Jon

Napsala Marcela Klingorová s využitím informací A. Foksové, foto archiv majitelky, publikováno: 27.10. 2009

obrázek - Jon
Jon na crossu

Letos devítiletý ryzák Jon z klisny Jodia je potomkem plemeníka Enjoy Plan, jenž dal život výtečným steeplerům jako jsou Cieszymir, Duce či Kolorado a přesto, že za svými příbuznými výkonnostně zaostával, patřil k osvědčeným překážkářům. Navíc to byl velký cestovatel, 8 dostihů kariéry s výjimkou Topolčianek, kde startoval dvakrát, absolvoval pokaždé na jiném závodišti.

Vynechal rovinové dostihy a jako tříletý absolvoval svůj debut (předposlední místo) a zároveň jediný start v této sezóně v bratislavských proutěnkách. Jako čtyřletému se mu ze 4 startů na dotaci podařilo dosáhnout díky 5.místu v dostihu přes proutěné překážky dlouhém 3.000m v Topolčiankách. Sezónu ukončil neúspěšným výjezdem do švýcarského Avenches, kde byl vedený amatérkou Olejníkovou diskvalifikován ze 3. místa. Rok 2005 Jona zastihl v mnohem lepší formě. Po pátém a čtvrtém místě (jednou proutky v Rakousku a jednou steeplechase v Pardubicích) změnil trenéra a po Pavlu Složilovi jej Aleš Vaňourek připravil ke 3.místu v trojkové steeplechase ve Slušovicích. V dobře nakročené sezóně bohužel pro zranění dále nepokračoval a předčasně ukončil závodní kariéru.

Sympatický valach s protáhlou lysinkou rozšířil řady mladých koňských důchodců a přeorientoval se na jiný způsob života – více méně odpočinkový. Majitelka Alexandra Foksová o Jonovi vypráví: "Mám ho rok a půl. Dostala jsem ho od kamaráda, který na něho neměl čas -většinu času byl u něho Jon jen ve výběhu a chátral. Tak jsem si ho vzala do péče.

Jona mám převážně na rekreační ježdění, absolvovali jsme několik veřejných tréninků v Radkové Lhotě a Úvalně a většinou s dobrým umístěním (na 2.-5. místě). Že nezapomněl utíkat, dokázal v dostihu neregistrovaných koní v Brně na 1.200m, když skončil na 3. místě. Zkouším využít i jeho skokový potenciál, kromě crossu v Radkové Lhotě absolvoval také cross ve vesnici Rouské poblíž Hranic, kde skončil o pouhých pár vteřin na 2.místě."