Hazzel

Napsala Marcela Klingorová, foto autorka a archiv JSS Tandem, publikováno: 14.8. 2011

obrázek - Hazzel
Hazzel s majitelkou

6.července 2009 se po boji o krk ve čtyřkovém mílovém dostihu na karlovarském závodišti prosadila drobná černá hnědka Hazzel vedená žákem Vrajem. Vítězství málo kým očekávané, ale zasloužené. A také pěkně zašmodrchané. Nejprve byl proti doběhu podán protest ex-offo a z důvodu tísnění druhého v cíli Power Prize bylo pořadí koní otočeno. Ovšem pouze do chvíle, než dostihová komise na základě důkazných mteriálů vydřené 1.místo vrátila zpátky Hazzel.

V té době byly odchovankyni Jaroslava Boučka a reprezentantce jeho stáje Buc-Film čtyři roky. Tehdy vyhrála svůj první dostih v sezóně. V sezóně, kterou můžeme zpětně označit za její nejlepší. Čekalo na ni celkem 9 startů na úrovni IV.kategorie a čtyřikrát se v nich umístila (1x druhá a třetí, 2x čtvrtá).

Hazzel začínala na dráze jako tříletá. Ze 3 startů dosáhla pouze na jedno umístění. O moc lépe si nevedla ani v roce 2010 jako pětiletá, kdy navíc přešla na skoky. Její poslední dostihová sezóna vypadala následovně: dvoje proutky bez umístění a jedna nedokončená steeplechase.

11.listopadu 2010 se Hazzel na doporučení trenérů J.Váni a P.Jirátové jako vhodný koník pro soutěže všestrannosti přestěhovala do Jezdecké a sportovní stáje Tandem v Rosnicích u K.Varů. Pod dohledem Jany Valdmanové, která má s plnokrevníky letité zkušenosti, se pomalu připravuje na jezdeckou sportovní kariéru.

obrázek - Hazzel
Hazzel na veřejném tréninku

"Jako někteří další dostihoví koně k nám přišla syrová, nepřiježděná, s klasickými návyky z dostihového provozu. Stále se jí nechce moc spolupracovat. Práci na lonži zvládá bez potíží, ale pod sedlem se ještě vzteká. Největší zkouškou trpělivosti je samotný akt nacválání. Když se naopak rozcválá a drží klidné tempo, je na ní pěkné svezení. V terénu se s jezdcem nepere a neprchá do prostoru. Když to zkrátím, máme ve stáji odrostlou remontu.

Hazzel je odvážná, bojovná, ovšem prozatím nepozorná. Skoky nerespektuje, ale zase rychle zjistí, jak je skok pevný. Potom si vyhodnotí, na kterém musí zvednout nohy a jaký může proskočit. Na druhé straně velice šikovná a učenlivá. Už jsme ve fázi plynulých přechodů krok-klus a klus-zastavení, práci ve cvalu ještě musíme vypilovat.

Bojovné srdíčko prokázala už v docela jiné souvislosti, když navzdory nepříznivým prognózám přestála závažné onemocnění. Dva týdny protrpěla ve vysokých horečkách a kortikoidových injekcích, dalších čtrnáct dní proběhlo ve znamení rekonvalescence. Ztratili jsme tak spoustu času," hodnotí svoji svěřenkyni majitelka a jezdkyně Jana.

Přesto má Hazzel za sebou několik prvních úspěchů na parkurech při veřejných trénincích a pomalu se bude soustředit na soutěže všestrannosti. Půjde-li jí to, čeká na ni v budoucnu závodní licence.