Last Apple (FR)

Podle vyprávění Lucie Dítkové zpracovala Marcela Klingorová, foto: Marcela Klingorová, Romana Nevěřilová, publikováno: 22.7. 2008

Last Apple (Dernier Empereur - La Pommeraie) patřila mezi francouzské importy, které s velkým očekáváním přivezl do Čech ing.Václav Chaloupka. Dostihovou kariéru zahájila ve 2 letech a po sérii tří umístění v dostizích III.kategorie (získala dvakrát 4.místo a jednou třetí) zavítala mezi jedničkovou společnost. Její 6.místo v Ceně Elzo Chrudim na pardubickém závodišti nebylo žádnou ostudou, protože docválala za takovými soupeřkami, jakými byla např. Ohne Sorge, Charegia, Sweet Answer, Kata Hari nebo Sixteen. Navíc se pasovala do role velké cestovatelky, neboť za každým z pěti absolvovaných dostihů jela na jiné závodiště. Postupně navštívila Chuchli, Most, Slušovice, Pardubice a Bratislavu.

obrázek - Last Apple
Last Apple

Úvodní dostih následující sezóny se jí vydařil, když doběhla za Victory Jane na 2.místě a za sebou navíc nechala užitečné klisny jako byly Arctonika či Valunka. Nadobro se usadila mezi trojkovou společností a v sezóně vyběhla ještě osmkrát. Z tohoto počtu zaznamenala další 4 umístění do 5.místa.

I přesto velké ambice, které do ní trenér a majitel (stáj Metrostav) na počátku vkládali, nepotvrdila a byla nabídnuta k prodeji. Vybral si ji pan dr.Čížek jako zkušenou, spolehlivou starší klisnu vhodnou pro amatérskou jezdkyni Lucii Dítkovou, která právě pro jeho stáj Samira Arabians jezdila dostihy.

"Když jsem ji poprvé uviděla, stála v boxe tochovické stáje nenápadná středně velká ryzka s bílou ponožkou na zadní noze, která si mě neustále prohlížela," vypráví Lucka. "Z mé strany to byla láska na první pohled. Strašně nerada jsem ji do dostihu někomu půjčovala, ona totiž nesnášela razanci. Byla to ale poctivá bojovnice, závodila do posledních metrů. I když běhala dostihy do míle, osvědčilo se mi u ní, pokud se v průběhu držela na konci pole a udeřila až v cílové rovince. Uměla účinně předvést mohutný závěr."Během tří společných sezón nasbíraly holky 6 umístění do 5.místa a čtyřikrát skončily jako druhé. Očekávané a zasloužené vítězství (první životní triumf kobylky i Lucky zároveň) přišlo v srpnu roku 2006 na karlovarské dráze v dostihu IV.kategorie dlouhém 1.400m.

"Když jsme s Jablíčkem (tak je kobylka domácky oslovována) probíhaly cílem, měla jsem ohromnou radost, že to mám konečně za sebou, konečně se nám povedlo vyhrát," vzpomíná Lucka. "Ještě, když jsem ji na protilehlé rovince zastavovala a obracela zpátky k tribunám, poslouchala jsem hlasatele, abych to slyšela na vlastní uši. My jsme věřili, že vyhraje, měla k tomu ty nejlepší podmínky - měkká až hluboká půda jí vyhovovala. Mezi prvními gratulanty byla paní Chaloupková, která měla Jablíčko moc ráda a vždycky jí fandila. Ten den se opravdu vydařil a já za něj své kobylce děkuji". A hned dodává další zajímavost: "Měly jsme v dostihu startovní číslo 2 a to se stalo osudovým a šťastným číslem pro celou stáj Samira Arabians, protože stejné startovní číslo měla na dečce nejmilovanější klisna pana doktora Čížka Dolicea, když v roce 1972 zvítězila v Tochovicích."

obrázek - Last Apple
Last Apple s kolegyní Sacré Coeur

Jediný ne vlastní vinou nedokončený dostih se pojí s datem 25.června 2005 a s netolickou dráhou.¨"Dostih byl vypsaný pro amatéry a to se bohužel také tak projevilo", popisuje nepříjemnou událost Lucka. "Ještě před samotným startem shodila svoji jezdkyni Shavira a vřítila se nekontrolovaně mezi diváky. Samozřejmě se potom hodně dlouho zdržoval start a nervozita stoupala. My jsme nakonec doplatili na špatně upravenou dráhu, Last Apple v oblouku uklouzla na zbytcích sena, které nebyly dobře shrabány. Naštěstí se mně (kromě natlučené kyčle) ani klisně nic nestalo. Ten dostih byl opravdu dost hrozný, protože nakonec byl vítěz Cabriolet diskvalifikován pro nedodržení kurzu dráhy a za cílem ještě ke všemu upadl kůň Puskash."

Last Apple svoji aktivní kariéru (42 startů, 1 vítězství, 21 umístění) ukončila pěkným 2.místem na chuchelské dráze v listopadu roku 2006 a odešla do chovu. Následující rok byla připuštěna Bacarem, ale březí nezůstala. "Takže se jenom promenádovala po výběhu a proháněla naši další plnokrevnou klisnu Sacré Coeur," usmívá se nad záviděníhodnými povinnostmi ryzky Lucka. "Když jsme viděli, jak je vitální, přišlo nám až líto, že jsme ji nenechali běhat další sezónu. Ráda soutěžila a to jí zůstalo i ve výběhu. I když se prohání jen tak, tak to pořád stojí za to."

Letos je partnerem vitální Last Apple napajedelský House Rules a tak na jaře příštího roku v Samiře očekávají prvního vytouženého potomka "Jablíčka".