Lassena

Napsala Magda Kořínková, fota archiv autorky, publikováno: 22.7. 2008

Lassena se narodila v roce 1993 matce Lass a otci Saher. V letech 1995-1997 běhala dostihy a to v sezoně průměrně každé tři týdny. To se samozřejmě podepsalo na jejím zdraví. Pardubickou dráhu opustila poté, co pod Martinou Růžičkovou měla 6x za sebou v dostihu plicní krvácení. V té době ji koupili paní Solveig a pan Yves Messens, když si jeli pro jakéhosi hřebce - ruského importa. Uviděli Lassenu přivázanou v uličce, ani neměla vlastní box (!), která čekala na transport na jatka. Tito úžasní lidé nechali importa importem a odvezli si tuhle hubenou chudinku. V té době bylo Lasseně 7 let.

obrázek - Lassena
Lassena na vyjíždce

U Yvese a Solveig byla Lassena dva roky, když jsem se tam úplným omylem objevila já a moji rodiče s otázkou, jestli nemají koně na prodej, a ejhle, Lassena byla. Nedali na ní žádný inzerát, ale bylo jim jí líto, protože na ni neměli čas (ve stáji stálo dalších cca 20 koní). Lassena měla pro sebe největší box, protože byla nejoblíbenějším koněm paní Solveig. Vedle ní stál Andaluský hřebec Hidalgo, se kterým se úplně milovali. Měli dokonce mezi boxy i okýnko aby si mohli být stále nablízku... :)

My jsme si s Lassenou padly do oka, přestože já jsem dřív plnokrevníka za žádnou cenu nechtěla, zamilovala jsem si jí a tak jsme ji 19. 4. 2002 naložili do přepravníku a odjeli směr Vinoř, kde jsem ji měla prvních pár měsíců ustájenou. Avšak podmínky ve Vinoři byly dosti děsivé (kydání 1x týdně, k žrádlu litr ovsa denně a přitom byla Lassena pod holkama v klubu každý den dvě hodiny v tréninku na skoky), prostě celkové porušování smlouvy o ustájení). Když jsem se o tom všem dozvěděla, okamžitě jsme se stěhovaly (Ke všemu nám pan majitel řekl, že pokud nebude kobyla do tří dnů pryč, pustí ji na pole a je mu všechno jedno). Detaily a podrobnosti toho, co se ve Vinoři dělo raději popisovat nebudu. Naštěstí jsme měli vlastní venkovní box, takže se nám podařilo odstěhovat se do těch děsivých tří dnů, a to do Cholupic k Tomášovi Duchoňovi.Tam jsme s Lassenou prožily krásné dva roky plné vyjížděk po letišti, skoků, ale i pádů, a vzhledem k Lassenině dostihové minulosti i operaci šlachy.

obrázek - Lassena
Lassena na pastvě

Vše naštěstí proběhlo dobře, a po dvou letech jsme se z Cholupic stěhovaly do Ohrobce do JK Harfa. V té době to byl ještě začínající klub, koní tam bylo celkem málo. Tam jsme zažily opravdový trénink a vzhledem k Lasseniným špatným nožičkám jsme se zaměřily na drezuru. Celkem dobře nám to šlo, během dvou let jsme se vypracovaly od nuly až ke cvikům S-kové drezury. Vzhledem k tomu, že nemám závodní ambice a Lasseniny nohy jsou slabé, jsem tréninky zrušila a v tomto okamžiku jsme se v Ohrobci rozešli v názorech. Opět jsme se stěhovaly. Lassena jela k mé známé na připuštění hřebcem High Extreme, které bohužel nevyšlo a Lassena hříbátko vstřebala. Ohromným štěstím se mi podařilo seznámit se s lidmi, kteří mi poskytli svou zahradu k tomu, abych tam mohla Lassenu ustájit. Je to jen pár minut od místa kde bydlím. Sice tam musím být každý den a veškerá zodpovědnost leží jen a jen na mě, ale stojí to za to. Lassena vozí malé dětičky, je spokojená, veselá, grošatá... Bohužel se vloni opět projevily její dostihové nožičky a musela podstoupit další operaci. Ta se bohužel nezdařila, a tak Lassena už skoro rok kulhá. Nic nepomáhá. Je mi jí líto a chci jí dopřát co nejlepší důchod, proto jsem se rozhodla darovat našim známým na chalupě, aby se mohla v klidu popásat s ostatními koníky na pastvinách.