Kahili King

obrázek - Kahili King
Kahili King s majitelkou

Serge Kahili King, doktor psychologie, propagátor havajských léčebných metod a autor známých děl jako Instantní léčení a Městský šaman je díky svým účinným technikám známý po celém světě. Jeho jmenovec, vypustíme-li první jméno, je také známý. Ne snad ve světě, ale určitě v tuzemském dostihovém sportu. Dříve, než byl zakoupený do stáje trenéra Koplíka, si první část kariéry prožil na německých drahách.

Jako čtyřletý zvítězil v Drážďanech, ale podobný úspěch se mu už v žádném ze tří dalších startů nepodařil. V srpnu 2006 si odbyl nikterak slavnou českou premiéru, kdy v jedničkovém mosteckém testu skončil pod ž.R.Děmidovem devátý. Do konce sezóny stihl ještě čtyři starty mezi dvojkovou až nejvyšší kategorií, kde se mimo jiných potkal se silnými soupeři typu Terssia, Ready For Life, Mastman, German Malt, High Reservation, Torlus či Paldox. Výsledkem bylo jedno 4. a 5.místo a dvakrát doběh za tabulí. Rok 2007 vynechal a v následující sezóně nepotvrdil vyšší ambice.

Minimálním počtem umístění (z 8 startů zaznamenal jedno vítězství ve IV.kat. a dvě 5.místa v dostizích III.kat.) značně zaostal za očekáváním. V roce 2009 se na dráze představil desetkrát, opět převážně v trojkové společnosti. Konečná bilance již byla o fous radostnější. Čtyřikrát se umístil do 5.místa.

V roce 2010 vyběhl pouze dvakrát, po květnovém neúspěchu se s dostihovým děním rozloučil o měsíc později 3.místem v dostihu IV.kategorie.

Možná se jeho jméno z dostihového povědomí vytratilo, ale určitě zůstává v čerstvé paměti Kristýny Pinterové, jeho nové majitelky, a jezdeckého střediska Hory nedaleko Karlových Varů. Z hnědého valáška opadlo napětí z běhání a dnes je z něho miliónový koník, což svými slovy dokládá jeho majitelka: "Kahili se má výborně. Mám ho už dva a půl roku a kromě zdravotních trablů, které mu s největší pravděpodobností zabrání ve sportovním ježdění, i když se tomu dopředu nebráníme, s ním není vůbec žádný problém. Funguje jako rodinné zvíře. Je to úžasný kůň, charakter ze zlata, ochotný, pracovitý, poctivý. Občas si říkám, čím jsem si tak skvělé zvíře zasloužila."