Irish Great

Napsala Marcela Klingorová, dostihové foto se svolením Z. Kiszy (www.fotokisza.com). publikováno: 11.9. 2007

obrázek - Irish Great
Irish Great na parkůru

Syn Alex the Great a Irish Night na dostihové dráze příliš nezářil. Zrzavý reprezentant stáje S+K Bambino nastoupil ke svému životnímu debutu až v říjnu roku 2002 na závodišti v Lysé. V dostihu třetí kategorie na trati dlouhé 1.600m se ve společnosti vítězné Kadry či v cíli třetího Tamerlana neprosadil a doběhl jako poslední. Poté byl prodán do stáje Chemcomex Praha a svěřenec trenéra Tomáše Váni v následující sezóně odpočíval a na lysolabskou dráhu se vrátil až koncem května roku 2004. V Ceně Hřebčína Špaček Xaverov (IV.kategorie, 1.700m) se mu vedlo lépe, v poli jedenácti koní pod svým stálým jezdcem Liborem Šindarem obsadil 4.místo. Uváděný výsledek byl také jediným úspěchem jeho krátké dostihové kariéry. V následném a zároveň posledním startu v červnové Ceně Nedělních novin (IV.kategorie na 1.400m) se mu na chuchelském závodišti vedlo pramálo a skončil hluboko v poli poražených.

S bilancí 3 startů a jediného umístění dostihovou scénu podle očekávání opustil a za asistence své nové majitelky Jaromíry Nachtigalové se na Karlovarsko do areálu Javor Hory vydal s vyhlídkou nového zaměření - rekreačního koníka. Majitelkou a jezdkyní zároveň byl označen jako "nemakačenko" a strašpytel, kterého z klidu vyruší jakýkoliv nepříjemný podnět. To je ale asi vše, co ze šuplíku záporných vlastností u Irishe můžeme říci.

Venku je bezproblémový, dobře voditelný a nikam se zbytečně nehrne, s trochou nadsázky s ním Jarka může prý sbírat houby v lese. Někdy zkusí prosadit svou hlavu, ale díky trpělivosti jeho lidské opatrovnice nakonec přistoupí na její podmínky. Bez otěží a za podpory chlácholivého hlasu a sedu své jezdkyně, které již plně důvěřuje, zdolává terén, do kterého si někdy netroufnou ani jezdci se svými polokrevnými či teplokrevnými koníky. Je trénovaný na lehčí parkury a pokud udrží mezi překážkami pomalé a rytmické tempo, vynikne jeho pěkný skokový styl. V dosavadních parkurech jen málokdy shodil překážku vlastní vinou.