El Hadji

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv M.Knox-Crawfordové, publikováno: 11.4. 2013

Malý vzrůstem, obrovský svým srdcem. Tak bych popsala koně, jehož jméno je českým turfmanům velmi dobře známé. Subtilní ryzák pochází z chovu ing. J. Odcházela a v barvách jeho stáje jsme ho na dráze mohli sledovat sedm let. Absolvoval 46 dostihů, z nichž 6 bylo vítězných (tři v trojkové a I.kategorii a jeden ve druhé). Při jeho výbušném naturelu mu seděly dostihy od 1.000m do 1.400m. Pouze jednou v kariéře šel míli (jako dvouletý), ale v ní propadl. Je docela obtížné vybrat sezónu, ve které se mu dařilo nejlépe. Asi nejvyrovnanější výkony podával v roce 2008 jako šestiletý. Kromě jednoho případu pokaždé absolvoval dostih v jedničkové a vyšší kategorii. S výjimkou prvního sezónního startu v dubnu v Chuchli pokaždé doběhl na dotované pozici (1x vítězný, druhý a čtvrtý, 3x třetí a pátý). Že to El Hadji nemíval v dostizích jednoduché, dokazuje seznam jeho soupeřů, ke kterým patřili např. Scyris, Certus, Mr Dario, Daidalos, De Roberto, Ediggio, Terssio, Hanover Lady či Another True Story. Poslední jedničkový triumf se zrodil v podání potomka Glenstala a Emlah při Derby dni roku 2010.

obrázek - El Hadji
El Hadji s novou majitelkou

Jeden z nezapomenutelných výkonů El Hadjiho se pojí s červencem 2009. Do Poháru Filmového Festivalu (I.kat., 1.200m) byl na přímluvu Václava Janáčka trenérem Kubem dohlášený. Ten den byla karlovarská dráha notně zkrápěná deštěm a hluboký podklad nenasvědčoval tomu, že by mohl drobný koník uspět. Ale ti, kteří mu věřili, byli odměněni nádherným dostihem. El Hadji od počátku hlídal dění a nikoho nenechal na pochybách, kdo je v tu chvíli tím nejlepším. Chovatelský úspěch podtrhl druhým místem jeho pravý bratr Ediggio.

V čerstvější paměti určitě pro mnohé zůstává pražská Cena Auto Hase na 1.200m v roce 2010. Před cílovým mezníkem tehdy o vítězství bojovali čtyři koně a rozhodovaly snad centimetry. Tím nejšťastnějším byl bojovník El Hadji, který těžil z výrazné podpory žokeje Filipa Minaříka v sedle. Tímto fantastickým výkonem o krk porazil svého bratra Ediggia.

S přibývajícím věkem se tu a tam začaly projevovat také zdravotní zádrhely. Někdy pobolívalo jeho pověstné "bílé kopýtko". S mladšími soupeři už nedokázal držet krok a tak se jeho citlivý majitel rozhodl, že mu dopřeje zasloužený koňský důchod. El Hadji byl od prvních okamžiků, kdy přicestoval jako roček do dostihové stáje ve Smolivci, velkým miláčkem Moniky Knox-Crawfordové. Ta sledovala každý jeho krok v tréninku, věnovala mu veškerou péči a doprovázela ho na většinu dostihů. V říjnu 2010 se od pana Odcházela dočkala obrovské pocty – dostala svého osudového koníka darem! Prozatím si užívá spokojeného odpočinku ve stáji, ve které se v minulosti na všechny své starty připravoval, tedy v Mladém Smolivci na Plzeňsku. Jeho "panička" pracovně pobývá v dostihové stáji v Irsku a tak si svého čtyřnohého prince užívá vždy při návratu do Čech. Na tu chvíli se těší oba dva aktéři, protože El Hadji se nerad nudí ve výběhu. Podle Mončiných slov je pod sedlem velmi spokojený a vypadá, jako by z plného tréninku ani nevypadl. Jeho chuť k rychlému pohybu je prý znát na jejích rukách...