La Primavera

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv autorky a M. Bláhy, publikováno: 18.10. 2010

Napajedelská odchovankyně La Primavera (naroz. 2006) je osmým a zároveň předposledním potomkem Francouzky Laureny. Její bílá barva naznačuje, že otcem není nikdo jiný než nestárnoucí plemeník Mill Pond. Jako svěřenkyně trenéra Filipa Neuberga a reprezentantka stáje Orling si na svůj závodní debut počkala až do věku tří let. Svůj první životní start 2.5.2009 na brněnském závodišti (IV.kat. na 1.900m) proměnila ve velmi lehké šestidélkové vítězství. Poslední květnovou sobotu téhož roku absolvovala v Benešově pod Milanem Zatloukalem dvoukilometrový test IV.kategorie, tentokrát byla jejím největším soupeřem velmi hluboká půda, na které nesla oproti svému prvnímu dostihu 61,5 kg. Na lepší než 6.místo nedosáhla. V Netolicích se 20.června postavila pod Natalií Arendsen na start dostihu IV.kategorie a opět jí byla prodloužena distance - tentokrát na 2.400m. Po aktivním průběhu, kdy se držela v předních koních, doběhla na pěkném 4.místě.

obrázek - La Primavera
La Primavera v novém

Začátkem července se premiérově představila na "áčkovém" závodišti v K.Varech a ve čtyřkovém dostihu narazila na velmi silnou konkurenci. Na těžké a deštěm promočené půdě statečně bojovala podél bariéry a doběhla na krásném 5.místě. 9.srpna se vrátila na provinční dráhu do Mimoně a pod žokejským šampiónem Václavem Janáčkem dosáhla po čtvrt roce na druhé vítězství. Stalo se tak ve čtyřkovém dostihu dlouhém 2000m a triumfovala velmi lehce s náskokem 7 délek. Velice dobrého výsledku dosáhla 12.září ve Slušovicích, kde v dostihu III.kategorie pod am. Martinem Piruchem obsadila těsné 3.místo za Life is Life a Partou (výrok: tuhý boj nos, Primča o půl délky za nimi).Třetí vítězství vybojovala 28.září 2009 v Tochovicích v Ceně Agrobyškovice (III.kat., 2.400m, ž.Janáček). Nevadila jí ani tvrdá dráha, ani ostré točení oblouků, dokonce ani to, že z boxů opět špatně odskočila a za polem zaostala o několik délek. Ztrátu ještě na protilehlé rovince zlikvidovala, usadila se blízko vedoucích koní a v cílové rovince zdolala o 3 délky Calabrii i spolufavorita Reneshe.

Dostihový šrumec úplně nemilovala, při některých startech na ní byla patrná labilita. Na podzim 2009 odešla do napajedelského hřebčína plnit mateřské povinnosti. V předjaří 2010 byla zjištěná březí po Scyrisovi a zároveň nabídnutá k prodeji. V létě 2010 změnila působiště a přestěhovala se do Lužan u Jičína.

"Je to moc hodná kobyla. V lednu čeká první hříbě, tak jsme zvědaví. Několikrát jsme ji měli pod sedlem lehce krok, klus. Aby se moc nenamáhala, když se na ní dlouho nejezdilo. Překvapila nás, žádné vyhazování nebo útěky kamsi, jak jsme čekali," říká její nový majitel Michal Bláha.