Kissmé

Napsala Jana Filipská, foto autorka, publikováno: 22.3.2010

Hnědka narozena 28.1.1992 v NIVA Trenčín po Black Pot (IRE) z Kitale (IRE) po Kampala (GB). Na dostihové dráze startovala 2-4 letá celkem 12x, 6x doběhla na dotovaném místě a celková výhra činila 20.360 Kč. Největším úspěchem bylo 5. místo v Ceně SIA spol. s r.o., rovinovém dostihu II.kategorie na 1100 m. Klisna sice startovala i v chovatelských dostizích, ale bez úspěchu.

obrázek - Kissmé
Kissmé

V roce 1997 ji pro chov odkoupil pan Vlastimil Hubáček. Byla připuštěna hřebcem I Stall Stay. Z tohoto spojení se hříbě nekonalo, tak byla klisna nabídnuta majitelce stáje, kde pobývala. Novou majitelkou se stala Marta Vízdalová. Mimochodem byla majitelkou plemeníka Black Pot (IRE), jenž v její stáji připouštěl a byl zároveň otcem Kissmé. Připuštění tudíž nepřipadalo v úvahu. A protože měla okolo samé dcery tohoto plemeníka, vítala výhodný pronájem hřebce Deserve (GB). Bohužel hřebec nebyl zcela zdravotně v pořádku. Trpěl občasnými epileptickými záchvaty, které se mu 4 roky na to staly osudnými. Poslední rok byl na něj žalostný pohled. Než se mu zahojila roztržená kůže na hlavě, přivodil si při záchvatu zranění nové. Ale to je jiná kapitola.

V roce 1999 porodila Kissmé po Deserve (GB) drobnou hnědou klisničku Kiára. Ta se postavila na dostihovou dráhu ve dvou letech jen jednou. Docválala zcela poslední. V tréninku dávala najevo, že dostihy nebudou její parketou, tak byla nabídnuta k prodeji. Dnes ji nový majitel využívá v chovu ve spojení s hřebci quater horse a rekreačnímu ježdění.

Ekonomická situace a prozíravost přivedla Martu na nápad, připustit Kissmé hřebcem paint horse. Jack byl na půl roku u ní ustájen, než mu majitel vyspravil domácí bydleníčko. V roce 2000 se narodila roztomilá strakatá klisnička. Hlad po koních tohoto typu nedal na sebe dlouho čekat. Klisnička byla prodaná dřív, než opustila matku. Následující rok 2001 přišla na svět černá hnědka s romantickým jménem Kiss of the Night po hřebci Bin Shaddad (USA), otci koně roku v Maďarsku Rodrigo. Bohužel tato klisna zdaleka nesplnila očekávání. Jako dvouletá a tříletá se ve třech startech neumístila. Co se s ní stalo po vyřazení z tréninku, nevím.

Ještě jednou byla Kissmé připuštěna plemeníkem Deserve (GB), zůstala jalová. Následující roky již byla z chovu vyřazena. Dostihová stáj Marty Vízdalové se postupně přizpůsobovala poptávce nově přicházejících majitelů a zcela změnila zaměření. I Kissmé se nevyhnula změně a byla zařazena do tréninku na rekreační ježdění. Její temperament pod sedlem byl nezkrotný, tak jediný, kdo ji ujezdil byla sama majitelka. Čtyři roky Kissmé fungovala jako vedoucí kůň, ale nebyla schopna zachovat klid. Poplašila zbytek koní za ní jdoucích, kteří by jinak na okolní podněty nereagovali. A protože přibývalo začátečníků, musela Marta Kissmé prodat na rekreační ježdění do zkušených rukou.