Faridetta

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv A.Pavlišové, publikováno: 22.2. 2012

Napajedelská odchovankyně Faridetta se zajímavým původem (Rainbows For Life - Fanika) před sebou měla světlou budoucnost. Reprezentantka stáje Wrbna Racing a svěřenkyně trenéra Čestmíra Olehly ovšem svůj potenciál nedokázala odhalit. Na dráze pobyla pouhé dvě sezóny. Jako dvouletá absolvovala tři starty, ale ani v jednom nedosáhla na dotované místo. Je možné, že doplatila na poměrně silný ročník. K jejím vrstevníkům a potažmo přemožitelům patřili např. Ramble On, Fabregas, Rabbit King, Omnibus, Bailey a další. Tedy koně, kteří v následujícím klasickém ročníku již patřili mezi špičku. V sezóně 2010 se Faridetta pohybovala mezi třetí a pátou kategorií. Ani z jednoho dostihu (pokaždé na mílové distanci) neodešla bez peněz. Po třetím a čtvrtém místě v páté a čtvrté kategorii doběhla jako pátá v chuchelské trojce. To bylo ovšem ryzčino poslední účinkování na dráze.

obrázek - Faridetta
Faridetta s majitelkou

Na podzim 2010 se její novou majitelkou stala Adriana Pavlišová. A Faridetta jejím vysněným koněm, kterého si vyhlédla již jako ročku v Napajedlích. "Jenže v té době stála tolik, co nové auto. Rodiče nejsou miliardáři a banka mi půjčku neposkytla," uvádí jejich společný příběh Adriana. "Smutně jsem se jen dívala, jak Fari putuje do Wrbny. Po jejím červnovém zranění jsem tak trochu tajně doufala, že již běhat nebude. A vyšlo to. Vrátila se do rodných Napajedel a byla na prodej. Neváhala jsem. Tentokrát se jednalo o peníze výrazně menší a v září byla moje! V prosinci nás zastihly nepříjemnosti. Prodělala koliku, ale k naší radosti stačily na zažehnání injekce a šikovný pan veterinář se sondou. Fari byla brzy opět v pořádku. Ale od té doby moc klidně nespím… Faridettka miluje válení v bahně, takže zachytit ji na fotce čistou, je věc zcela nemožná. Jakmile ji vypustím do výběhu, vyhlédne si to nejšpinavější místečko a slastně se válí. To prý zdědila po své babičce Far The Best. Stále se dává dohromady po tom nešťastném zranění z dráhy. Hodně zhubla a na začátku vypadala dost špatně.

Faridettka od září minulého roku vystřídala několik ustájení, neboť najít to pravé ořechové se nám nějak nedařilo. Buď se jednalo o špatnou dostupnost stáje, nebo o neprofesionální personál. Fari procestovala celý zlínský kraj a nakonec se zakotvila u chovatele koní, který vlastní několik klisen pocházejících ze slavného rodu F, po Far The Best. Má se tam přímo pohádkově. Konečně nabrala, už je z ní zase dokonalý kůň s dokonalou postavou. Pomalu a jistě, po roce, nakupujeme vybavení. Sedlo, uzdečku, dečku, prostě všechno, co je potřeba ke kvalitní jízdě. Já jako majitelka se konečně (!) začínám učit jezdit. Téměř každý se nejdříve učí, jezdí několik let, a poté vybírá ideálního koně. Já to udělala naopak. Nejprve jsem koupila koně a nyní se všechno učím. Faridetta konečně našla ideální ustájení, kde dostává tu nejlepší péči, krmení a vše co k tomu patří. A to mi ke štěstí stačí - vědět, že se má můj vysněný kůň výborně!