Farid

Napsala Marcela Klingorová s použitím informací z www.tjstartdomazlice.wbs.cz, foto Miroslava Holubová, publikováno: 31.10. 2012

Při letošní bleskové srpnové návštěvě jezdecké stáje TJ Start Domažlice, jejíž počátky sahají až do roku 1972, moji pozornost neupoutali ani tak nasvalení sporťáci, ale prostřední box, ze kterého vykukovala jemná ušlechtilá hlava s jiskrným okem. Tušila jsem, že o teplokrevníka pravděpodobně nepůjde. "Tohle je plnokrevný Farid, náš spolehlivý, ale občas i veselý pan profesor", znělo z úst našeho ochotného a milého průvodce. Zatím co si spokojený odpočívající hnědák náležející do rodiny Farcany, Faniky, Fatry Line, Fanegy či Fabia tu a tam přišel pro pohlazení nebo zašátral v kapsách, jestli se v nich neschovává něco na zub, dozvěděli jsme se o něm více.

obrázek - Farid
Farid

Potomek House Rulese a Far The Best je dalším příkladem vyřazeného dostihového koně, který své uplatnění našel v oblasti, která je stále více problémová. Jednoduše řečeno - jedná se o hluboký nedostatek schopných provozních nebo školních koní. Farid, pro většinu členů stájový mazlíček, učí jezdeckému umění děti a mládež tamního oddílu, ale není typem "trenažéru", se kterým si každý může dělat, co chce. Občas bývá pořádně veselý, při chuti jít dopředu. Nezapře v sobě plnokrevníka. S omladinou na hřbetě ho můžete vídat na parkuru při hobby závodech. Na webových stránkách klubu se Faridovo jméno objevuje dosti často. Několik málo úryvků, z roku 2011 si dovolím zveřejnit: ... Přesně jeden den před konání 121. Velké pardubické jsme uspořádali Předpardubické hobby závody. Tentokrát náš oddílový trenér Olda rozhodl, že do boje půjde jen Karolína a to s dvěma koni. Premiéra to pro ni byla v několika směrech. Nikdy nejela totiž 2 koně a navíc vyrazila poprvé i s naší mladicí Penelopou. Druhým závodníkem byl Farid. Ten proběhl základní parkur "do 80cm" bez problémů. Těsně před tím, než přišlo na řadu rozeskakování, povídal trenér: "Karolínko buď v kliku, já po tobě nic nechci, jen abys vyhrála." A tak jsem poslechla a jela na vítězství. A vyplatilo se. S Faridem jsme nakonec opravdu skončili na 1. místě.

obrázek - Farid
Farid jako učitel

Ferda byl přihlášený i do soutěže "do 90 cm". Základní parkur zvládl zase bez problémů. V rozeskakování byl koník již trochu unavenější, ale nic to nezměnilo na tom, že žádní bariéra nespadla. Čas ostatních jezdců jsem nesledovala a proto pro mě bylo příjemným překvapením, že jsme se znovu umístili. Tentokrát jsme byli druzí ... Jako již po několikáté jsme poslední sobotu o prázdninách uspořádali "Podzimní hobby závody".

Do boje vyrazili 3 naši závodníci. Byl to Olda Königsmark s mladicí Penelopou, Martina Chmelíková s línou Fantazií a Karolína Jírovcová s Faridem. Všichni jsme jeli soutěž "do 80cm". Základní kolo jsme překonali bez problémů. Poté nastalo rozeskakování, kam se z 27 soutěžících probojovalo 20 dvojic. Rozeskakování jsme přešli také čistě, teď záleželo jen na rychlosti. Karol s Ferdou se umístila na 7. místě. Dohodli jsme se, že Farid půjde i soutěž "do 90cm". Parkur přejeli nečekaně bez problémů a proto nás zase čekalo rozeskakování. Úspěšně jsme dojeli do konce. To je pro mě uspokojující, protože před 2 lety nebyl schopný skočit jeden skok, natož jet závody.

Možná, že Faridova nedůvěra ke skákání byla jednou z příčin, proč se odstěhoval ze stáje Josefa Váni. Ten je uváděný jako trenér pouze pro sezónu 2001, kdy dvouletý Farid absolvoval jediný start, ve kterém se neumístil. V následující sezóně se na dráze objevil sedmkrát. Jako svěřenec trenéra Vraje dosáhl ve dvou dostizích III.kategorie na 5. a 6.místo, dále pokračoval již v péči Filipa Neuberga. Dvakrát se mu podařilo zvítězit ve vytrvaleckých testech IV.kategorie na dráze v Mostě a Slušovicích a druhý doběhl v K.Varech. Zbylé dva starty skončily za očekáváním. S aktivním dostihovým děním se rozloučil v dubnu 2003 v Lysé 5.místem ve čtyřkovém dostihu dlouhém 2.200m.