Forest Man

Napsala Marcela Klingorová a Gabriela Hanelová, foto K. Kollárová, publikováno: 10.9. 2008

Chuchelský rekordman na distanci 1.200m (v roce 2003 ji dokázal zaběhnout za 1:10,3min), vítěz Svatováclavské ceny (2003) nebo Central European Breeder´s Cup Sprintu (2004), šampión mezi sprintery z roku 2003 – tak všechny uváděné přívlastky patří jedné z nejvýraznějších plnokrevných osobností z počátku 21.století. Kdyby se na dráze Forest Man nepotkával s nebývale silnou sestavou soupeřů zvučných jmen, kterými byli Scyris, Certus, Ozon, Shadow Day, Yokom či Vazon, určitě by jeho úspěchy byly mnohem výraznější. Na druhou stranu bojovat s těmi nejlepšími a hlavně s nimi držet krok, tak to je pokaždé veledůležitý ukazatel nesporných kvalit dostihového cracka.

V případě Forest Mana nemusíme chodit moc daleko, stačí nakouknout do statistik a projít si jeho dostihovou kariéru. Sedm dlouhých let (2000 až 2006) cestoval ze závodiště na závodiště po naší republice, Slovensku i Rakousku a pouze v jednom případě (jako tříletý) se představil ve čtyřkovém dostihu, který ovšem bez potíží vyhrál. Pak už jeho jméno obsahovaly startovní listiny nejvýznamnějších testů. Kariéru začal opatrně pouhými dvěma starty ve třetí a jedničkové kategorii a pokaždé se umístil na 3.místě. V nadcházejících sezónách bylo jeho sportovní vytížení nesrovnatelně bohatší, výjimkou nebylo ani 10 náročných startů. Z celkových 53 startů na rovině plných 16 proměnil ve vítězství a to vítězství ne ledajaká. V dostizích I.kategorie a vyšší triumfoval 12x, přičemž poslední takový triumf vybojoval na sklonku kariéry v Pardubicích v roce 2006, když pod Martinou Havelkovou nečekaně porazil favorizovaného Certuse. S aktivní kariérou se rozloučil koncem října stejného roku na bratislavském závodišti pěkným 3.místem v jedničkovém mílovém testu, když podlehl German Maltovi a Arbeccarovi.

obrázek - Forest Man
Forest Man ve své 2. kariéře

Forest Man na svém hřbetě jako málokterý v Česku trénovaný kůň nosil jezdce světového formátu. Vítězně se prezentoval pod J.Eganem a G.Hindem (Chuchle 2003), v tom roce ještě dosáhl 2.místa pod K.Fallonem v Bratislavě. Ke 4.místu ho potom dovedli P.Robinson (Chuchle 2002) a M.Dwyer (Chuchle 2006). Kompletní výpis dostihové kariéry hnědého valáška obsahuje ještě dva dostihy přes proutěné překážky. V prvním případě se v roce 2002 na slovenském území obsadil 4.místo (ze 6 startujících), ve druhém dostihu na pražském oválu v roce 2005, kterým bylo finále Seriálu Elektrizace železnic Praha, byl Radkem Havelkou zadržený. Na dotacích Forest Man překročil hranici dvou miliónů korun.

Forest Man sice odešel z dostihové dráhy, nikoliv ze sportovního světa. Momentálně působí v olomouckém JK Flanagan, kam byl zakoupen jeho nynějším majitelem p. Pavlem Spurným a pod vedením trenéra Milana Smékala úspěšně proniknul do parkurového ježdění. Jeho současná jezdkyně Gabriela Hanelová dnešního Forest Mana představuje:

"Musím říci, že je nesmírně učenlivý a poslušný. Nejdříve jsme na něm jezdili jen tak, pro radost. On se ale učil stále nové a nové věci a nejednou jsme zjistili , že se v přiježděnosti vyrovná ostatním parkurovým koním ve své kategorii. Takže jsme si řekli: "Proč to nezkusit?" a začali jsme trénovat s panem Smékalem. Zpočátku byl samozřejmě roztržitý a každá nová věc ho vyvedla z míry, ale snažili jsme se a snažíme postupovat maximálně pomalu, klidně a to mu vyhovuje. Chodíme jak na jízdárnu, tak i do terénu, tam byl hodně nervózní, ale když jde s koňmi, je naprosto v pohodě. Naproti tomu na jízdárně je pozorný a jdou mu prakticky všechny jízdárenské cviky, je velmi vnímavý a hodně se soustředí na jezdce, proto si musím dávat pozor, abych mu vždy všechno dobře a srozumitelně vysvětlila, pak je klidný a vyrovnaný.Skákání mu jde skvěle, má silný a lehký odraz a nestalo se, že by před překážkou zastavil. Myslím, že ho to baví. Závody zvládá dobře i když na prvních byl hodně nervózní.

Nyní je na výkonnosti st. ZL a pokud bude zdravý a psychicky vyrovnaný, budeme i nadále pokračovat a zkoušet nové a nové věci.

Ve stáji a mezi koňmi je "svůj", má svoji osobnost, on vždy určuje, jestli se chce nechat hladit a nebo naopak. Jak říká trenér - je to náš folblutek.