Kötörö (HUN)

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 4.2. 2007

obrázek - Kötörö (HUN)
Kötörö a V. Čmolík v r. 1981

Nejprve se na obdélníku mezi převahou teplokrevníků neztratil drobounký ryzák Kötörö (nar. 1976). Maďarský valach po Mylordovi a z matky Kökörzó byl importován z Maďarska pro Státní statek Veltrusy. Jako dvouletý vyběhl celkem třikrát (čtvrtý a předposlední v Ceně Seala, tutéž pozici obsadil v Ceně Isztopirina a sezónu ukončil třetím místem v Ceně Bosny), za což získal v Generálním handicapu dvouletých 60 kg. Jako tříletý v dubnu obsadil čtvrté místo v Ceně paddocku a následující dva starty byly bez jakéhokoliv efektu. Poslední a předposlední místo byly ukončením jeho neslavné kariéry.

Po odchodu z dostihové dráhy, byl následně připravován speciálně pro drezúrní účely tehdejším několikanásobným mistrem republiky Vítem Čmolíkem. Kvůli jeho malému vzrůstu mechanika pohybu (zasvěcení určitě ví, co myslím označením „šicí stroj“) poněkud zaostávala, ale preciznost, s jakou jednotlivé cviky v úloze předváděl, ho dovedly na stupně nejvyšší. Během let 1983-85 sklízel úspěchy na oblastních i celorepublikových přeborech seniorů (V.Čmolík) i dorostenců (Pavel Mundil).

Stručný výčet vypadá zhruba takto: v roce 1983 obsadil 1.místo na Mistrovství ČSR dorostu a 2.místo na Mistrovství ČSSR. Z devatenácti startů v této sezóně celkem 6x zvítězil. V roce 1984 zopakoval opět dorostenecké zlato při M-ČSR a stříbro při M-ČSSR v družstvech a bronz v jednotlivcích. Absolvoval 27 startů a sedmkrát vyhrál. V roce 1985 dosáhl na zlaté medaile z M-ČSR i ČSSR v kategorii dorostu v družstvech.

Protože kvalita koní pro drezúrní ježdění začala prudce stoupat, musel povahově vyrovnaný poctivka uvolnit místo talentovanějším. V červnu roku 1986 byl odvezen do jezdecké stáje ve Žluticích, odkud se ale zanedlouho přestěhoval do nově vznikajícího malého oddílu v Hájku u Ostrova, kde pod jezdkyní Janou Machovou-Jirsovou pokračoval v závodní kariéře a později se stal výborným učitelem mnoha dětí, které o ježdění projevily zájem.

Uhynul na zaslouženém odpočinku v podhůří Krušných hor v roce 1995.