Kleón

Napsala Jana Němečková, foto archiv P. Pechmanové, D. Macháčové a M.D. Salvatore, publikováno: 2007

Kariéra Kleóna (Behistoun - Kleopatra, Ivory Tower) trvala necelé dva roky. Během nich stačil získat řadu vítězství, titul Koně roku a srdce stovek našich dostihových fanoušků. Je smutné, že jeden z nejlepších plnokrevníků osmdesátých let znamená pro mnohé jen jméno ve výsledkových listinách. A mnohdy ani to ne...

Kleón zahájil svou dostihovou kariéru neobvykle až jako tříletý. Pohledný ryzák s neobvyklou cvalovou akcí se publiku poprvé představil 8. dubna 1984, v trojkové Ceně Phar Lapa pro nestartovavší tříleté. Na první start, kde byl mimochodem obrovským favoritem, si počínal dobře, přišel jen 2 3/4 délky za xaverovskou Anetou. Jen pro zajímavost, ani Aneta si v budoucnosti vůbec nevedla špatně, stala se umístěnou v první kategorii a objevila se i na startovní listině Derby. Ovšem zpět ke Kleónovi. Jeho dalším startem byl trochu překvapivě trojkový dostih amatérů, nicméně druhý favorit Kleón pod amatérkou Voglovou vítězí jistě o 1 3/4 délky, a vyběhává si vstupenku do vyšší kategorie.

obrázek - Kleón
Kleón po Velké červnové ceně

6. května se objevuje na startu dostihu druhé kategorie, který následuje hned po Jarní ceně klisen. V ní pole opanovala skvělá Redakta, ovšem po Kleónově dostihu by se dalo diskutovat, kdo byl hvězdou dne: Redakta porazila soupeřky jistě o 2 1/4 délky - výrok dostihu Kleóna zněl "zadrženě jedenáct"... V toto květnové odpoledne chuchelští diváci nemohli tušit, že za pár týdnů si to oba rozdají "tělo na tělo".

Kleón před tím stihnul ještě další rozcvičku, už jedničkovou Cenu Mladé Fronty. Vysoce favorizovaný i nad třetí z JCK Dýkou, Kleón přišel se svým typickým speedem a citujme dostihovou ročenku - "zbytek pole odkázal do role statistů". Šikovná výchozí pozice pro souboj s elitou ročníku.

Pokud totiž dosud Kleón běhal proti slabším koním, ve Velké červnové ceně na něj elita opravdu čekala. Čerství klasičtí vítězové Redakta a Zorro, výborný Ekrazit... a proti nim Kleón jako 18:10 favorit. Redakta, ze zmíněné čtveřice nejméně tipovaná, se nakonec držela nejlépe: v cílové rovince přešla do čela, ale Kleónovu speedu z "pro normálního koně ztracené pozice", jak zněl komentář v Turfu 3 / 1984, nevydržela odolávat a po krátkém boji podlehla o 3/4 délky. Československé Derby 1984 nemohlo nemít nového favorita.

Derby 1984 ovšem skončilo pro naše barvy hořce. Jak se ukázalo, Kleónova budoucnost byla někde jinde, než na vytrvaleckých distancích... Nutno ovšem podotknout, že Kleón dokončil čtvrtý a Redakta šestá - ano, ta Redakta, vítězka Oaks, druhá z Ceny mítinku (také na Derby distanci), kde porazila Tarana, a vítězka St. Leger! Asi mi dáte za pravdu, že Kleónovo čtvrté místo bylo spíš než zklamáním heroickým výkonem. Řeč o poražených už byla, je na místě ještě pár slov k vítězi. Naneštěstí pro Kleóna, v roce 1984 měli Poláci nesmírně silný ročník tříletých. A tak k nám ani nemuseli vypravit svou super hvězdu Nemana, vítěze rakouského Derby - zcela postačilo i duo Juror - Kojak. Třetí Ekrazit se na ně díval s odstupem sedmi délek... Jakkoliv skončil nejslavnější den českého turfu pro české barvy smutně, budoucnost měla být úplně jiná.

Po Derby se Kleón vrátil na kratší distance. 5. srpen v Chuchli byl dnem divácky nesmírně přitažlivým - čtyři dostihy první kategorie, příprava na mezinárodní mítink, starty koní jako Mys, Valát, Redakta nebo Taran... a mezi dvouletými se představil i Taranův polobratr Trocadero, o rok později už vítěz Derby. Kleón byl s o rok starším Pittsburghem spolufavoritem Ceny Nikolase na 1800 metrů, ale o co vyrovnanější byly jejich kurzy, o to větší rozdíl byl mezi nimi v cíli: Smolík nezaváhal a ač byl Kleón jetý poměrně dost z čela, s Pittsburghem si pohrál jako kočka s myší a v cíli měl pohodlné tři délky náskoku.

obrázek - Kleón
Kleón se Smolíkem

A pak už odjezd na mítink. Z pohledu Československa se dal charakterizovat slušnými výkony tříletých klisen (byť Redakta tu podlehla druhé Creaci o hlavu), katastrofální úrovní dvouletých (hřebce jsme ani nevybrali a Vakance skončila pátá z šesti), absencí tříletých hřebců na klasické distanci, debaklem sprinterů a solidním vystoupením Centurie, která si odvezla čtvrté místo. Z mezinárodního hlediska pak absolutní nadvládou polských koní, mezi nimiž byla mimochodem i vítězná dvouletá Scytia (Je vám její jméno povědomé? Správně, matka Scyrise!), a také dobře placenou procházkou skvělého ruského Arta, Behistounova vnuka, za kterým přišel druhý - Kojak z našeho Derby. Naštěstí pro nás ale odjel do Berlína i Kleón.

Ačkoliv byl tipovaný snad jen českými fanoušky, Kleón se dostal na čelo už v půlce cílové rovinky a s vydatnou pomocí Smolíka a všech dostihových svatých přišel první o dvě krátké hlavy, z nichž ta jedna patřila polskému Diagonalovi a druhá ruskému Bombejovi. Vše podtrhl čtvrtým místem náš Lokaj, se kterým se příliš nepočítalo, a tak alespoň míle skončila pro nás optimisticky. A pro Kleóna patrně položila základ titulu Koně roku. Po Mítinku se Kleón představil už jen jednou, ve Velké ceně hlavního města Prahy. I tady se mu pokusili postavit polští koně, ale Kleón je - stejně jako našeho Pittsburgha a Calumeta - jednoduše nebral na vědomí a se Smolíkem v sedle si drtivým finišem došel pro sedmé vítězství sezóny.

Zimní přestávka přinesla Kleónovi nejlepší pozici z českých koní v generálním handicapu - 87,5 kg (Juror o 1 kg více, Kojak stejně, Redakta 84, Ekrazit 83; ze starších polský Cardiff - vítěz VCČT - 87, Centurie 84, Mys 82, Pittsburgh 82, Taran 81,5), a především - tři tituly šampiona. Jednoznačně byl zvolen šampionem tříletých hřebců i šampionem mílařů, ale v souboji o titul Koně roku měl silnou soupeřku, trojnásobnou klasičku Redaktu. Jenže dva mezinárodní triumfy a koneckonců i dvě porážky Redakty - navíc na distancích, které byly spíše parketou Redakty! - měly přece jen větší váhu a Kleón se se 49 % hlasů stal Koněm roku 1984.

obrázek - Kleón
Kleón s dečkou Koně roku

Sezónu 1985 zahájil Kleón až v květnu, ale zato proti starým známým soupeřům a rovnou ve Velké květnové ceně. Zázrak se nekonal - vysoce favorizovaný Kleón v rovince opět zapracoval a běželo se už jen o druhé místo. Bohužel, o měsíc později už tak jasno nebylo, když Kleón, drtivý favorit (11:10), nastoupil do dostihu na pouhých 1400 metrů a ještě proti Mysovi. Kleón si jako obvykle vedl skvěle, poli utekl o šest délek... Jenže Mys přišel s drtivým finišem a po boji Kleóna o hlavu předstihl. Poznámka v ročence - "Ž. Smolík byl potrestán sankcí 500 Kčs za tísnění koně č.5 Mys a nevyjetí koně č.4 Kleón" - se sice dá chápat všelijak, ale faktem zůstává, že Kleón prohrál o krátkou hlavu, a to: a) při rovnosti vah, b) na distanci 1400 metrů s šampionem sprinterů 1985. Další výsledek, za který se není proč omlouvat. Následoval další mezinárodní start, Kleón s Calumetem odjeli v červenci do Berlína na Hoppegartener Meile. Už před dostihem šly ovšem hlasy, že Kleón není tím samým koněm, co ovládnul Berlín před rokem, a Kleón opravdu podle očitých svědků postrádal "tu pravou jiskru". Zkrátka, porážka od skvělého Vilniuse se čekala, že je oba smete ještě Orantes, v to nevěřil ani jeho vlastní trenér. Ale stalo se. Ovšem řekněte, je třetí místo o délku a půl tak hrozné? A propos, jméno Orantes si ještě zapamatujte...

V srpnu byl Kleón zpátky na českých drahách, a to v Karlových Varech. Jedničková Cena Nikolase nebyla zdaleka nijak výborně obsazená, a Kleón - 11:10 favorit - si z ní udělal procházku start-cíl. V cíli mu naměřili plných deset délek před druhým Mauritiusem....A jelo se opět na mítink. Místo Centurie se mezi vytrvalci tentokrát tužil Taran (třetí místo), dvouletým vládnul Artův paternitní polobratr Fart, Vilnius suverénně opanoval Cenu Bukurešti... A Kleón opět nastupoval do Ceny Berlína. Narozdíl od německého startu v Budapešti "zářil formou" a výsledek tomu odpovídal.

Z článku ing. Jiřího Křepelky v Turfu 5 / 1985: Večer předtím mi řekl Jozsef Vas: "Pokud neudělá Papp chybu, nenechá si Kleóna utéct, nepůjde z posledního místa v cílové rovině - pak Notórius nemůže prohrát." Vas měl smůlu, István Papp skutečně nechal Kleóna na špici a jeho Notórius Kleóna srdnatě stíhal... ale nedostihnul. Kleón, s vydatnou Smolíkovou pomocí, protnul cílovou čáru o krk dřív a stejně jako rok předtím zajistil českým barvám jediné mítinkové vítězství. Jediné mítinkové, a své poslední v životě... Navzdory tomu se stal opět šampionem mílařů a skončil druhý v anketě o Koně roku za Whisky.

A dál už nechme mluvit opět Turf:
"Mnichovské závodiště bylo to poslední, co ve svém životě viděl náš nejlepší běhající plnokrevník Kleón, který si tady zlomil nohu a musel být utracen. Skončil svůj život budoucího plemeníka bez účasti jediné oficiální osoby z Československa, protože výjezdní formality byly vyřízeny jen pro koně, nikoliv pro lidi z jejich doprovodu. Někdo se na tuto povinnost vykašlal jen z lajdáckosti nebo úmyslně? Vždyť snad zajistit to normálně šlo - stačí se podívat do jistého JZD kousek vedle na Moravě. Kleónovo angažmá bylo vůbec podivné, kontaktem z NSR počínaje a menežováním do dostihu na 1400 m konče. Kleón tam navíc nesl naprosto nepříznivou hmotnost. Tak co? Je možné takto riskovat? Lze překládat koně na hranicích a říct jim jen ahoj a pak čekat na telefon, jak to dopadlo? Místo Kleóna přišlo video o jeho smrti a rentgenový snímek..."