalé kamarádky ze severních Čech Glaresty a celkem rychle srovnal s novou životní náplní.

Jak tvrdí nová majitelka a jezdkyně Míša, trenérka Jana i další dvě mladé pomocnice v týmu, Dobroment je povahově úžasné zvíře. Platí to jak při ošetřování, ale co je mnohem důležitější, také při ježdění. Od počátku se pod sedlem chová spíše jako "sporťák", který rád pracuje a učí se, spolehlivý je také při vyjížďkách do lesa. Jeho čtrnáctiletá jezdkyně si na něm může ve všech situacích být naprosto jistá. Příjemně se projevuje také pohybově a tak "dlouhonožku" co nevidět čekají drezúrní i parkurové závody. Tak ať se Dobromentovi a jeho lidským přátelům na nich vede mnohem lépe než na dostihové dráze.