Gotyk

Napsala Marcela Klingorová, fotila Marcela Klingorová a Lucie Beranová, publikováno: 17.2.2008

Jezdecká stáj Prela, která se nachází v obci Svržno u Hostouně, je zajímavá hned z několika důvodů. Jedna z nejmladších jezdeckých společností, tedy minimálně na Domažlicku, vznikla před čtyřmi roky. Jak to tak bývá, na úplném začátku bylo úsilí několika nadšenců, kteří se rozhodli, že starý a notně zdevastovaný statek svépomocí přemění v jezdeckou stáj.

obrázek - Gotyk
Gotyk na veřejném tréninku

Povedlo se a dnes se mohou chlubit pěkně upraveným areálem v krásné přírodě, kde si pravidelně dávají dostaveníčko vyznavači agroturistiky i zájemci o letní dětské tábory či víkendové pobyty ve společnosti koní. K tomu slouží nově zrekonstruovaný penzion. Prela se zabývá jezdeckým výcvikem (koní i jezdců) zaměřeným na parkurové skákání. A zde narážím na další zajímavost, která souvisí s dostihovým tématem. Mezi koně, kteří jsou ve stáji připravováni ke sportovnímu využití, patří také Gotyk. Mohutného hnědáka z tréninku ing.Luky není třeba detailně představovat, několik sezón patřil k našim nejlepším sprinterům. Byl vyhlášený svojí oblibou mostecké dráhy a zejména jedním specifickým dostihem – Českomoravskou cenou, které se s železnou pravidelností účastnil. Poprvé s v této kvalitní chovatelské zkoušce na trati dlouhé 1.400m představil v roce 2002 (tehdy skončil sedmý), následující ročník již vyhrál, v letech 2004 a 2005 mu patřilo 5.místo. K dalším skvělým výkonům na severočeském závodišti v případě Gotyka patří těsné 2.místo v CEBC Sprint (Gr.1) z roku 2001, kde podlehl po tuhém boji o krk Sammetsmanovi, vítězství a 2.místo v Severočeské ceně (I.kategorie) v roce 2003 a 2004 a vzpomenout můžeme ještě druhé a třetí místo v Ceně Jezdectví (NL) z let 2001 a 2004. Z Gotykových vystoupení na centrálním závodišti ve Velké Chuchli stojí určitě za zmínku vítězství v jedničkovém Jaguar Grand Prix v roce 2003, dvě druhá místa ve Svatováclavské ceně 2001 (Listed), Velké květnové ceně 2002 (Listed) a Ceny sprinterů 2003 (I.kat.), kdy zůstal na štítu Bellaboye, Near Dancera a Forest Mana. Velmi slušného výsledku dosáhl ve Velké ceně Prahy 2001 (Gr.3), když podlehl jen soupeřům zvučných jmen Tribal Instinctovi a Hyphenovi.

Neztratil se ani v mezinárodním měření sil v Budapešti v říjnu 2003, když v Central European Breeders´Cup Sprint (Gr.1) doběhl jako třetí za koňmi Phantom Turtle a Tim. Posledním úspěšným startem tehdy devítiletého polského rodáka byla Lázeňská míle (NL) na karlovarské dráze v polovině července 2006, v níž o dvě a půl délky sice podlehl svému o pět let mladšímu rivalovi Le Ventovi, ale porazil mnohem váženějšího soupeře, kterým byl Darsalam. Na tamní dráze se dokonce zúčastnil jediného překážkového dostihu své bohaté závodní kariéry, ale bez většího úspěchu.

Gotyk se na zasloužený odpočinek do Jezdecké stáje Prela vydal s bilancí 38 startů a tří vítězství. Nenáročným, ale systematickým tréninkem se začal věnovat lehkému parkurovému ježdění, protože podle slov paní Jarmily Laiblové mu tahle činnost dělá potěšení.

Již v loňském roce se zúčastnil několika veřejných tréninků a nyní se může ukázat v plné síle. I když je stále hřebcem, je velice dobře ovladatelný a bezpečně povozí i začínající jezdce. V panu Hřebíkovi, který se o něho nejenom stará, ale také na něm nejčastěji ze všech členů stáje jezdí, našel Gotyk skvělého "parťáka", s nímž si výtečně rozumí.