Katicus

Napsala M. Klingorová, foto archiv P. Novákové, publikováno: 12.2.2010

Odchovankyně ing. Františka Hrubého se narodila koncem března 2000 dvojnásobnému Koni roku ve Španělsku a vítězi Derby v rekordním čase Cumbralesovi a klisně Katroute v Tušovicích. Již od samého počátku své závodní kariéry byla "dámským koníkem", protože kromě dvou jezdců (ž.Děmidov a ž.Donoval) ji pokaždé jezdily ženy.

obrázek - Katicus
Katicus v zimě

Jako dvouletá (trenérka Renata Pátková) startovala čtyřikrát v dostizích III.kategorie a nikdy jí neuniklo tabulové umístění - 2x pátá a 1x třetí a čtvrtá. Navíc patřili mezi její soupeře pozdější elitní koně - Ohne Sorge, Radbec, Inaara.

Ve třech letech její výkonnost klesla na úroveň IV.kategorie a také se prodloužila distance, od sprintů se dostala až mezi středotraťaře. Formu držela v první části sezóny (trenéra ing. Eva Stašková), na dráze v Lysé a Mimoni zaznamenala třetí a 2 čtvrtá místa. Ve dvou posledních startech sezóny, to už byla v péči trenéra Tomáše Váni, doběhla v poli poražených.

Aktivní dostihové období ukončila jako čtyřletá po květnovém 2. místě v dostihu na 2.400m v Lysé, který tehdy vyhrál Bricasar s jezdkyní Vokálkovou v sedle. Sice nedostala šanci přiblížit se výkonům některých polosourozenců jako byli Toinette nebo Letní blesk, uplatnila se jako skvělý rekreační a rodinný koník.

Od září 2009 je v majetku Petry Novákové, která o ní říká: "Na to, kolika prošla rukama, je až s podivem, jak je klidná a pohodová. Mám ji jako kamarádku na hobby ježdění pro sebe a děti. Snažím se o jediné: aby se měla dobře a byla zdravá. Nerada skáče a tak ji k tomu nijak nenutím. Přesto je tak charakterní,že když má v terénu vyřešit nějakou nečekanou situaci, je na ni 100% spolehnutí, I kdyby měla skočit stejně vysoko, jako daleko. Má vadu na levém oku, dost špatně na něho vidí. Když se venku něco na levé straně děje, potřebuje si zastavit nebo mít čas se tím směrem více dívat. Respektuji to. Navzdory tomu, že jsme spolu krátce, si myslím, že nám to vychází a klape. Jednoduše řečeno - máme se rády."