Dzialon

Napsala Marcela Klingorová, foto autorka a archiv N.Pilečkové, publikováno: 14.8. 2011

Polský rodák Dzialon patří do skupiny šťastlivců, kterým se říká "osudoví". Je slepý na pravé oko a dávno opustil dostihové ovály. Trenérce Baštové nevozí vítězství, byť byla za celou jeho závodní kariéry pouze dvě. Dzialona si tehdy na sklonku sezóny jako tříletého společně s Jungem vybrala na dražbě v Polsku.

obrázek - Dzialon
Dzialon

Dnes dělá radost jinde a někomu jinému. Jako spokojený důchodce si užívá volnosti a pohody ve výběhu nedaleko Chýnova u Tábora. Patří jeho dávné obdivovatelce Nadě Pilečkové. Ta o hnědém valachovi vypráví: "Šmudlík, jak mu všichni říkáme, býval mým oblíbencem již v době, kdy stával v dostihové stáji na Osvinově. Po ukončení kariéry chodil asi dva roky pouze do výběhu. Příležitostně jsem se na něm svezla a bylo to moc fajn. Nakonec ale musel uvolnit místo aktivním závodním kolegům a já dostala od majitelů nabídku k jeho odkoupení. Jak vidíte, nezaváhala jsem. A to jsem si v roce 2005 pádem z něho zlomila obratel. Od té doby jsme spolu začali kamarádit. Má se dobře a vypadá spokojeně. Přes noc je v boxe, jinak tráví veškerý čas ve volnosti s dalším plnokrevníkem. Život mu znepříjemňují snad jen klíšťata, mušky a ovádi. Statek, kde je ustájený, je vlastně starým mlýnem lemovaným potůčkem. K mému koníkovi to mám z domu celkem blízko, zhruba 4km a tak jsme téměř denně spolu. Už se těším, až spolu budeme po porodu opět trénovat."

Opečovávaný Dzialon může tedy v klidu vzpomínat na úspěchy či neúspěchy, které během pěti let, kdy střídal tuzemská závodiště se zahraničními, nasbíral. Pohled do statistik za období 2004-08 je zajímavý. Na českém území vyběhl Dzialon jako čtyřletý. Kariéru zahájil ve dvou letech v Polsku. Celou dobu zůstal věrný rovinám. Jedinou výjimkou byla steeplechase na německém území, ze které vzešel jako vítěz Wallace vedený ž.P.Gehmem. Dzialon byl tehdy v průběhu dostihu zadržený. "Dzialon nemá skokový talent. Možná je to také tím, že nevidí na jedno oko. Že v tom dostihu neskončil v kotrmelacích, je téměř zázrak," hodnotí jeho překážkový debut a derniéru zároveň Naďa. Pohyboval se na úrovni III. a IV.kategorie a jeho optimem byly dostihy do dvou kilometrů. Osmadvacetkrát se postavil na start a mimo dvojice zmiňovaných triumfů, kterých dosáhl ve čtyřkové společnosti, se 11x umístil na dotované příčce. Jedním z nejhodnotnějších umístění bylo 2.místo v Lysé. V dostihu III.kategorie mu na vítěze Silnara chyběla pouhá délka a čtvrt.

Zatím tedy Dzialon trpělivě čeká, až jeho panička začne přízeň dělit mezi něho a malého synka. O dalších společných aktivitách budeme určitě informovat.