Kardansmix (FR)

Napsala a fotila Karolína Voitlová (http://horse-gallery.wgz.cz/), publikováno : 17.3.2008

Kardansmix (FR) je neuvěřitelně temperamentní plnokrevník narozený roku 1994. Jako mladý běhal steeply pod dohledem trenéra Josefa Váni, ale pro zranění šlach brzy dostihovou dráhu opustil.

obrázek - Kardansmix (FR)
Kardansmix - v povaleči by nikdo aktivního dostiháka nepoznal

Byl odkoupen a převezen k nám do JS Boučí, kde sloužil jako skvělý učitel začátečníků a oblíbenec malých dětí. Byl sice trochu divoch, ale proto se stával skvělým společníkem pokročilých jezdců.

Kardansmix si zanedlouho vysloužil přezdívku "Franta". Frantík odjezdil všechny tábory,dával hodiny zákazníkům a nemluvě o tom co dal nám, oddílovým holkám. Spoustu mě toho naučil a myslím, že i hodně jiných lidí. Mimoto s ním holky skládaly ZZVJ. Je chodivý a rád pracuje na jízdárně, nejvíc ho těší parkur. To se vždycky probere a při nájezdu na skok se nedá udržet, nebylo potřeba na něm nic dělat, vše dělal skoro sám. Skákal tak do 130 cm. Venku musel být vždy první a musel být všude, kde se něco dělo. Byl nebojácný,a do všeho šel s chutí. Neuvěřitelně rychlý, vytrvalec a občas i nervák. Při sedlání i uždění stál jako beránek, kdežto při čištění na bříšku se trošku cukal, byl totiž lechtivý. Uplynula dlouhá doba a Frantík "zestárl", bylo mu 13 let, ale jakoby nechtěl cítit se odepsaný. Byl zdravý jako rybička, občas měl bolavá záda, proto už nechodil tak často, a vždy nosil gelovou podložku, aby neměl otlaky. Chodil s náma ještě celý rok, párkrát se objevil i na veřejných i registrovaných parkurových závodech, kde vždy podával skvělé výkony.

Nicméně se Frantíkovi udělala na kouhoutku hnisavá boulička, pravidelně jsme ji vymačkávali a mazali, ale on se vždycky vyválel, tudíž se mu dostala do rány infekce a boule se zvětšovala. Přestal tedy jezdit a zatěžovat záda i nohy.Půl roku se jen pásl a užíval si s kamarády ve výběhu. Trošku zlenivěl a ani už neměl chuť dovádět s ostatními koníky. Narostl mu tedy pěkný pupek,ale jeho povaha se nějak výrazně nezměnila, pořád stejný mazel. Po necelém roce se otok začal změnšovat, při neustále péči majitelky Lenky a pečovatelky Renaty se podařilo Frantíkův kouhoutek uzdravit. Dnes je tedy zdravý a možná by byl schopný zase jezdit, ale je čas na zasloužilý odpočinek. Frantíkovi se vrátil jeho starý dobrý výraz v očích a jeho temperament. Nyní už dělá jen společnost ostatním koníkům ve výběhu a užívá důchodu;)

Údajně by měl odjet na dožití někam kousek dál od Sokolova, kde bude mít příležitost trávit čas s jinými důchodkářskými koníky, popásat trávičku a povalovat se celý den...