Formácius

Napsala a nafotila Marcela Klingorová, publikováno: 19.9.2007

Souměrný hnědák mohutnějšího rámce Formácius je odchovancem firmy Cavalier Sport, která má působiště v Tochovicích a s níž jsou velice úzce spjati oba valáškovo rodiče.

Z Francie importovaný Mir Sada se v tréninku ing.Václava Chaloupky do paměti zapsal ve svých dvou letech, kdy ani v jednom z šesti absolvovaných startů neprohrál a ve starším věku po senzační výhře nad tehdejším nejlepším středoevropským vytrvalcem Almazem ve Velké ceně českého turfu. Na svém kontě má také několik úspěšných překážkových pokusů a tak se v roce 2003 stal partnerem tmavé hnědky Formácie, která se pod ve zmiňovaném tréninkovém středisku na Příbramsku rovněž působícího Pavla Horčičky do doby, než posílila tamní chovné stádo, věnovala překážkové kariéře.

obrázek - Formácius
Formácius

Formáciova budoucnost se podle všeho měla ubírat podobným směrem, ale jeho účinkování na závodním poli bylo ovlivněno dosavadními výsledky na rovinách. Ke svému prvnímu životnímu startu nastoupil reprezentant stáje Zuzanka 21.května 2006 ve Velké Chuchli. V dostihu vyhrazeném dvouletým koním pod žokejem Kobzarevem na kilometrové trati skončil na 7.místě. Úplně stejně se mu vedlo na téže dráze v červnu na distanci o 200m delší, kde se z povzdálí díval na záda svých úspěšnějších soupeřů typu Ediggio, Sun Ray či Mirisk. V zářijové Ceně Leasingu České spořitelny v dostihu na 1.400m si pohoršil o další tři místa, aby o pouhé čtyři (!) dny později na domácí půdě finišoval na 4.místě pod žokejem Jiřím Chaloupkou, který se jeho jezdeckým partnerem stal i v dalších třech startech. Nevýraznou sezónu ukončil v pozdním říjnovém termínu desátým a zároveň posledním místem na centrálním závodišti.

K úvodnímu startu tolik očekávané klasické sezóny, tedy ve věku tří let, se vydal v polovině dubna 2007 opět do Chuchle. Ani přechod do nižší – IV.kategorie nevedl k lepšímu výsledku, dostih dlouhý 1.400m dokončil až jako dvanáctý.

Prvomájový Memoriál V.Špačka na provinční dráze v Lysé, který také patřil do nejnižší V.kategorie, zvládl s výsledným 5.místem, ale o dva týdny později se mu v Praze už tolik nevedlo, když pod Helenou Donovalovou v Ceně Maxreal nestačil na lepší než místo deváté. O reparát se tentokrát nad překážkami pokusil na konci května v Pardubicích. V závěrečné fázi 2.800m dlouhého dostihu přes proutěné překážky se ale z jeho hřbetu odporoučel amatér Černý a tak ani tentokrát o svém (skrytém) talentu Formácius nepřesvědčil.

Krátkou závodní dostihovou kariéru ukončil po devíti startech s pouhými třemi umístěními do 5.místa a získaná finanční dotace v hodnotě 3.600,- Kč byla dostatečným důvodem jeho „propuštění ze služeb turfu“.

obrázek - Formácius
Formácius s majitelkou

Jeho další životní kroky byly (tak jak to někdy bývá) dílem náhody. V soukromé sportovní stáji na Karlovarsku tou dobou sháněli perspektivního koníka do parkurů a tak v červenci Formácius i s některými svými stájovými kamarády nastoupil naposledy do dlouhého šedého přepravníku tochovické centrály a vydal se na cestu na karlovarské závodiště. Prvotní zájemkyně o Formácia za sebe poslala zástupkyni Aničku, u které při vstupu do boxu, kde hnědák v naprostém klidu stál, ihned zmizela počáteční nedůvěra ke koni, který ještě před nedávnem absolvoval dostihy. První zkoušku totiž prostál v okamžiku, kdy se k němu namačkala celá skupinka zvědavců včetně dvou psů a on nehnul ani brvou...

Rostoucí sympatie Anny k narostlému hnědáčkovi s dobráckým kukučem byly umocněny jeho bezproblémovým naložením do vozíku a tak se ti dva vydali na zkoušku do nového domova. Některé situace holt určuje sám osud, protože jinak by se Aničce nepovedlo během několika málo dní prodat svoji dosavadní a pro sportovní ambice nevyhovující kobylku, která se opět náhodou dostala do rukou paní, která jí snáší modré z nebe.

Nakonec tedy Formácius zůstal v rukou Anny Tiché a ta si svého mladého svěřence nemůže vynachválit. V rekordně krátké době se vyrovnal s mnoha novými situacemi: celodenním pobytem ve výběhu se stádem, lonžováním, neustálou přítomností psů pobíhajících kolem něho (i pod ním) i vyjížďkami do okolní přírody, kde pozvolna nabírá fyzičku. Při skákání ve volnosti potvrzuje dřívější reference, že nad skokem zbytečně moc přemýšlí. Formánek, jak je paničkou láskyplně nazýván, má velice pěkný styl, který ho však v překážkových dostizích brzdil. V zimních měsících ho čeká speciální skoková příprava a zjara hurá na závody.
Držíme pěstičky!