Glaresta

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 2005

obrázek - Glaresta
Glaresta

Původním posláním tříleté Glaresty, dcery plemeníka Ceresta a matky Glance, měl být bez dlouhého rozmýšlení dostihový provoz. Natěšenému majiteli, stáji Novotná Jana a trenérovi Jelínkovi však jako dvouletá naznačila, že k soupeření na dráze ještě nedozrála a při své životní premiéře v rámci zářijového mítinku v Karlových Varech v dostihu III.kategorie na 1.400m skončila na posledním místě. Reputaci si nepatrně vylepšila o měsíc později na lysolabském závodišti na kilometrové trati III.kategorie, kde doběhla pátá v devítihlavém poli. Nicméně tyto rozpačité výsledky a zejména evidentní nechuť k závodění ji zavály úplně jiným směrem.

S generálním handicapem 52 kg a roční pauzou na pastvinách se letos v září vydala na novou životní pouť - do Jezdeckého klubu Stará Role na okraji Karlových Varů a do péče zkušené a úspěšné jezdkyně na parkurech a v military Jany Kumičíkové. Zabydlela se poměrně rychle, kromě teplokrevných sousedů ve stáji jí dělá společnost i "kolega" ze světa dostihových oválů, plnokrevný Honey Day, který na závodní atmosféru s chutí zapomněl. Prozatím ještě kostnatá, ale sympatická zrzavá slečna s širokou lysinkou, moudrýma očima a bílou pravou zadní si každého získala záviděníhodnou povahou. V boxe při ošetřování si s oblibou hraje na mazlíčka a pohybuje-li se v její blízkosti tříletá majitelčina dcerka, dává velký pozor, aby se všetečné blonďaté princezně nepřipletla do cesty. Je natolik spolehlivá, že ji malá Klárka bez obav může i vodit.

Pokud se do Glaresčina sedla vyhoupne Jana, je to jeden z nejpohodovějších koní, které naším klubem prošli: klidná, nelakavá, rozvážná a ochotně spolupracující. Dotáhla to dokonce i na "vodiče" starším koním při vyjížďkách do terénu. Jediné, s čím se neumí dostatečně vyrovnat, je nerozhodný a neuvolněný jezdec na jejím hřbetě, který ji mate nepřesnými povely. To se potom umí pořádně vztekat a utíkat. Ve své majitelce a ochránkyni má ale pevnou oporu. Za pár týdnů společné práce od odrazového můstku pomalu pošilhává po další sportovní přípravě.