Hidjra

Informace shromáždila a dále zpracovala Marcela Klingorová, foto Zuzana Erretová, datum zveřejnění: 19.1.2014

Napajedelská odchovankyně si dostihového šumu za svůj koňský život moc neužila. Na dráze vydržela tři roky. Majitel stáje Samira Arabians ji původně kupoval jako náhradnici za klisnu Sacré Coeur, která se pomalu loučila s aktivním dostihovým děním. "Proč vlastně Hidjra? Jako první jsem ji na fotce z Napajedel uviděla já. Strašně se mi líbila, jak byla narostlá. Byla to dcera Hareletty se jménem, které nám bylo souzeno a patřilo právě do naší stáje. S jejím jmén se totiž pojí legenda o proroku Mohamedovi a jeho pěti asilních arabských klisnách," vysvětluje Lucie Dítková ze zmiňované stáje. Nakonec však narostlá hnědka hájila barvy sponzora Stavebna Nejedlý. Ve své kariéře se nedostala přes dostihy III. kategorie. Na jejích výkonech se jistě podílela také komplikovanější psychika, kterou možná zdědila po své mamince Harelettě. Bylo by to s ní asi horší, kdyby "horkou" hlavu nezkrotil tatínek House Rules. Spousta maličkostí ji dokázala "vykolejit" a Hidjra tak často nedokázala předvést, co v ní doopravdy je. Za nepodařený můžeme označit hned její životní křest, i když neúspěch v debutu se nikdy nebere vážně. V srpnu 2008 na karlovarském závodišti v dostihu III. kategorie, který vyhrál její pozdější stájový kolega Gold Bless You, doběhla poslední. Přes nevýrazné 8. místo v Chuchli ale o měsíc později bez potíží ovládla tochovický sprint IV.kategorie. První, a zároveň jediné vítězství, je bohužel ani v náznaku k podobným výkonům neinspirovalo. Ze šesti pokusů v sezoně 2008 se dvakrát umístila, shodně na 5. místě. Labilní hnědka změnila působiště i trenéra. Tochovice a ing. Chaloupku vyměnila za Mladý Smolivec a bratry Kubovy. Následující rok znamenal definitivní sestup mezi čtyřkovou až pětkovou společnost. Chuť závodit se nedostavila. Ani prodloužení distance nad dva kilometry k lepším výsledkům nevedlo. Oba trenéři ke zkvalitnění jejích výkonů udělali maximum, které bylo v jejich silách. Ale i u tak mladého koně celý tým rozpoznal, na co má a na co určitě ne. Nemělo smysl plýtvat energií pro přípravu Hidjry do "pětkových" dostihů.

obrázek - Hidjra
Hidjra s malou Hannah

S dostihovým světem se Hidjra rozloučila 2 umístěními do 5. místa ze čtyř absolvovaných dostihů. Nemělo žádný smysl kobylku dále stresovat a pokoušet se v ní probudit správné závodní vlohy.

V polovině října 2010 byla převezena pro další sportovní růst do jezdeckého klubu u Zooparku Chomutov, kde je nejspíš mnohem spokojenější. "Má se tady výborně. Dětem dává zabrat. Dala nám dvě hříbátka, obě jsou u nás v oddíle a jsou moc krásní. Občas si Hidjra něco málo skočí, ale vyložené talent není. Povahově je to s ní různé. Na lidi je hodná, ostatní koně moc nemusí. Je hodně temperamentní. Sem tam při ježdění umí být pěkně vzteklá," povídá jedna ze členek oddílu Míša Jelínková.

Hidjra v Zooparku přirostla k srdci Mirce Mojžíšové, která se o ni stará. "Je to moje zlatíčko. Úžasný charakter. Aktivně nesportuje. Když přišla k nám, měli jsme takové plány, že až se trošku zklidní, zkusíme nějaký ten parkurek. Vzhledem k tomu, že měla chodit pod dětmi , bylo zapotřebí dostat ji do - pro ně - jezditelného stavu. Jezdila jsem ji rok sama. Očekávalo se také, že porodí pár hříbátek. Z prvního připuštění s Hardbreakem se narodila krásná Hannah. Podruhé byla připuštěna s Lombardem. Byly to jeho poslední skoky u nás a také jeho poslední potomci Výsledkem je Hermiona. Bohužel po prvním porodu se u Hidjry začaly ozývat záda, dnes celkem častá záležitost. K tomu se přidaly problémy zadních nohou. Díky tomu neskáče a já jsem ráda. Alespoň má klid. Je skvěle jezditelná, ale jen pro zkušeného jezdce. Děti se na ní víceméně bojí jezdit, protože je vozí a někdy i celkem rychle. Jinak je to nejlepší koníček, jakého jsem potkala. Miluje drbání za ouškem. Zbožnuji ji," povídá Mirka.