Jamagata

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 4.2. 2007

obrázek - Jamagata
Jamagata

Dalším, i když z dnešního pohledu na koňský materiál pro drezúrní využití spíše v uvozovkách "expertem", byl počátkem roku 1982 pohledný ryzák Jamagata (nar. 1978). Díky svému zbarvení - široké lysince a pravidelným ponožkám byl na drezúrní obdélník jako stvořený. Oproti Kötörömu měl syn plemeníka Infernala a matky Jamaicy lehčí a pružnější chody. Ovšem delší dobu mu trvalo, než svůj temperament ovládl a projev tak na rozhodčí nepůsobil rušivě.

Zkušenosti s královskou disciplínou získával od svého učitele Víta Čmolíka. Podstatných úspěchů však dosáhl v dorostenecké kategorii pod Martinem Chocholoušem. Po dvou letech systematické přípravy dokázal obsadil 2.místo na Mistrovství ČSR i ČSSR, z celkových 28 startů v roce 1984 jich 7 vyhrál. V následujícím roce se stal mistrem ČSSR v kategorii dorostu.

Ani po zisku zlaté medaile na M-ČSSR dorostu a umístění na 35.místě v žebříčku československých koní nepřesvědčil vedení klubu, aby jako drezúrní opora pokračoval a musel tak uvolnit své místo nadějnějším remontám. V červnu roku 1986 byl spolu s dalšími koňmi odvezen na prodejní aukci v Písku.