Fifejda

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv Helena Poláková: 20.5.2008

Odchovankyni hřebčína Pulec Mimoň a budoucí reprezentantku stáje Sauter jako ročku umístila Helena Poláková do tréninku k Františkovi Vítkovi do Lysé nad Labem, kde si také koncem září 1999 odbyla svůj dostihový křest, který skončil posledním místem v dostihu dlouhém 1.600m. O měsíc později se hnědce po Buenos z matky Fudžiamy vedlo lépe a na chuchelském závodišti doběhla v dostihu o 200m kratším přesně v polovině pole, na 7.místě.

obrázek - Fifejda
Fifejda

Ve třech letech měla Fifejda hodně na pilno, absolvovala 10 startů převážně ve čtyřkových a pětkových dostizích na rozmanitých distancích – od 1.200m až po 2.400m. Bez umístění odjížděla pouze ve dvou případech. Třikrát doběhla jako druhá (dvakrát v Lysé a jednou v Chuchli a jednou jako třetí. Čtyřikrát 5.místem uzavírala tabuli, až na jednu výjimku (IV.kategorie v Karlových Varech) se pokaždé jednalo o pětkové testy.

O pouhý jeden start méně najdeme ve statistikách následující sezóny 2001, ve které své majitele potěšila mnohem více. Narůstající forma byla u Fifejdy patrná hned v jarním období, kdy se v pětkové společnosti ve 3 startech na centrálním závodišti dokázala 2x umístit na druhém a jednou na třetím místě. Na konci června ve svém 16. životním startu zvítězila pod Adélou Klepetkovou na domácí dráze v Mem.Václava Špačka (IV.kategorie, 1.600m) s jistotou dvou délek. Ve zbylých pěti startech sezóny se jí už tolik nevedlo. Až v posledním dostihu kariéry v rámci závěrečného chuchelského mítinku doběhla na vytrvalecké distanci 2.200m jako třetí. Tehdy se s dostihovým děním loučila tak trochu symbolicky dostihem III.kategorie pojmenovaným po jejím mateřském hřebčíně.

Fifejda byla zařazena do chovu a v roce 2003 přivedla na svět hřebečka From Devil po plemeníkovi Gay Devilovi. Ten byl bez dostihových ambicí prodán na Liberecko. Dnes jedenáctiletá Fifejda si užívá zaslouženého odpočinku v Lomnici nad Popelkou u paní Bergerové, kde také ze spojení s appaloosou Poki Red Bow v loňském roce porodila pěkného a šikovného hřebečka Freda.